Shogun

VOLVO-marca chinezeasca?!...Pareri pro si contra...

19 posts in this topic

Ford a ajuns la o înÅ£elegere cu producătorul chinez de automobile, Geely, pentru a vinde ultima sa marcă din Premier Automotive Group.

Pentru moment vorbim doar de o înÅ£elegere preliminară între Ford ÅŸi concernul chinezesc Geely (care, de ceva timp incoace, produce masini care imita in proportie de 75-90% masinile altor marci de renume din Europa, gen Mercedes, Audi, BMW) în ceea ce priveÅŸte Volvo, pentru că oficializarea va avea loc abia anul viitor. Mai sunt necesare documentaÅ£ia finală, rezolvarea aspectelor financiare ÅŸi aprobările guvernamentale, însă actele vor fi semnate în primul trimestru al lui 2010, pentru ca definitivarea vânzării să aibă loc abia în al doilea trimestru.

Chiar dacă nu va mai deÅ£ine acÅ£iuni la Volvo, Ford are de gând să colaboreze în viitor cu producătorul suedez de automobile (spun ei, dar s-ar putea sa fie doar o strategie de marketing). Potrivit ultimelor zvonuri, Geely va plăti pentru marca Volvo aproximativ 2 miliarde de dolari, ceea ce reprezintă mai puÅ£in de o treime din cât a plătit Ford acum mai bine de 10 ani pe constructorul scandinav.

Parerea mea este ca, in conditiile crizei financiare modiale, vanzarea care chinezi nu e un lucru chiar atat de grav si fatidic pentru Volvo, fiindca, daca ne gandim putin, pentru ce e recunoscut Volvo? Siguranta, calitate, individualitate etc. Ori, daca vrei sa vinzi in continuare produse Volvo, fie ca esti chinez, suedez sau american, trebuie sa NU umbli la aceste calitati, pentru ca, daca le schimbi, sau schimbi ceva in ele, nimeni nu-ti mai cumpara masini VOLVO(cel mai bun exemplu: SAAB). Cu siguranta ca si chinezii stiu asta (nici nu e greu de dedus). Eu cred ca, daca Volvo ajunge pe "mana" chinezilor "dracul nu va fi asa de negru". Pentru ca, repet, chinezii vor trebui sa respecte anumite standarde impuse de marca Volvo in sine, ca sa poata sa vanda. Deci totul se va rezuma la bani, chinezii vor trebui sa dea bani lui Volvo pentru cercetare si imbunatatirea masinilor, daca vor vrea sa aiba si vanzari.

Asta e ceea ce cred eu, insa astept cu viu interes si parerile voastre!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa fie varza. Nu va mai fi niciodata VOLVO masina care a fost pina la preluarea de catre ford. Si acum...china ? Sa fim seriosi. Da, o sa arate ca un...Volvo. Sa vedem insa cit de fiabila o sa fie in timp - ca altfel degeaba Arata bine.

Dar sint sigur ca primul posesor de Volvo by Geely care se va inscrie aici, pe acest forum imi va spulbera logica ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo nu e rentabila - e adevarat.

cum faci o marca rentabila ?

-maresti raportul calitate/pret = competitivitatea

-micsorezi cheltuielile

-investesti in tehnologie

-investesti in marketing

-maresti productivitatea muncii

-asiguri o buna echipa de management

chinezii, in afara de bani, n-au nimic : nici tehnologie, nici oameni, nici know-how.

tehnologia au s-o foloseasca pe cea existenta - un timp, pina se va degrada moral - insa nu vor investi deoarece ei platesc cercetarea la terti si este de 4-5 ori mai scump decit daca cercetezi tu.

cu oamenii probabil vor prelua din europa si state numai ce li se pare lor strict necesar pentru a pune pe picioare o piata de desfacere in china. uitati de europa si state: acolo volvo nu este rentabila nici sub conducerea ford, d-apai sub conducerea gelly.

ei nu pot si cred ca nici nu vor sa faca din volvo o masina rentabila in europa sau state, ei vor sa se hraneasca din legenda volvo pina n-o mai ramine nimic din ea. acolo , la ei, in china, o masina varza se vinde daca are nume.

asta cauta ei : nume ! si platesc 2 miliarde pentru el.

ce-o mai reprezenta acest nume dupa ce-o fi fost tilharit de chinezi, dumnezeu cu mila !

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca si vad , peste 4-5 ani :

noul volvo s60, generatia 2015 : sasiu bmw din 2008, motor mercedes din 2009, design honda, cu tractiune integrala mitsubishi. pomana ! la numai 11999 euro cu 5 stele la china n-cap !

a, si sa nu uit : sistem audio de ultima generatie, romanesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu Iulrix. Nici eu nu cred ca Gelly s-a gandit macar cum va fi Volvo peste 5 ani. Se gandesc doar cum sa profite maxim in timp scurt de numele Volvo. Oricum "Gelly" suna ca dracu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca o sa fie ceva de genul "logan by renault", doar ca o sa fie "geely by volvo".Ar fi bine sa cumparati volvo-uri noi cat inca se mai fac prin belgia/suedia, cand o sa scrie in chinezeste pe modulul de airbag...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum cuvintul "patriotism" si-a pierdut valoarea din cauza utilizarii lui fara discernamint de catre lepre, asa se va intimpla si cu brandul volvo-cars.

azi, daca spui ca ai volvo, lumea ridica din spricene. miine o sa te-ntrebe : da' tu, lasa volvo , masina ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unul dintre clientii mei este un colos multinational numit HUAWEI. La o intalnire cu managerul lor pe Europa, am pus doua intrebari:

1. Ce inseamna HUAWEI?

R:  CHINA POATE!

