Guest mirceapal

Amortizoare pentru S60 din 2001

13 posts in this topic

Buna

doresc sa fac schimb de amortizoare pentru un S60 D5 din 2001 si nu pre stiu ce sa aleg. V-as fi recunoscator pentru orice sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai le vrei tot stock sau vrei sa faci un upgrade (mai sportiv, mai confortabil...) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unul dintre motivele pentru care vreau sa le schimb este ca sunt cam rigide.

M-ar interesa o varianta mai confortabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 rigid? Chiar vreau sa o vad si pe asta ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca are el vreo variante sport da sincer s 60 ul comparativ cu alte masinai pe care le am avut de ex audi a 6 ,vw passat si bora este foarte rigid :(noroc de scaunele confortabile care compenseaza ;)da ma gandeasc ca asa sunt toate nui un caz singular

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde si cum se interpreteaza ideea de rigid ;)

si as fi putut spune ca dupa ce am avut o astra g si am trecut la S40 mi s-a parut rigid dar mie mi-a placut ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionutz singurul Volvo cu suspensie mai rigida este C30,l restul sunt barci, nu stiu cum compari tu cu bora care nu are suspensie independenta deci e super rigida .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mai ai amortizoarele originale, vezi ca la unele S60-uri sunt trecute tipurile de amortizoare folosite, pe placuta de identificare.

post-924-1287787454021_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

S 40-ul meu are amorizoare stock si e foarte rigid.Cand am cerut o oferta de piese la un magazin online, la vin-ul masinii mele le-a dat S40 Sporty.Exista oare si varianta asta, ca de asa ceva am auzit doar la Fiat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S 40-ul meu are amorizoare stock si e foarte rigid.Cand am cerut o oferta de piese la un magazin online, la vin-ul masinii mele le-a dat S40 Sporty.Exista oare si varianta asta, ca de asa ceva am auzit doar la Fiat.

exista la mai multe marci,la acele modele unde masina vine cu sasiu sport,pachet sport ce consta in sasiu coborat suspensie sport si alte chestii ce fac masina sa fie mai sportiva.acum nu stiu daca si la volvo e asa ceva in afara de R-Design

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea e scandura, arcuri+telescoape sachs rosii, are vreo 3 degete intre roti si caroserie. Daca proprietarul dinainte era maniac cum a fost cazul la mine, te trezesti cu niste suspensii care sparg pietrele de la rinichi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40\C30\V50\C70 au 3 variante de suspensie, sport, dynamic si confort si se diferentiaza prin arcuri, bari de rigidizare, amortizoare, reglaje, etc diferite.

A mea a venit cu dynamic credca, cert e ca e mult prea rigida pentru drumurile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now