daann

pilot automat

67 posts in this topic

Salut tuturor si mii de multumiri pt aceasta problema cu acest cruise control (pilot automat)....am schimbat cablajul,ceasurile....se poate monta fara probleme ....adica fara soft...asa cum spunea si Bogdan si Alex....mai ramane sa vad daca am functia de speed warning ....sunetul cred ca ar trebui sa se auda in boxe acel bip dar din schemele electrice nu vad nici o legatura cu pilotul....doar intre ceasuri bord-cem-radio....cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

oare nu se aude in diffu din ceasurile de bord (care scoate sunete si cand nu porti centura)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ce e posibil.....nu stiu...si nu stiam ca in ceasuri bord exista difuzor....probabil o sa-mi dau seama cand o sa depasesc 130 km/h cu pilotul automat pus....nu?daca e activa functia ar trebui sa faca un "bip"....cred...... sau nu....multumesc oricum de raspuns.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu n-am beep , dar am vazut pe alte masini , dar le puneai la ce viteza vrei

oricum daca pui cruise-u la 130 , o sa mearga cu 130 :))

oricum o sa iti placa mult cruise , eu il folosesc aproape zilnic , si in oras :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa inteleg ca daca pun pilotul pe 130 km/h si depasesc aceasta viteza.....ar trebui sa se auda acel bip?sau softul din ceasurile bord trebuie sa aibe aceasta optiune??exista vre-o schema electrica cu asa ceva....?mentionez ca masina mea e din 2001 dar ceasurile bord sunt din 2003 de la heico...

cruise l-am instalat doar pt faptul ca atunci cand plec in concediu fac minim 4500 km...si nu mai imi omoara piciorul.....:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma , nu stiu la volvo , dar beepul ala avertizeaza in mers cu pedala sau cruise , cand depasesti o anumita viteza , am vazut la un amic pe audi , el putea sa seteze ca la 70km/h spre exemplu sa ii beepuie cand depaseste viteza .

la v70 sau v50 nam vazut (nici nu m-am uitat prin meniu)

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

vinerea trecuta am fost pina in Belgia...cu un woltswagen caddy model 2014 si am pus pilotul automat pe 130 iar cand acceleram din pedala (nu din maneta)...peste 130 se auzea un bip cand depaseam 140 km/h....o sa vad si la mine ce face ....daca face...:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

posibil sa fi fost setat la 140 sa beepuie :D

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bip-ul nu cred ca are legatura cu pilotul automat. Eu aveam la Fiat Ducato, asa ceva si nu aveam pilot. Setam la cat sa piuie si cand saream de viteza respectiva incepea si piuia. La Ducato l-am setat la 200 km/h si nu a piuit niciodata :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eeeeeeeeee si intrebarea intrebatoare este : de unde se seteaza....acel bip?din care butoane??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Din tester se seteaza :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au si alte modele? Sau doar s40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si pe ce ar trebui sa intru Alex cu dice...pe ce modul....DIM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep. Din cate tin minte era ceva cu "Speed warning"

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,cum pot verifica de ce nu îmi merge pilotul automat sau poate ii lipsește ceva? Am opțiunea pe mașină dau de pe maneta îmi apare pe bord acel ceas verde însă nu îmi merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum? Sa te apuci sa schimbi piese la rand, sau sa faci o diagnoza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now