DAnyEL

ce motoare s-au pus pe volvo s/v40 ?

106 posts in this topic

am auzit de la uni cum ca volvourile ar avea motoare de renault iar alti spun ca de vw ...pana la urma care are dreptate? ( ma refer la in special la motorul din 200 de 1.8 cu 122 cp) 

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.8 gdi e de mitsubishi, dieselul e de la renault, restul sunt volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Dupa ce stiu eu si dupa ce am citit pe forum am inteles ca pe S40/V40 toate motoarele pe benzina (1.6, 1.8, 2.0, T si T4) sunt motoare originale Volvo "transformate" din motorul de 5 cilindri.

Atentie! - exista doua tipuri de motoare pe benzina 1.8, 122cp - una de Volvo si una de Mitsubishi, cea de GDI, eu am Volvo (cod motor B4184S2), cred ca si tu ai la fel.

Cutia de viteze pe 1.8 (M5P) este de Renault.

Despre motoarele diesel nu stiu prea multe, dar cred ca sunt ori de Renault ori de Peugeot (PSA).

Corectati-ma daca am gresit.

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult...nu stiam de mitsubishi......si in legatura cu al meu tre sa ma uit si eu la seria de pe motor ca sunt shiar curios...:D( nu de alta da sper sa  nu am nici o componenta de renault pt ca nu imi plac deloc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei bine, cutia de viteze de la Volvo-ul parintilor tai este de Renault. Sa o foloseasca sanatosi :)

Motorul GDI de la Mitsubishi este de 125cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca sunt bune si astea de Renault,problema ar fi doar intretinerea.In rest toate bune ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vb de mine cu ( volvoul parintilor tai) gresesti ca ei eu logan :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completeaza-ti profilu' corect ca altfel ti-o trimit pe doamna-ta invatatoare sa te urecheze.Scuza gluma-azi maine facem intalniri si in Ocna Mures!Si totusi -ce au piesele de renault?Zgarie la urechi numele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce au...mie nu imi plac....ca nu  prea au durabilitate si renaulturile is cam slabute in motoare... :D in plus sunt cam usoare masinile..nu stiu poate gresesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu intrebi de motoare dar nu stii ca masina e Mitsu Carisma cu emblema de Volvo ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrong...  "and based on a common platform with the Mitsubishi Carisma"

Asta nu inseamna ca e platforma de Mitsu, ci e platforma comuna dezvoltata impreuna cu mitsubishi, in afara de platforma nu au prea multe in comun.

De fapt cealata masina 360-ul de 25 de ani tot in Olanda a fost fabricata, fabrica care a fost fondata in 1967 si multe modele Volvo s-au "nascut" in acea fabrica.

Oricum am citi de xx ori ca esti total anti S40/V40, oricum, vrea sa iti reamintesc ca nici V70/XC70 si restul nu mai este un 240,760 sau 850...

Peace...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.6 bezina am inteles ca e de mazda, 1.8  volvo si mitsubishi, 1.9 renault 1.6 diesel peugeot iar restul volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa stiu ca Mazda 1.6 e pe S40/V50 (adica noua generatie dupa 2004).

1.6 pe S40/V40 1996-2004 e acelasi motor Volvo de 1.8 dar cu cm3 redus, special pentru tarile unde taxa era pe cilindree.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"The 40 Series cars were equipped with four-cylinder engines, such as a 1.9 turbo diesel or 1.6 (1588 cc), 1.8 (1731 cc), 2.0T (1948 cc), 1.9 T4 (1855 cc) or 2.0 (1948 cc) fuel-injected gasoline engines all of which are derivatives of the modular whiteblock engine series that started life in the Volvo 960 and carried in both 5 and 6 cyl formats in Volvo's bigger FWD cars. There was also a 1.8 L (1834 cc) Gasoline direct injection engine provided by Mitsubishi as part of the platform sharing between the 40 series and the Carisma."

Din wikipedia.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

in concluzie sa inteleg ca e mare probabilitatea ca motorul de 1.8(si inca alte cateva)sa fie de mitsubishi  ....... dar nici asta nu e sigur.......

orcum daca mai aveti careva date pe subiectul acesta sunt binevenite orce raspunsuri, ca pana la urma poate o sa putem trage o concluzie sigura  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce au...mie nu imi plac....ca nu  prea au durabilitate si renaulturile is cam slabute in motoare... :D in plus sunt cam usoare masinile..nu stiu poate gresesc

Vorbesti din propria experienta sau din auzite/spalare de creier?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, uita-te in talon la cilindree

1731 cc - VOLVO

1834 cc - MITSUBISHI

Simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pia cu propria experienta mai greu ca nu am carnet si dar am avut ocazia sa lucrez in irlanda si sa trebuiasca sa merg sute de km in fiecare zi cu masina si timp de aproape o luna am avur in renault scenic si am vazut ce putea....si in plus stiu personal cazuri de oameni la care liu sa crapat motorul de 1.6 la doar 50.000 km si nu ar fi sigur (am un prieten in germania care a fost inginer la mercedes si el a avut intr-un timp renault si nu i-au placut) si mai sunt cazuri...

deci nu imi prea place in comparatie cu alte firme........desi sunt cateva modele de la renault care imi plac chiar mult cum ar fi meganul sport din 2004

Share this post


Link to post
Share on other sites

inteles....

1731 -volvo

1783 cu 122cp-?

1834-mitsubishi

scuzati-ma daca va enervez prein curiozitatea mea....si multumesc mult ca mi-ati raspuns ca imi place mult sa ma informez despre toate masinile in special volvo si mercedes ( in inca cateva da nu le mai enumar) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

1783 - VOLVO

1731 - Volvo B4184S (116 cp)

1783 - Volvo B4184S2 (122 cp) - din asta am si eu

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un 1.9 DI- de Renault cred ca e...sant foarte multumit de el, in 50000km nu am avut nici o problema. Atata timp cat pe masina si pe capacu de la motor scrie Volvo...e in regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place foarte mult motorizarea pe benzina dar as face schimb cu consumul tau  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) deacord cu ''m_robi1331''  ....

app din cate ma gndesc eu cred ca pe volvo sau bagat motoare mai calitative decat cele care se baga de obicei pe renault cum si alte firme pe masinile lor de lux baga motoare mai bune decat pe masiniile de serie .......si in ce priveste motoarele care au crapat si sunt mai slabe  de la renault erau motoarele de 1.6 puse pe mcaroseri mari cum ar fi espace si kangoo( cred ca am scris corect numele) in ce priveste motoarele mai mari nu stiu pe nimeni sa fi avut probleme speciale si in legatura cu motorul de 1.9 stiu cine a avut pe un renault mai vechi ii mergeau foarte bine si dupa un nr mare de km..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now