Victor

Renuntarea la fumat

85 posts in this topic

5 zile fara tigari!!!

Cum spunea si bancul, ma simt ca un bebelus. Dorm 2 ore pe noapte si restul timpului il petrec plangand  ;D

Acum pe bune, nu este chiar placut. Din ce am mai citit zilele astea pe net, am inteles ca acum tigarile contin si cateva substante ce provoaca mai repede si mai accentuat dependenta. Oricum, sper sa intru in clubul exclusivistilor. Persoanele care au fumat si au renuntat sunt putine in raport cu cele care nu au experimentat pana acum o tigara la cafea sau la o bere (ce mergeau tigarile in serile de bere cu prietenii ...) sau cele care nu vor renunta niciodata la fumat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru reusita. Dar ai grija, fara putina vointa, e degeaba, poate fi mai rau. Eu m-am lasat de mai multe ori, cate 6 luni, 1 an . Si ma apucam din nou, mai TARE de fumat. Am ajuns la un moment dat la 2 pachete pe zi. In ziua in care m-am lasat , am fumat 1 pachet in cateva ore, M-am lasat brusc...Am fumat de la 16 ani....

A fost greu, pentru mine cateva saptamani, dar uite am mai bine de 8 ani de cand nu mai fumez.Tentatia, e mare si acum, dar sunt constient ca, daca bag o tigara in gura , ma apuc din nou.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc, te invidiez. 8 ani ... dar si eu mai am putin pana acolo. 7 ani si 356 zile  ;D

@nelu, nu, nu m-am apucat iar. Sunt hotarat nici sa nu o mai fac  ;)

9 zile si inca merge. Tentatia nu mai este la fel de acuta ca in primele zile dar o simt inca. Starea de somnolenta, mai ales dupa ora 14-15 este infernala. Parca sunt drogat  :D

Noaptea trecuta am visat ca fumam si eram foarte confuz. Ma intrebam "Ce naiba, eu nu ma lasasem de fumat?" Imi era si ciuda cand imi dadeam seama (tot in vis) ca de fapt ma lasasem si pe urma ma apucasem iar. Satisfactia cea mare a fost dimineta cand m-am trezit si mi-am dat seama ca de fapt eu sunt NEFEMATOR in continuare  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai ai pina cind te poti numi NEFUMATOR

acum esti doar NEFEMATOR.ce o fi aia? ??? ???

;D:D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D  Acum am vazut si eu. Da, cred ca sunt NEFEMATOR momentan  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da-o dracu de tentatie !

ori te lasi ,ori nu !

tentatie o sa ai si dupa 25 de ani !

daca ai scris aici ca te lasi de fumat inseanmna ca vrei sa se vada ca te-ai lasat !

sa nu dea dracu sa te vad fumind ! ca te FAC de ris !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

victor ,cum stai cu fumatul ? ;D Sper din tot sufletul ca esti un ambitios !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx, daca ma vad eu fumand, ma fac singur de ras !!!

Poate ca este una din motivatiile mele. Faptul ca am postat aici ca ma las de fumat.

@nelly, stau din ce in ce mai bine, multumesc de intrebare  ;)

12 zile!

De 2 nu ma mai gandesc aproape de loc la tigari. Am inteles ca acum este mai mult tentatia psihologica... La mine cred ca lipseste.

Pana acum nu am apelat la plasturi, tigari electronice, tratamente farmaceutice sau alte desene animate. Chestia este sa iti doresti. Daca vrei sa te lasi de fumat cu adevarat, poti, la fel cum este sa iti doresti un Volvo si dupa multe sacrificii sa il cumperi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mai fumez, e o regula... dupa 2-3 saptamani incep sa am vise/vedenii ca fumez trabucuri.  ;D

Am mai fost lasat de fumat vreo 3 ani (si m-am reapucat ca fraieru') si pot sa iti spun ca sunt cateva etape grele.

1. Primele 2 saptamani;

2. la 1 luna de la ultima tigara;

3. la 3 luni de la ultima tigara;

4. la 6 luni de la ultima tigara... si ultima. Daca treci de 6 luni, ai scapat. Fumezi numai daca vrei tu neaparat.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am lasat,am 35 de ani si prin clasa 6 ne-am apucat de fumat o gasca de 8-9 insi si eu am fumat 6 tigari si am bagat la cap vorbele lui varmiu,Nu trebuie sa fumuzi ca sa fii barbat,si m-am lasat de atunci,ce bine e ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

BRAVO ,Victor ! Esti de admirat ! Continua asa  ;D Vezi cati suntem langa tine ? Nu esti singur in lupta asta,ai multi soldati in ajutor,dar nu uita ca tu esti ,,generalul" care comanda !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pt. suportul acordat, chiar daca este mai "acid" uneori  :D

@Adi, sper sa iti raspund in fiecare etapa cum ma simt  ;)  Ultima sa fie peste 50 ani  ;D

1. Au trecut 2 saptamani si sunt mai mult decat OK dar parca fata lui Berceanu imi provoaca niste stari contradictorii si in viziunile mele este ceva legat de gropi, Volvo,  cutite, foc, acid, cimitire, chefuri in toata Romania. In aceasta ordine  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

atita timp cit o sa numeri zilele de cind te-ai lasat de fumat ,nu o sa te tina mult.dai altfel informatia creierului ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

atita timp cit o sa numeri zilele de cind te-ai lasat de fumat ,nu o sa te tina mult.dai altfel informatia creierului ;)

Mare adevar!

