adi_28

Becuri arse la bord

41 posts in this topic

Buna seara tuturor.

Din nou ma confrunt cu o problema la care sper sa ii gasesc raspuns pe acest forum, daca se poate.

problema e mai veke, cam de cand am cumparat masini si anume ...am becurile arse la bord, mai exact in partea de jos, unde sunt comenzile de climatizare si reglarea temperaturii, pe partea dreapta.Pe partea stanga merg toate becurile, doar pe partea dreapta sunt arse vreo 3 beculete de alea mici mici, parca sunt leduri.Mi-am desfacut acea consola si mi-am scos afara becurile arse....intrebarea e...unde pot gasi de cumparat asemenea becuri, pe la magazinele uzuale de piese auto gasesc de cumparat?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti din bucuresti gasesti la ALPADRINO(eu acolo am gasit acu un an)si poate are si bogdanG de pe forum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cam ce pret are un beculet de asta?

Sper ca nu e prea scump.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine, la V40, stai si fluieri cand vezi cat costa...

Te gandesti mai bine sa-ti pui lumanerele si sa le aprinzi cand este intuneric...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai tin minte dar stiu ca era destul de scump.Si acum am un beculet de ala de la clima ars si nu ma indur sa il cumpar  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul ala are un nume de cod, ceva model poate se gasesc pe altundeva totusi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi sunt cateva becuri acolo....am vazut ceva bec ca costa vreo 50 RON...e enooorm de mult, cand te gandesti ca numai in acea consola sunt vreo 6-8 beculete de astea >:( >:(>:(.daca sunt foarte scumpe, voi inlocui acele beculete cu leduri de 12 volti....cred ca vor merge perfect si acele leduri

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai grija, LED-ul nu lumineaza..."circular" ca becul, deci s-ar putea sa-ti apara doar un punct luminat si restul bezna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte scumpe becurile astea, pretul variaza intre 1RON si 3 RON daca are si capison verde sau albastru, deci de cat sa dai atatia bani mai bine vinzi masina ;D

Haide mah de unde scoate-ti preturile astea :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e la banii astia, nu e nici o problema.Treaba nasoala e ca am gasit ceva becuri de astea si costau enorm de mult.

http://www.piese-volvo.ro/catalog/product_info.php/cPath/34_115/products_id/282

Nu stiu daca asa ceva sunt si cele de la s80 care imi trebuie mie, dar daca sunt de astea si la pretul asta.....nu e prea ok ;D.

Eu sper sa fie cum zici tu Bogdane, sper din tot sufletul sa nu fie cele de pe link-ul de mai sus

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU stiam ca ai S40/V40 .

La S80 ai 3 feluri de becuri, unele de 1.2W care arata asa http://www.eurotruck-importers.com/images/072601012230.jpg

unele de 3W care arata cam la fel si unul care arata asa[attach=#]

Becurile le gasesti la ALPADRINO in Bucuresti iar becul din ultima poza, cel cu soclu se gaseste numai becul si are 2 fire mai lungi care trebuie tu singurel sa le impletesti pe soclu .

Altfel fara munca te costa mai mult .

Oricum cred ca se potrivesc si de la alte marci, pt VW de exemplu au cu tot cu soclu si nu costa mai mult de 5 RON un bec cu tot cu soclu .

post-993-12877871820098_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tunci e ok.Multumesc mult de ajutor tuturor.Ma cam speriasem cand vasusem acel bec de bord(de V40) la acel pret..... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de 1.2w e 1 leu fara soclu si 2,5lei cu soclu.

Cel de 3w costa in jur de 3 lei simplu, 4-5lei cu soclu.

Ambele se gasesc si in varianta led/lupa... ceva mai scump.

Se gasesc la marea majoritate a magazinelor de piese. Asa sunt si ale mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul ala de 50RON... din pacate chiar atata costa :(... E un soclu ciudat tare, si in marea majoritate a cazurilor in momentul in care se arde becul, e prajit si soclul si cand scoti becul din el ramai cu carbune in mana. Si eu trimit lumea tot la Al Padrino dupa becuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar la S80 becurile de la consola de clima difera de modelul acestui bec de 50 RON sau becurile de la consola sunt la fel ca cele de 50 RON, de la V40 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difera, oricum e mai simplu sa desfaci si o sa te convingi singur .

Vezi sa nu uiti sa scoti borna, ca de nu SRS AIRBAG scrie pe tine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate BogdanG.Scoate mai intai borna de la bateria,ca sa nu iti dea eroare de airbag.Eu am patit-o.

Si eu am probleme cu becurile de la clima.La mine nu se mai aprinde nici unul.De la ce o fi oare?E cumva vreo siguranta separata pt iluminarea climei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cautat in Baia mare astfel de becuri si nu am gasit, decat beculete de VW, alea nu se potrivesc.

Am scos un beculet din bord.El are niste piciorase lungi, si vine bagat intrun soclu.deasupra becului este "tras" un cauciuc albastru.

Daca sunt de vanzare in Bucuresti, nu ma ajutati careva, sa imi trimiteti cu un curier cateva beculete de astea, va rog mult?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni nu vrea sa ma ajute? :(.Va platesc si in avans daca e cazul, va platesc mai mult pentru becuri decat ar fi ele normal, nu e problema, spuneti-mi la cat imi vindeti un bec si eu va dau banii.As vrea sa cumpar vreo 10 beculete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu arata asa...soclul e putin altfel, e mai mic, nu e asa de inalt.Soclul e mai subtire si pe spatele lui se vad firele becului, are de asemenea si un loc unde intra surubelnita dreapta in el, pentru a se putea infileta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul cu soclu arata exact ca in ultima poza postata de bogdan inainte....e acel bec care are 2 picioruse mai lungi, pe care il bag eu in soclu...acel bec nu il gasesc nicaieri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa arata becul ala buclucas

"7219 MINIATURE BULB WIRE TERMINAL BASE - 12 Volt .06 Amp T-1 Wire Terminal Base, .15 MSCP C-2F Filament Design. 10,000 Average Rated Hours, .25" Maximum Overall Length."

http://bulbster.com/lightbulbs/eiko-7219-42390-p-2435.html

http://www.bulbtown.com/2174_MINIATURE_BULB_WIRE_TERMINAL_BASE_p/2174.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asta e becul....mama lui de bec, nu il gasesc nicaieri aici, la mine in oras. >:(.Oare nu il pot inlocui cu altceva? oare alt tip de soclu nu intra acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now