claudiu2525

Unde pot sa-mi repar caseta de directie

28 posts in this topic

Stie cineva,sau a mai avut cineva intentia asta?

O caseta noua este extrem de scumpa,si as vrea sa incerc si varianta asta,cu reparatu.Am gasit ceva pe net

http://www.servodirectii.ro/Servicii.html

insa nu am nici un fel de recomandare.

A mai facut cineva asa ceva,si unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi reparam  casete de directie

Cine sunte-ti voi. ???

Da-mi mai multe detalii,un site,un telefon,ceva detalii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan nu stim decit atit despre aceste servicii, din alt topic creat de el :

"Reconditionam orice model de caseta de directie.

Atelier situat in Roman Neamt.

Primim casete si prin curier rapid.

Durata  reparatiei  cca 2  zile.

Pretul  undeva  in  jurul  sumei  de  1000 ron."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, o caseta aftermarket nu gasesti mai ieftina?

O caseta noua "Volvo", era pentru masina mea in jur de 2500RON dar am gasit after-market de TRW, la 1400RON. La banii astia parca nu merita 1000 pe reconditionat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand,eu m-am lecuit de piese aftermarket.Sa fiu mai concret,asta vara am inlocuit bucsile de la bascule,cu bucsi aftermarket,si deja sunt rupte.M-am bucurat ca dau putin,si putin a tinut

Nu mai schimb la nici o masina pe care o am,sau pe care o voi avea,piese after market.Doar poate  filtre,si atat,si nu recomand la nimeni sa-si puna pe masina,piese de trei lei.

O caseta ca a mea de la XC-eu,la primus este vreo 7300ron,la alex este vreo 5000ron(cu caseta veche la schimb)?

Tu c-am ce ai face in sit. asta. ???

Ma gandeam in prima faza,pana sa ma risc sa o iau noua, sa gasesc pe unii care repara,si daca imi dau macar 18 luni garantie,eu zic ca merita 1000ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt patit cu aftermarket-uri de 2 lei, "made in Italy" (a se citi Turcia sau mai stiu eu ce tara).

Ideea era ca trebuiesc cautati producatorii care au livrat piesele originale.

In cazul meu, TRW a livrat multe piese care au echipat masina din fabrica.

...Mai multe detalii ti-am dat pe PM.

Mult succes!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu: sa nu confundam piese originale de prima echipare cu piese originale de schimb.

Iti dau un singur exemplu la mine: Toyota Land Cruiser - noua - am facut 220.000 km  buscile si pivotii fara zgomote, numai ca scartiia ca o caruta. Schimbat bucsi cu originale TOYOTA din reprezentanta si dupa 20.000 km am o bataie de la o bucsa. Exemplele pot continua. La Volvo nu stiu, inca nu am schimbat nimic la masina, in afara de 2 bielete spate luate de la MC dar sint sigur ca principiul este acelasi. Asa cum ti-a spus si Adi 2727 depinde ce iei si cine-l face. Eu in locul tau as incerca la Tirgoviste. Poti sa spui ce te supara la caseta ta? E dusa cremaliera, pierde ulei sau ce a patit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bate,si atata tot

Probabil bucsile de teflon,sau ce o fii in ea ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu, cred ca ar trebui sa gasesti kit de reparatie caseta directie. Eu am reparat caseta la LAnd Cruiser, care este pe cremaliera. Cred sau sper ca si Volvo are acest reper. Vine cu toate bucsile interioare, simeringuri, oringuri, absolut tot in afara de fiare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, ai aici TOT rack-ul de directie, rebuild, din State = 259 dolari+100(daca nu le trimiti piesa ta)+ transport 80 dolari, nu platesti vama.

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/54900/nm/Volvo_V70_AWD_w_o_Speed_Assist_Rebuilt_Steering_Rack_2000_2003_Atlantic_Ent_/category_id/173

Ce zici ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, ai aici TOT rack-ul de directie, rebuild, din State = 259 dolari+100(daca nu le trimiti piesa ta)+ transport 80 dolari, nu platesti vama.

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/54900/nm/Volvo_V70_AWD_w_o_Speed_Assist_Rebuilt_Steering_Rack_2000_2003_Atlantic_Ent_/category_id/173

Ce zici ?...

Nu stiu ce sa zic ???

Tu ti-ai cumpara de acolo ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am luat 9 repere de-acolo, fara nici o problema, am cont la ei, imi trimit felicitari, promotii, etc.  Ce, ti se par...neseriosi ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in locul tau as incerca la Tirgoviste. Poti sa spui ce te supara la caseta ta? E dusa cremaliera, pierde ulei sau ce a patit?

