sorinel79

RBN chip tuning la un XC90 D5 185CP

se merita un RBN chip tuning la un XC90 D5 185CP?   4 votes

  1. 1. se merita un RBN chip tuning la un XC90 D5 185CP?

    • DA, de ce
      1
    • NU, de ce , alte optiuni
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

31 posts in this topic

Am scris mai sus daca nu citeai printre randuri ca manuala tine mai mult de 500Nm .

Faptul ca voi (PRIMUS) sunteti in "discutii" cu HEICO ma lasa rece, in RO exista mai multe reprezentante auto care ofera modificari soft cu garantie, de exemplu Nurvil Rm. Valcea care e partener ABT, Colina Motors, MIT Motors si mai sunt cateva reprezentante care ofera ciptuning oficial .

Dupa cum am mai spus desi nu-mi place sa ma repet, daca nu era limita 500Nm precum zici tu cum iti explici ca RICA spune ca softul de 548Nm este numai pt transmisia manuala si cel de 480 Nm este pt ambele transmisii, ma gandesc asa ca prostu ca poate manuala suporta peste 500Nm si automata sub 500Nm .

Si mai spun doar atat, din ce am vb Rabanne el a testat pe XC90 geartronic  mai multe softuri facute de el si stia foarte bine de limita de 500Nm, limita care oricum nu o poti atinge doar cu soft deci concluzia e ca rezista cutia daca faci doar soft .

Succes in a schimba turbina la T6, treaba e ca degeaba ai aer daca nu ai si benzina deci dupa ce schimbi si injectoarele si gasesti vreun tuner capabil sa-ti scoata 700Nm din 400Nm pe care ii ai acum sa ma chemi si pe mine sa vad minunea tehnicii .

Concluzia este ca softurile RBN sunt bune, eu nu am reusit sa stric cutia desi am o cutie proasta de la mama volvo, motorul de 185CP oricum are alta cutie mult mai buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, o sa-ti faca aia de la RBN o statueta, la cit de des le preamaresti serviciile  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan,sa stii ca eu stiu persoane care nu au fost asa multumiti de  RBN,asa ca ,nu-i mai lauda asa vehement ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot bre sa nu-l laud  ca mi-e prieten ;D

Si pe mine ma mai lauda lumea si cu siguranta ca sunt multi care ma injura, deh in viata nu poti sa le ai pe toate, de exemplu tu ma lauzi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te laud,pt. ca mi-ai dovedit ca te pricepi,si ceea ce faci,cel putin la mine ai facut cu placere si cu pasiune,si eu apreciez asta. Eu sunt foarte greu de multumit,asa sunt eu,mai carcotas decat carcotasii ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine are chef de tunning, am primit oferta celor de la Heico.

La mine doar vreo 1800 euroi, ma mai gandesc........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now