2. Ce poti sa imi spui despre copyright in China?

R: The only right that we have is to copy!

Dar, imi rezerv speranta ca , chinejii de la Jeleu', sa lase dezvoltarea , cercetarea si productia, precum si managementul suedezilor, si sa foloseasca brandul Volvo, pe post de locomotiva. eye catcher, s.a.m.d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, modelele S 80 si S 40 se fabricau in China . Ce mai conteaza ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se fabricau in china dar numai pentru chinezi, nu si pentru export...

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca si vad , peste 4-5 ani :

noul volvo s60, generatia 2015 : sasiu bmw din 2008, motor mercedes din 2009, design honda, cu tractiune integrala mitsubishi. pomana ! la numai 11999 euro cu 5 stele la china n-cap !

a, si sa nu uit : sistem audio de ultima generatie, romanesc !

  Puterea ta de anticipatie poate da roade mai tirziu exagerind  cumva dar sa stii ca precedentul s-a creat.Se fac componente de Volvo in Romania fara sa exagerez cind spun."Spalatoarele de far" .

Avem amindoi masini din acelasi an (martie2008 )dar modele diferite.NU avem totul " suedez" pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa fie varza. Nu va mai fi niciodata VOLVO masina care a fost pina la preluarea de catre ford. Si acum...china ? Sa fim seriosi. Da, o sa arate ca un...Volvo. Sa vedem insa cit de fiabila o sa fie in timp - ca altfel degeaba Arata bine.

Dar sint sigur ca primul posesor de Volvo by Geely care se va inscrie aici, pe acest forum imi va spulbera logica ieftina.

Asta in cazul in care acel posesor de "Volvo by Geely" ar mai fi avut un Volvo adevarat si pe cat posibil, original, inainte....Ramane sa ne inarmam cu rabdare si sa vedem ce va fi...Cine stie, poate se impotmolesc in negocieri, pana la final...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca o sa fie ceva de genul "logan by renault", doar ca o sa fie "geely by volvo".Ar fi bine sa cumparati volvo-uri noi cat inca se mai fac prin belgia/suedia, cand o sa scrie in chinezeste pe modulul de airbag...  ::)

Bine ar fi sa fie "Geely by Volvo"!...Din pacate, cred ca o sa fie "Volvo by Geely"...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum la un an si un pic de la achizitia Volvo putem trage linie si putem vedea ce a adus in bine aceasta achizitie .

In primul rand trebuie amintit ca Volvo a redevenit o marca de temut pe nemti, BMW, AUDI si MB se uita in spate cu teama, deja S60/V60 le fura clientii .

Trebuie spus ca Volvo a scos prima platforma dinamica, un lucru de neconceput pt Volvo acum citiva ani .

Mai trebuie spus ca primul lucru pe care l-au facut chinezii a fost sa schimbe seful, astfel seful la Volvo este Stefan Jacoby iar primul lucru pe care l-a spus cand a venit la Volvo a fost : de maine ne batem cu BMW dupa care la nici un an apare conceptul Volvo Universe iar Stefan Jacoby spune: acum avem si tehnologie si resurse financiare .

Astea fiind spuse astept cu nerabdare noul S90 sau cum s-o chema noua limuzina Volvo care se va bate de la egal la egal cu S-klasse si seria 7 .

Viitorul Volvo suna foarte bine .

china_flag_volvo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

doamne, cum poate sa arate sigla Volvo pe...steagul ala :pottytrain5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea cu steagul este o gluma, trebuia sa o iei ca atare . grin.gif

Totusi masina asta arata cumva, o sa fie "the new BMW 7th series killer " tongue.gif

2011-volvo-universe-concept-show-front-angle-view.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata ca un S60 plin de steroizi...:))...nu cred ca masina de serie va fi asa futuristica..de fapt,asta e faza la toate masinile concept....dar ma bucura faptul ca marca merge inainte si chinezii sunt pusi pe fapte mari...sper ca fiabilitatea sa nu aiba de suferit...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D ok.

Stai sa vedem cit se va materializa din conceptul asta pe...strada. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand trebuie amintit ca Volvo a redevenit o marca de temut pe nemti, BMW, AUDI si MB se uita in spate cu teama, deja S60/V60 le fura clientii .

Trebuie spus ca Volvo a scos prima platforma dinamica, un lucru de neconceput pt Volvo acum citiva ani .

Mai trebuie spus ca primul lucru pe care l-au facut chinezii a fost sa schimbe seful, astfel seful la Volvo este Stefan Jacoby iar primul lucru pe care l-a spus cand a venit la Volvo a fost : de maine ne batem cu BMW dupa care la nici un an apare conceptul Volvo Universe iar Stefan Jacoby spune: acum avem si tehnologie si resurse financiare .

Astea fiind spuse astept cu nerabdare noul S90 sau cum s-o chema noua limuzina Volvo care se va bate de la egal la egal cu S-klasse si seria 7 .

Asa e, dar pana la limuzine (dotarile premium/lux nu le sunt niste reale provocari ;) ) actioneaza pe partea de sportivitate in aproape toata gama existenta:

the 30's..

the 60's..

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now