mironb

Masinuta de oras

92 posts in this topic

Din cauza traficului greu de descris din orasul meu de bastina, trebuie sa-mi cumpar o sapuniera motorizata cu consum mic, fasneata in treptele 1-2-3, doua locuri si loc de bagaje cat pentru 2-3 sacose. Dupa sapaturile necesare pe mobile.de, m-am oprit la fiat cinquecento sporting sau mini 1300 (modelul anterior preluarii de catre bmw). Acum stiu ca ambele sunt cam varza la siguranta, destul de varza la fiabilitate si din cate am citit cam la fel de distractive. Mini imi place ca si imagine, dar e mult mai scump decat un cinquecento in mintile lui. Voi ce-ati lua in locul meu (sa nu ziceti tico  ;) )?

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit si la smart, dar e destul de scump ala diesel si nu vreau sa dau 4-5000 de euro pe o motocicleta cu acoperis  :D

Ca sa pun si un buget, as zice un 3000 de euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' asta ce-are ? ;D

Sa zicem ca nu stiu care-i fata si care-i spatele...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi partea buna... Poti merge pe contrasens fara sa zica nimeni nimic ;D

Masinuta e Ligier JS4 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

CRede-ma ca smartul e mai mult decat o motocicleta cu acoperis!Mai ales daca vrei siguranta!Acum..nu stiu unde ai vazut tu cu 5000E dar eu vazusem unele chiar misto cu 2700E(ce-i drept aveau motoarele de 0.6 pe benzina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu cum e treaba cu smartul, cu celula aia de siguranta&stuff, nu ma coafeaza cutia automata, am auzit ca e super-puturoasa, eu as vrea ceva mai clasic, cu pedala de ambreiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford Ka, Renault Twingo, VW Lupo. Mie-mi place f mult Ford Ka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford ka, la asta nu ma gandisem  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer KA-u' ala imi seamana fix a un hamster cracanat :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intereseaza sa steie bine pe asfalt, sa ia curbele cu scartz, sa consume putin, restul e can-can, cum zicea un coleg  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci Smart fouffour brabus(cam 6000E in afara)e destul de mare,consuma in bucuresti 6.5(vazut de ochii mei)Sta bine in curbe,e super rezistenta si e si sigura.Si ai si destul loc pt 4 persoane...si un copil  ;D.Daca nu ala de la brabus...si variantele mai ieftine sunt ok.Eu daca nu as avea volvo mi-as lua smart!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forfour Brabus  ;D S-ar putea sa ma mai scutur de niste bani  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter: In ce oras vrei tata sa mergi cu masinuta de n-ai loc? Sa nu-mi zici Tirgu Jiu ca nu te cred. Oricum Smartul diesel e ca Tico-ul cu GPL. Culmea zgirceniei ....  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin, nu-s zgarcit, daca eram zgarcit imi luam tedeii de 1.9 si gata. Orasul meu e plin de tarani care habar n-au sa conduca, si de cand s-au facut vreo 10 sensuri giratorii cu semafoare inainte pentru trecerile de pietoni, ma trec palpitatiile de fiecare data cand trebuie sa trec prin vreunul. Plus ca ma invart vreo 15-20 de minute in fiecare seara pe 4 strazi cu sens unic ca sa gasesc un loc de parcare. N-are rost sa-mi bat joc de un motor cu 200 de cai prin oras, pe unde se merge cu maxim 50 la ora.

Vreau o masina care sa aiba consum rezonabil ( sa zicem un 8-8 jumate in oras) si pe care s-o pot strecura cu fata la trotuar fara sa-i iasa fundul in strada prea mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin,nu e adevarat.Smartul diesel e mult mai potent decat cel pe benzina(aici ma refer numai la cele fortwo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand un Saxo.  ;)

Sunt accesibile ca pret, consumul e mic, sta f bine pe drum.

Motorul de 1.1 o sa vezi ca se misca destul de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ati bagat in ceata de tot  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc doua persoane, fiecare posesoare a cate unui Hyundai Athos. Pretul lor in Germania e de aprox. 1300 € si inmatricularea a costat 3400 lei. E o masinuta fiabila si putin pretentioasa. You choose!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si costul intretinerii un criteriu. Cred ca o sa ma hotarasc la un saxo. Va multumesc tuturor de sfaturi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si costul intretinerii un criteriu. Cred ca o sa ma hotarasc la un saxo. Va multumesc tuturor de sfaturi  ;)

Si eu recomand Saxo.

Are un vecin de-al meu "Furie " dinasta si merge cu el de rupe, il are deja de vre-o 2 ani luat second si nici o problema cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia-ti repede ce ti-oi lua ca pina la urma patesti ca mine : de la tico, matiz, fabia si alte oratanii am ajuns sa iau rs. (imi doream o a 2-a masina de oras care sa consume putin....)

acu cred ca trebe sa ma gindesc la a 3-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now