DAnyEL

ce motoare s-au pus pe volvo s/v40 ?

106 posts in this topic

Din pacate cutia si planetarele sunt de Mitsu, pe Volvo nu exista cap de planetara separat. Mai bine dai capul de planetara jos, il masori temeinic si cauti pe Mitsubishi .

Motorul este unul excelent, greu accesibil pt mecanicul incepator dar un motor sprinten si economic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sarut mana :P am gasit ceva de mitsu pe a; 500 ron bucata dar nu eram sigur daca se potriveste stiu ca la nr de dinti era ok oricum o sa dau una jos si apoi o compar cu cea de mitsu

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci... majoritate cutiilor de viteza de pe motorizarile care vin la volvo sunt de renault indiferent daca ii benzina sau diesel exceptie fac cutiile automate care sunt de volvo,

*avem tendinta sa zicem ca motoarele de 1.8 16valve 122cp sunt de renault, ele seamana foarte putin intre ele dar nu au nimic in comun, (am desfacut un motor de laguna 2 si unu de volvo si nu am gasit mai nimic comun.)

*cutiile de viteza cele mai reusite parerea mea sunt de pe diesel generatia 2001-2004

*cutiile de viteza de pe benzina am observat ca pica de cele mai multe ori modelele cu marsalier stanga fata(nu este o regula dar am vazut ca astea sunt cele mai vandute)

inca o parere si gata :D...... cele mai reusite motoare benzinare care sunt pe volvo sunt generatia 1996-2000 pentru ca nu au role cu variator si nici senzori la rola cu variator, iar pompele servo sunt chiar reusite, alea chiar nu pica sunt facute bine de tot.

cred ca nu v-am inebunit de cap :confused2:

Edited by cipilika

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci... majoritate cutiilor de viteza de pe motorizarile care vin la volvo sunt de renault indiferent daca ii benzina sau diesel exceptie fac cutiile automate care sunt de volvo,

*avem tendinta sa zicem ca motoarele de 1.8 16valve 122cp sunt de renault, ele seamana foarte putin intre ele dar nu au nimic in comun, (am desfacut un motor de laguna 2 si unu de volvo si nu am gasit mai nimic comun.)

*cutiile de viteza cele mai reusite parerea mea sunt de pe diesel generatia 2001-2004

*cutiile de viteza de pe benzina am observat ca pica de cele mai multe ori modelele cu marsalier stanga fata(nu este o regula dar am vazut ca astea sunt cele mai vandute)

inca o parere si gata :D...... cele mai reusite motoare benzinare care sunt pe volvo sunt generatia 1996-2000 pentru ca nu au role cu variator si nici senzori la rola cu variator, iar pompele servo sunt chiar reusite, alea chiar nu pica sunt facute bine de tot.

cred ca nu v-am inebunit de cap :confused2:

Cutiile de pe s/v 40 nu de volvo in general :P

Cele cu marsarier in stanga fata sunt de reno , cea cu marsarierul in dreapta spate este de Volvo ( M56) , cutie pusa pe 850 , s/v70 , s80 etc .

Laguna are motoare de Volvo ( si da sunt motoare Volvo nu Reno ) pe Laguna 1 (1.8 si 2.0 ) iar pe Safrane si Espace 2.5

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Mai sunt cutiile de GDi: M5m42 si F5m45.

@Cipilika: Daca vrei cutie cu romb pe ea care sa se potriveasca la s/v40 cauta la seria 400, in nici un caz la Renault. O sa gasesti prea putine componente care sa se potriveasca de la un Renault in cutiile astea, desi au rombul pe ele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, Brava. Interesant ceea ce spui, anume ca Laguna are motor de Volvo, ci nu invers. De unde stii asta, ca sunt si eu foarte interesat de aceasta problema. E vorba de motorul din semnatura. Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutiile de pe s/v 40 nu de volvo in general :P

Cele cu marsarier in stanga fata sunt de reno , cea cu marsarierul in dreapta spate este de Volvo ( M56) , cutie pusa pe 850 , s/v70 , s80 etc .

Laguna are motoare de Volvo ( si da sunt motoare Volvo nu Reno ) pe Laguna 1 (1.8 si 2.0 ) iar pe Safrane si Espace 2.5

Dieselul este de renault ;

@Brava vorbea de benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o problema.am un volvo motor benzina gdi 1.8i,mi se aprinde un maror in bord si nu vrea sa mai traga motorul,ma pune in cap.care ar fi cauza???am schimbat la ea pompa,bujiile,debitmetru si tot asa face.va rog sa-mi dati un raspuns daca stiti cauza.multumesc

am pus-o pe tester si mi-a zis ca e de la bujii sau benzina

Edited by Madalinniladam Kyky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul e simplu. Postezi in aria in care trebuie si DUPA CE DAI BUNA ZIUA SI ROGI FRUMOS SA FII AJUTAT, poate speri si la un raspuns. Daca intri cu bocancii aici, cu bocanci in fund o sa fii tratat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,imi cer scuze,buna ziua la toata lumea!sunt disperat si nu mai stiu ce sa fac,ma puteti ajuta cumva?va rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testerul nu iti zice daca e de la bujii sau de la benzina. Mai du-te o data, roaga-l sa-ti printeze o foaie cu erorile si posteaz-o aici. Daca iti zice cele de mai sus mecanicul, schimba mecanicul in primul rand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o problema.am un volvo motor benzina gdi 1.8i,mi se aprinde un maror in bord si nu vrea sa mai traga motorul,ma pune in cap.care ar fi cauza???am schimbat la ea pompa,bujiile,debitmetru si tot asa face.va rog sa-mi dati un raspuns daca stiti cauza.multumesc

am pus-o pe tester si mi-a zis ca e de la bujii sau benzina

pompa de inalte are niste site(filtre) care se infunda si gata....alea trebuiesc scoase si puse altele...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna dimineata cipilika.spune-mi si mie te rog,unde este pompa asta,unde se afla mai exact.pot umbla singur sa o verific?mersi mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna dimineata.imi poate spune si mie cineva,unde se afla pompa de inalte si daca o pot verifica eu fara sa ma mai duc la service?multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna dimineata cipilika.spune-mi si mie te rog,unde este pompa asta,unde se afla mai exact.pot umbla singur sa o verific?mersi mult!

ne prea am timp sa iti scriu....in semnatura mea este un numar de telefon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti,cum fac sa aflu exact ce marca de motor si cutie am? Volvo S40 2001 1.6 benzina. Vreau sa schimb cutia cu una mai performanta...daca este posibil. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Midnight Caller said:

Nu se poate

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

B4164S2 este motorul meu si am vazut ca nu se potriveste alta cutie....dar cine l-a fabricat?!?! Si cutia este M3P/M5P....

20160507_111436.jpg

Edited by Simake

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo l-a fabricat

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now