Bine punctat, Catalin!

Bate,si atata tot

Probabil bucsile de teflon,sau ce o fii in ea ???

claudiu, cauta jocuri in articulatiile directiei sau bara stabilizatoare, CASETA NU BATE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu vorbeste cu Trami ca ei repara casete de directie, daca el zice ca bataia nu e de la caseta inseamna ca stie ce zice, eu ii recomand pe cei de la targoviste pt ca stiu 3 masini facute la ei si au fost reparate ok .

Iar un drum pana la Targoviste nu e un capat de tara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu vorbeste cu Trami ca ei repara casete de directie, daca el zice ca bataia nu e de la caseta inseamna ca stie ce zice, eu ii recomand pe cei de la targoviste pt ca stiu 3 masini facute la ei si au fost reparate ok .

Iar un drum pana la Targoviste nu e un capat de tara .

Ok,daca zici tu,te cred pe cuvant.

Poate totusi imi explica si mie ,de ce ,dupa ce am mai strans surubul de reglej(care impnge cremaliera),jocul (zgomotul,bataia,cum vreti sai spune-ti) sa redus simtitor,daca zici ca ,caseta nu bate ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva,sau a mai avut cineva intentia asta?

O caseta noua este extrem de scumpa,si as vrea sa incerc si varianta asta,cu reparatu.....

....

Salut Claudiu, ai rezolvat ceva cu caseta? De recomandat nu pot - ca n-am avut experienta, dar am mai vazut pe net unii care repara cu "kit original" zic ei si dau 1an garantie, preturi de la 5bulioane.. partea proasta e ca sunt cam departe. Vezi la http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/piese-auto/recondi355ion259m-casete-de-direc355ie-9290669.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, dar nu pot raspunde la toate topicurile la  care am postat.

Intr-adevar atelierul este situat in Roman Neamt. Primesc casete prin curier rapid sau demontam caseta de pe masina in service partener.

Ca si timp reconditionarea dureaza max  2 zile, ca si bani 800-1000 ron.

Garantie scrisa 1 an si morala 4 ani.

O sa avetzi nevoie de programare cu cca 1 saptamana inainte.

http://casetedirectie.xhost.ro/

0763 811 310

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut mie imi curge caseta pe partea dreapta se vede burduful mustit am fost la baietii de volvo brasov si s-au uitat cam sumar si au spus ca e de demontat si ca ar trebui dusa la rectificat si ca nu se pot schimba simerigurile ca nu se gasesc !!! asta mi se pare o porcarie pentru ca pierd circa 300 ml pe luna sau cv mai mult cred si eu completezdoar cand aud primul zgomot deranjant la primul viraj stau cu bidonul in portbagaj si asta nu imi da linisti si mai zic ei ca costa 800-1000 ron plus demontat montat sper sa fie o solutie la simeringuri ca doar nu frezeaza ala caseta si ii pune semeringuri noi ca asta o pot face si eu cu un cost mai mic sau e doar un paravan de a lua banii fraierilor care nu stiu sa caute un simering . Care sunt partile casetei care sufera cel mai des la uzura ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate dacă ai pune la profil modelul, nu numărul de înmatriculare, dacă ai învăţa să scrii cu semne de punctuaţie şi dacă nu i-ai face fraieri pe cei care ţi-ar putea răspunde, ţi s-ar şi răspunde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand,eu m-am lecuit de piese aftermarket.Sa fiu mai concret,asta vara am inlocuit bucsile de la bascule,cu bucsi aftermarket,si deja sunt rupte.M-am bucurat ca dau putin,si putin a tinut

Nu mai schimb la nici o masina pe care o am,sau pe care o voi avea,piese after market.Doar poate filtre,si atat,si nu recomand la nimeni sa-si puna pe masina,piese de trei lei.

O caseta ca a mea de la XC-eu,la primus este vreo 7300ron,la alex este vreo 5000ron(cu caseta veche la schimb)?

Tu c-am ce ai face in sit. asta. ???

Ma gandeam in prima faza,pana sa ma risc sa o iau noua, sa gasesc pe unii care repara,si daca imi dau macar 18 luni garantie,eu zic ca merita 1000ron.

Bucsile de bascula au o pozitie ciudata pe bascula si daca la montaj nu sa pastrat pozitia de aceea s-au dus asa de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmeaza sa imi repar si eu caseta la s80. Nu curge dar are bucsa pe partea dreapta dusa destul de tare. Ce parere aveti de : http://www.servicepst.ro/ ? A reparat cineva la ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now