Mr V

Revizie 90.000km si schimbat distributie

14 posts in this topic

La Multi Ani!!

Sa aveti parte de un an bun, cu multa sanatate si fara accidente  :D !!

Am cautat pe forum si nu am gasit un raspuns la intrebarile mele...

Asa ca o sa le postez aici:

1) Unde ma sfatuiti sa fac revizia de 90.000 km? in Ro sau in afara (Ungaria)?

Daca in Romania, atunci unde?

Daca in Ungaria, atunci unde?

Din cate stiu, fiecare marca auto are o lista cu piese acceptate ca spare-parts, de o anumita calitate.

Ma gandesc ca si in cazul Volvo e la fel... Si s-ar putea ca piesa pe care o inlocuiesc (sau uleiul, etc.) sa aibe o calitate in vestul tarii, si alta in Bucuresti (de exemplu). Sau o calitate in afara tarii si alta aici... (poate).

Nu ma refer la diferente mari, dar presupun ca exista  ;D

2) De asemenea, ce ma sfatuiti? sa schimb si distributia? sau sa mai astept 20-30.000 km?

Multumesc anticipat.

V40, 2003, 1.9 diesel, 105CP

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) la brasov - dupa ce,in prealabil, vorbesti cu ei la telefon. intreaba-i de pret si spune-le ca vrei piese oem.

2) da, schimba distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) la brasov - dupa ce,in prealabil, vorbesti cu ei la telefon. intreaba-i de pret si spune-le ca vrei piese oem.

La IATSA Brasov? Ai o persoana de contact? sau sun si vb. direct la receptie service?

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.

suni la receptie si cel mai bine, ceri sa vorbesti cu directorul tehnic. un baiat tinar, priceput si amabil.

p.s. am mobilul lui, insa n-am acordul lui sa-l dau.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum la reprezentanta nu te primesc decat cu piese originale Volvo, asa ca daca vrei ieftin trebuie sa mergi in alta parte .

EU mi-am schimbat distributia la volvo Bucuresti si am fost foarte multumit de lucrare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V40, 1,9D distributia trebuie schimbata la 80.000km. Asa ca neaparat trebuie sa o schimbi, altfel risti sa dai in alte belele.

Acum, ca o curiozitate personala, masina ai luat-o din afara? Ultimul lot fabricat a fost in iarna 2004, daca esti sigur pe kilometrii afisati este OK, daca ai luat-o din afara, ai face bine sa o duci la o verificare mai amanuntita sa vezi starea ei. Oricum este o masina buna chiar daca nu este foarte spatioasa, pe care te poti baza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V40, 1,9D distributia trebuie schimbata la 80.000km. Asa ca neaparat trebuie sa o schimbi, altfel risti sa dai in alte belele.

Acum, ca o curiozitate personala, masina ai luat-o din afara? Ultimul lot fabricat a fost in iarna 2004, daca esti sigur pe kilometrii afisati este OK, daca ai luat-o din afara, ai face bine sa o duci la o verificare mai amanuntita sa vezi starea ei. Oricum este o masina buna chiar daca nu este foarte spatioasa, pe care te poti baza.

Am luat-o din Ro, la 30.000 km, de la un prieten. A fost masina lui de serviciu, si s-a umblat ok cu ea.

A facut 30.000 km in 3 ani :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la reprezentanta la bv sunt super de treaba mecanicii si se poate merge shi cu piesele tale numai ca nu dau garantzie doar pe manopera poti vorbi in prealabil cu ei shi va sfatuiti., cum am mai spus si altadata eu am iesit ffff ieftin si sunt foarte multumit de servicile lor se lucreaza ingrizit si se da explicatie pentru fiecare operatiune facuta nu vreau sa fac reclama vreau doar sa-mi spun parerea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu imi dau garantie la distributie mai bine de banii aia imi iau niste jante sau folie pe geamuri sau xenoane si ies mai castigat .

DISTRIBUTIA nu este o chestie la care sa te joci nici macar la un V40 vechi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mergi cu piese originale normal ca dau garantie ... am uitat sa specific ca nu dau garantie doar daca nu sunt originale piesele si cred ca nici o reprezentanta nu da garantie daca mergi cu turcisme si chinezisme

Share this post


Link to post
Share on other sites

garantia se acorda daca sint indeplinite in acelasi timp 2 conditii :

1. piesele sint agreate de producator (in general trebuie sa fie originale)

2. sint montate intr-un service autorizat de catre producator.

daca te duci cu piesele tale, o sa ai 2 garantii :

- garantia piesei o ai de la cel de la care ai cumparat-o

- garantia pentru manopera pe care o acorda service-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La primus stiu sigur ca te primesc cu piesele tale dar sa fie ORIGINALE VOLVO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce priveste garantia la piese, cumparate de service si montate de ei, aveti idee care este aceasta ? E diferita in functie de piesa, sau e una standard ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La unele se da garantie (curele, rulmenti, senzori, bla-bla) si este de minim 18 luni conform legii (pt produse de folosinta indelungata). Pentru bucsaraie din cate stiu NU se da garantie, pt. ca nu poate controla producatorul prin ce gropi merge cumparatorul final...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now