daann

pilot automat

67 posts in this topic

Am montat maneta Bogdane,(momentan am semnal+faza lunga),specific din nou instalatia electrica pt cruise nu este..... si nu exista mufa de cruise control(de sub volan).....in instalatia masinii mele....problema mare pt mine este acea mufa maro(care provine din instalatia altei masini care avea cruise...) care eu nu o gasesc in instalatia masinii mele sau nu am cautat eu bine.....

post-190-0-48120400-1375782851_thumb.jpg

post-190-0-46383900-1375782855_thumb.jpg

post-190-0-90421400-1375782858_thumb.jpg

post-190-0-23837100-1375782862_thumb.jpg

post-190-0-97549700-1375782865_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufa gri trebuie sa intre in alta mufa sub volan, chiar pe cablul care vine spre maneta. Deci trebuie cumparat si acel cablu ce vine cu toata instalatia de habitaclu .

Sau pur si simplu cuplezi tu fiecare fir conform diagramei , uiti de mufe si tragi fir cu fir pana unde trebuie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cruise e de la o masina model 2001 dupa cum am citit si masina ta e tot 2001 dupa cum scrie la profil? Corect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

prima poza este mufa care intra in cruise control(pe culori) iar poza(mufa) 2 SI 3... nu stiu ce este probabil intra un releu in ea???cu soclul aferent pt releu......nu stiu...

foarte corect Bogdan pana aici....bag fiecare pin care-l contine instalatia pe care am primit-o in mufele mele care dealtfel am verificat si lipsesc acesti...pini....mai putin un fir care este albastru/roz si aceasta mufa care nu stiu unde duce....da masina este 2001/turbo/B4204T3/BENZINAR(NU STIU DACA MASINA ERA TOT 2001......fiindca cine a dezmembrat-o nu a stiut sa-mi spuna.....am constatat ulterior doar ca instalatia era pt volan dreapta)

CUPLEZ FIECARE FIR CONFORM DIAGRAMEI.....

CE BINE DACA MA FACEA MAMA ELECTRICIAN..... :headbang:

post-190-0-68849800-1375783607_thumb.jpg

post-190-0-51166400-1375783627_thumb.jpg

post-190-0-89506800-1375783630_thumb.jpg

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi destul de interesant de stiut daca cablajul e de la o masina pana in 2000 sau dupa.

Mufa alba cu 5 fire ar trebui sa se duca la maneta si ar corespunde cu modelul pana in 2000

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta nu am de unde sa stiu daca cablajul e pina in an 2000.......am verificat in schemele electrice de la 2000-2004 inclusiv si nu vad acea mufa gri nicaieri....dar am vazut ca instalatia cumparata avea mufele pt ceasuri bord cele mari,vechi....mufa albastru si mufa maro ca a mea....numai ca eu am schimbat cu cele model nou(4 cadrane)....fiindca am montat trip computer

si atunci ce ar treb sa fac ???deci dupa 2000 este alta mufa??fiindca maneta cruise intra perfect in acea mufa iar in diagrama pt cruise( EMS 2000 MELCO 1)....pentru an 2001 tot mufa asta mi-o da

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ai dreptate mufa alba se potriveste si pt planurile din 2001...

Cablurile din mufa gri ajung si la releu? Daca da la ce pini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci din mufa care intra in calculator cruise control ,pleaca 13 fire ....din care 4 se duc in acea mufa gri(pin 3-albastru/roz....pin4-maro....pin5-rosu.....pin6-alb).....nu stiu daca intra vreun releu in acea mufa gri si nu stiu unde sa o caut in instalatia masinii mele....am desfacut aproape tot bordul....si nu dau de ea.....nu stiu daca am si unde trebuie sa caut acel releu.....conform diagramei pt cruise melco 1 nu apare niciun releu........

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce nu spui asa :)

Pin 3 la releu este contactul care transmite releului informatia ca s-a apasat ori pe frana ori pe ambreiaj pt a decupla Cruise

Pin 4 este pt butonul de Resume pt a reactiva Cruise si readuce la viteza anterior setata

Pin 5 Set - (activare Cruise sau micsorare viteza)

Pun 6 Set + (activare Cruise si accelerare).