Daca o sa te gandesti in permanenta la asta...tu nu te lasi  "x" zile sau luni sau ani de fumat.Te lasi de tot, nu?atunci la ce sa mai numeri cat a trecut?                                                       

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numar sa ii pot face statistica lui Adi2727 la 1 luna, 3 luni, 6 luni si 50 ani  :D

Nu este greu sa tin evidenta fiindca m-am lasat pe 1 Feb. Am amici care dupa cativa ani stiu exact cand s-au lasat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut o perioada in care nu am mai avut bani si nu am mai cumparat si in 2 saptamani, cred ca am fumat mai putin de 1 pachet si tigarile alea tot din cerseala pe la prieteni. Deja ma obisnuisem, cand imi venea pofta, imi aduceam aminte ca nu am de unde  :D, dar dupa ce mi-am revenit... 1 pachet pe zi. M-am gandit si eu sa ma las, dar partea proasta este ca inca imi place sa fumez, nu m-a afectat vizibil pana acum si nu prea am nici o motivatie. Cele 2 saptamani au fost relativ ok, tinand cont ca am trecut de la 1 pachet la o tigara pe zi, dar pana nu gasesc o motivatie ca lumea, nu prea ma atrage ideea si fumez un pachet pe zi de vreo 10 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motivatie: cand "te scapa la fumat"  ;D ...gandeste-te ca fumezi ceva tigari scumpe....iei o bancnota de 1 leu si ii dai foc...si tot asa... :D cand o sa consideri ca poti face si altceva cu banii aia...gata...te-ai lasat!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca ma mentin pe pozitii si sincer nu imi este foarte greu. Simt nevoia sa fumez de 2-3 ori/zi dar nu exagerat. Chiar imi pare rau ca nu m-am lasat cu ceva timp in urma dar bine ca am reusit (sper) si acum.

@paunionutz, pe langa motivatie, trebuie sa SIMTI ca iti doresti sa te lasi. Imi placea si mie sa fumez si sunt convins ca daca aprind acum o tigara, ma opresc dimineata cand am terminat pachetul si berile  ;) Dar nu vreau sa fac asta si sa o iau de la capat cu primele 3 zile care sunt destul de nasoale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Sa reinoiesc topicul asta un pic!

De 4 zile am intrat si eu in randul "nefumatorilor". Singura mea motivatie a fost sa-mi demonstrez mie ca pot, asa brusc intr-o zi pe la pranz. 27 ani, 10 ani de fumat, de la 20 de tigari in sus (daca mai era si bere se discuta de la 40 in sus). In continuare am consumat cafea si bere aseara, dar parca au alt gust :D. Primele 2 zile mi s-au parut critice, dar vad ca m-am mai linistit si mai am pofta de tigari, dar nu asa rau. Pot sa garantez ca nu ma voi reapuca (cel putin pana nu voi mai simti nevoia sa fumez, adica vreo 6 luni) si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Felicitari

Eu m-am lasat in ianuarie ca  ma plictisisem de fumat...dupa 12 ani, timp in care, in ultimul an, ajunsesem la mai mult de 2 pachete pe zi...Cred ca din cauza asta ma plictisisem...fumam prea mult  :D

N-am avut nici o probleme, nici o stare ciudata sau cosmar despre tigari  :D De cand m-am hotarat, cam in 2 saptamani, cel mult, nu am mai fumat deloc si nici nu am chef sa ma apuc iar  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu 4 zile de cand nu mai fumez si pot spune ca ma simt mult mai ok decat atunci cand pufaiam. :bgsok: :bgsok: :bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

de acord! te simti mult mai bine cand nu fumezi... parca iti prieste si somnul si esti mai odihnit

numai ca... oricat de tembel ar suna, eu nu vreau sa ma las! pot, dar nu vreau! eu sint un fumator pasionat, dar nu disperat! fumez cam un pachet si ceva pe zi de vreo 14 ani, dar daca situatia impune, pot sta fara sa fumez deloc! problema e ca imi place! m-am lasat de 2 ori, odata 6 luni odata 8 dar de fiecare data m-am reapucat pt ca exact cu gandul asta ma si lasasem.. adica ceva in genul "iau o pauza"  ;D stupid nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...cred ca si eu am aceeasi problema...sunt constienta ca nu-mi face bine, ma simt super cand nu fumez, dar cand m-am hotarat sa ma las gandul meu a fost..."cum o sa ies eu la o cafea fara sa fumez?".si dupa mai multe tentative mi-am dat seama ca nu-mi doresc suficient de mult din pacate. nevertheless,dupa nationala mi-am dat seama ca ar cam fi cazul sa iau masuri in ceea ce priveste stilul meu de viata, deoarece am constatat ca e cam greu e sa urci pe munte daca fumezi...so, o sa meditez bine si daca ma hotarasc anunt;). succes in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now