criss

temperatura interioara

17 posts in this topic

o enigma:termostatul lucreaza,furtunele de apa sunt fierbinti,radiatorul de caldura din bord este fierbinte,in schimb temperatura aerului suflat pe gurile de ventilatie nu satisface.

puterea aerului la orificiile de la parbriz este slabuta. am verificat motorasul care directioneaza aerul si lucreaza si tubulatura nu este obturata de nimic.

pot gasi o explicatie la colegii de forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"radiatorul de caldura din bord este fierbinte"

criss. nu e nici un radiator de caldura in bord, acolo sint doar fante de aer. Heater-ul (caloriferul) e sub bord, in stinga consolei centrale.

Verifica si spune-mi:

-trage scaunul soferului in spate la maxim

-scoate covorasul de la picioare, apoi, incet, da la o parte (dezveleste) mocheta din dreptul pedalei de acceleratie, de-a lungul consolei centrale, pentru a da la iveala aparatoarea de plastic neagra a heater-ului.

-scoate aparatoarea din plastic,are o pozitie in care intra sau se scoate usor, da incalzirea la maxim pe cele 2 zone si VERIFICA daca sint fierbinti (cind e motorul cald, bineinteles) tevile heater-ului. Daca nu sint fierbinti - ai gasit buba:aer in instalatie - cea mai simpla explicatie. Mai sint si altele, dar sa o luam pe rand.

Daca sint fierbinti dar pe la gurile de aerisire nu sufla cu adevarat calde spre fierbinte, pot fi mai multe cauze:

  - ventilatorul se invarte incet chiar daca potentiometrul de cantitate a aerului e dat pe maxim.

  - tranzistorul de putere ce comanda turatia ventilatorului

  - motoras/e(le) de la clapetele de aer -  cu probleme.

  - modulul clima defect...

post-495-12877871412109_thumb.jpg

post-495-12877871414852_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

da maestre am verificat.

acel calorifer este fierbinte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorasele ok,mai ramine modulul de la clima dar nu vad unde se opreste caldura

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau acel tranzistor.dar unde se afla?este cumva prins in carcasa din spatele torpedoului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iti baga aer putin (adica cum nu trebuie sa bage la maxim - "sa-ti zboare mina") e foarte posibil ca acel tranzistor sa fie problema - sau chiar modulul(preupunind ca ventilatorul insasi nu are nici o problema) Un modul gasim - sa facem proba, chiar si acel tranzistor*( care este in spatele torpedoului ce trebuie scos si il vezi in stinga, prins in 2 suruburi, are un radiator mare de aluminiu). Insa nu prea ajung in Giurgiu momentan ca sa te ajut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de intentie ,multumesc de sfaturi,poate voi ajunge si eu intr-o joi la intilnire.

merg asa cu ea ca nu are nici pe dracu,la cit merg eu cu ea.....

duc si iau baiatul la cresa si mici drumuri prin orasul nostru mare.50-60 km pe zi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm , o problema de genu am si eu . si mizez pe modul , pentru ca la mine da eroare la toti senzorii de temperatura . iar senzorul de temperatura de la motor nu-l vede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai poate fi o cauza: daca a curs radiatorul si un destept a bagat praful minune sa opreasca pierderea, de regula acel praf se opreste in calorifer si il infunda. Daca este fierbinte, poate fi si daca imprumuta caldura de alte celule. Daca nu sufla, atunci cauta la ventilatoare. Daca sufla, dar e caldut, atunci e posibil sa fie infundat sau sa aiba aer in el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

modulul de la clima nuare nimic tranzistorul e problema eu am un v 40 si si la mine sa dus aceleasi simtome leam avut si eu un tranzistor nou cu acel calolifer finca este compact la v 40 este 350ron pana imi iau altul acolo sub torpedou tre sa ai o mufa de la tranzistor si una langa el cu un releu eu ieam pus un buton in locul releului un electrician stie ce buton sa ati puna dar turatia ventilatorului va merge pe viteza cea mai mare butonul meu e de avarii de la o raba asta e pana imi iau altul pot trece iarna asta fara probleme ca nu voi avea caldura 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu roman  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

The robots have invaded the Earth !

Resistance is futile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

modulul de la clima nuare nimic tranzistorul e problema eu am un v 40 si si la mine sa dus aceleasi simtome leam avut si eu un tranzistor nou cu acel calolifer finca este compact la v 40 este 350ron pana imi iau altul acolo sub torpedou tre sa ai o mufa de la tranzistor si una langa el cu un releu eu ieam pus un buton in locul releului un electrician stie ce buton sa ati puna dar turatia ventilatorului va merge pe viteza cea mai mare butonul meu e de avarii de la o raba asta e pana imi iau altul pot trece iarna asta fara probleme ca nu voi avea caldura 

hpciprian din marghita ..... prima data te-am atentionat mai subtil .... de data asta o fac mai direct:

Foloseste limba ROMANA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieam pus .... ha,ha asta n-am mai vazut-o  :D

Ehe tata ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari o probema cu dezburirea parbriz am si eu la volvoul meu un v40 din 2000 cu motor de 1,8 benzina ,caldura baga dar nu dezabureste este posibil ca ,caloriferul de caldura sa fie murdar si asa aerul care intra de afara sa nu aiba debitul corespunzator intreb deoarece nu este bocat pe recirculare, filtrul de habitaclu este nou si totusi problema exista .A ai inca ceva imi puteti spune va rog unde este pozitionat caloriferul de caldura nu cel de la aerul conditionat va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari am rezolvat problema flapsurile la recirculare nu functionau erau blocare pe inchis adica pe recirculare aer habitaclu asa ca astazi le-am demontat de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now