Ciudat este ca nu corespund culorile in nici o schema din 2000 incoace :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate sa imi spuna cineva ce reprezinta fig 7 din poza pe care o atasez....mai exact ce am incercuit cu rosu

post-190-0-59998900-1375787352_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea 2 fire ar trebui sa fie conectorii pt senzorii de la pedale...ce e marcat cu un C tre sa mai "studiez"

Aici vezi din ce consta "kit-ul" de Cruise la modelul 2001.

http://www.volvopart...l=0&modelYear=0

Instructiunile din pagina aia scanata nu sunt pt modelul tau de cruise. http://www.vw-bluedi...e/haupttemp.htm Aici e versiunea care are doar maneta si cele 2 contacte de la pedale plus un mic cablaj, iar restul e softul de la dealer.

post-5223-0-06457300-1375788833_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

........multumesc mult Cristian....am schemele electrice ,am volvo vida 2012A,am chitul complet pt cruise control.....dar nu-i dau de cap....am sa caut un electrician (pe felia volvo s40) sper sa-l si gasesc....si sper sa nu-l fi suparat pe Midnight caller fiindca am umplut topicul cu nebuniile mele,dar ce sa fac sunt un maniac cand vine vorba de VOLVO,...pt mine nu exista:NU SE POATE.....ca doar nu avem ...avioane...sau poate ca da... :laughing7:

softul de la dealer se pune doar pe versiunea GDI/DIESEL....nu si benzinar/turbo....dupa cum ai vazut si schema electrica pt cruise EMS 2000 MELCO 1,nu are legatura cu ECM .....doar cu CEM

cu okazia asta poate Midnight Caller imi da si mie un pret pt o garnitura ....GROMMET-cod 30808915....cea prin care trec furtunele din habitaclu spre compartiment motor la vaccum pump

Share this post


Link to post
Share on other sites

85RON este garnitura :)

Si nu am de ce sa ma supar, Doamne-Feri, ce, e topicul familiei mele si ne povestim aici doar amintirile din copilarie ?! :))

Cu cat mai multa informatie, cu atat mai bine, si mai simplu pentru altii care vor sa faca ceea ce faci tu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ARE SAU DETINE CINEVA IN BUCURESTI UN DICE SA ACTIVEZ CRUISE CONTROL????am montat instalatia + maneta + calculator cruise.....dar trebuie activat....multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il poti activa doar la reprezentanta.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

si oare cat costa????proiectoarele le-am activat la reprezentanta,si a costat 72 ron...in conditiile in care eu am facut tot montajul lor(mufe proiectoare,tras cabluri ,schimbat selector lumini...etc)....cred ca vb de ACTIVAT si nu de SOFTAT....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine m-a costat activatul proiectoarelor 40ron acum 5-6 ani tot la ei, tot asa venit cu toate puse.

Acelasi lucru trebuie facut si la pilotul automat.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai am montat tot....pilot(maneta)....switch-uri pedale....pompita pedala acceleratie....pompa vaccum(compartiment motor)....electrica...furtune.....oare cat sa coste??nimeni nu a mai activat la reprezentanta cruise??? :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1500 lei costa softul pt pilot automat insa nu exista soft pt 2.0T .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in concediu Bogdane...si am facut cca 4000 km.....mi-a rupt piciorul drept.....oare unde se pune acest soft...in CEM sau ECM ???sau mai degraba activatul lui,fiindca din cat am citit doar diesel si gdi au nevoie de soft......sau se softeaza ceasurile din bord....ceasurile mele sunt model 2003-2004....doar tot tu m-ai ajutat sa le pun....(lipituri fire)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2.0T nu exista soft pt pilot asadar teoretic trebuia sa mearga pilotul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa incerc sa verific conform schemei cablajului....toate conexiunile(instalatia electrica).....intrebarea mea era daca activarea cruise control se face pt celelalte masini(diesel sau gdi) in CEM sau ECM ???....ptT3/T4 -2.0L.....teoretic ar fi trebuit sa mearga.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In CEM se face .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult Bogdane.....promt si la obiect ca intodeauna.....daca aveam cunostintele tale despre VOLVO....deschideam service ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa mentionez ca si CEM provine de pe acceasi masina care avea ceasuri,cem,instalatie cruise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now