Teodolitus

Noul Volvist ...de la un vechi Volvist!

21 posts in this topic

Sal'tare! Acu' aproapi doua luni, smif isi vindea Volvo-ul S80 2.0T 180 cai, din 2000 (cu emblema de T5 pusa jmechieresti, desi nu e T5) catri un baiet din Iesi.

Iaca, io mi's!

Prima intentie a fost o Honda Civic 5d (noua) dar criza m-a facut sa ma gandesc de mai multe ori inainte sa ma inham la o masina noua. Apoi, gasisem un Rover 75 foarte fatos care era cam cat avansul pentru Honda. Era din reprezentanta si avea garantie 2 ani (78.000 km)...cam 6200 euro. L-am pierdut si am fost suparat.

Un foarte bun prieten de-al meu (fost campion national de raliuri) m-a intrebat ce parere am de Volvo...am marait, am carait, pentru simplul fapt ca un S40 nu ma incanta mai ales la interior (evident comparat cu Roverul care arata....elegant british)...S60...hm, poate, insa ce gasisem pe autovit nu prea imi inspira incredere. Stiam de mult de S80 insa nici nu ma gandeam sa caut pentru ca imi imaginam ca fiind mult prea scumpe (in capul meu era o limuzina, mare, puternica, super quality...).

Am calatorit ore bune pana la smif si am vazut Volvo-ul S80. Mi-a picat fata de am uitat de orice alta masina. M-am asezat la inceput in spate si m-am simtit ca intr-un E classe. Am 1.86 m si incap cu greu in mai toate masinile (chiar si la volan ca am picioare lungi si maini mai scurte nitel...), insa in S80....loc frate...nu gluma!

L-am testat, l-am invartit...in 2 ore conduceam deja spre Iasi la volanul Volvo-ului meu! Nu imi venea sa cred! Eram obosit, rupt chiar, afara polei... Am bagat 400 km si nu mi-am dat seama!!! Incredibil de confortabil....

L-am bagat apoi in service si am identificat cateva probleme minore pentru o masina de 10 ani...un senzor, bieletele pe spate.... in rest, doar revizii. Poate daca mai bag vro 2.000 de euroi in ea, sigur mai ma tine 10 ani.

Prin natura meseriei aveam nevoie de o masina....altfel, cu stil, deosebita, care sa transmita un mesaj. Am un Volvo. Pica fetze... Mission accomplished!

Mai vb...

PS: Multam ca sunt printre voi si ... deja va flashuiesc...pls, fight back! See yo'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie! Sa te tina mult timp fara probleme majore si sa te bucuri de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi !  Sa te bucuri cit mai mult de bijuteria ta !!!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit!

M-am uitat si eu de mai multe ori la pozele masinii, este o bijuterie.

S-o stapanest sanatos!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi!S80 inca(sau mai mult ca oricand)ar trebui sa fie in capul tau o limuzina mare,puternica,super quality ;D

Sa te bucuri de masinuta si sa te poarte in siguranta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Te punem in calcul cand mai organizam intalniri in zona Moldava?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit in CLUB ! Sa te bucuri de masina. Este minunata ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun venit si km fara limita :clock:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit si felicitari pentru achizitie!

Sa aveti grija unul de altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUn venit si sa te tina 20 ani masina fara probleme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru urarile de bine si pentru primirea calduroasa! Puteti sa contati pe mine si pe prezenta mea la intalnirile forumistilor volvisti! Nu doar din zona Moldovei, ci si din tara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun venit si felicitari pentru masinuta ,si fara incidente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bun venit!Te-ai convins din cate vad ca nu e pacaleala :D.Sunt cel pe care l-a sunat Florin in timp ce te invarteai pe langa masina.Bafta si s-o stapanesti sanatos!Multi Km fara evenimente(neplacute)!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now