DAnyEL

ce motoare s-au pus pe volvo s/v40 ?

106 posts in this topic

Cum nu as dori sa deschid un alt topic  despre S/V40 as avea o rugaminte catre posesorii acestui model daca nu va deranjez  fiind  un offtopic..

Foarte sincer intreb cum stati cu tabla ,pe sub caroserie, lateralele interioare spate linga suport rezerva stinga dreapta ,talere  -ventilatie discuri frina, praguri ,sonorizare . Ma intereseaza acest model si de aceea intreb.Am avut anterior alt model de masina,insa cuvintul rugina ,NU exista..

Ca atare un model ingrijit se poate ridica la inaltime sau  arunc banii efectiv.! Fiind fabricate in Olanda ,nu este Suedia sau Belgia..Acum nu le cunosc eu pe toate si de aceea va intreb ,posesori de S/V40... Motorizarile nu mai intra in discutie..:)

 Cu multumiri si fara dezamagiri ..

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara tuturor.

Sunt posesorul unui Volvo S40 1.9 TDI din 2002, de care pot spune ca sunt foarte multumit. Este o masina de familie extraordinara care ma dus si m-a adus in siguranta din foarte multe concedii. Totusi a venit vremea sa-mi doresc ceva mai nou, cam din 2011 incoace.

Vreau sa merg in continuare tot pe modelul S40 dar mi-as dorii sa stiu mai multe despre motorizarile diesel care echipeaza S40-ul. M-ar interesa sa aflu mai multe despre motorul 2.0 D3 la 150 CP (5 cilindri) in comparatie cu cel de 1.6 D. Pe toate site-urile de vanzari auto gasesti foarte multe masini Volvo S40 cu motor 1.6 D la vanzare, pe cand varianta 2.0 D3 sunt foarte putine.

 Sa cred ca varianta 1.6 D este mai slaba? (volanta, kit ambreaj, turbina...etc)

Mi-as dori sa stiu despre motorul 2.0 D3 (5 cilindrii) de cine este fabricat??

Nu sunt genul de sofer agresiv si vitezoman dar mi-ar face placere la anumite depasiri sa te poti baza pe caii de sub capota, ceea ce ma face sa cred ca 2.0 d3 s-ar preta la ceea ce-mi doresc.

De aceea sper ca este cineva care imi poate da anumite sfaturi si detalii in ceea ce priveste un Volvo S40 1.6 D versus Volvo S40 2.0 D3.

Multumesc tuturor care imi raspund la intrebarile mele>

Astept opinii si la adresa mea    adi_purta @yahoo.com

Edited by adisibiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Buna seara!

Eu am un reno laguna 1,6 din 1998(am fost f. mulțumit de mașina - motor, cutie, etc). A cam venit timpul sa o schimb si m-ar interesa un Volvo S40(ma intereseaza  motorul de 1,8/125CP din perioada  2007-2009). Rog pe cunoscatorii  motoarelor de pe Volvo sa-mi spuna - daca stie cineva -ce provenienta este acest motor( 1,8/125CP din perioada  2007-2009)? Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tinand cont ca vorbim de un Ford Focus, tot de acolo e si motorul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, varocico a spus:

 Buna seara!

Eu am un reno laguna 1,6 din 1998(am fost f. mulțumit de mașina - motor, cutie, etc). A cam venit timpul sa o schimb si m-ar interesa un Volvo S40(ma intereseaza  motorul de 1,8/125CP din perioada  2007-2009). Rog pe cunoscatorii  motoarelor de pe Volvo sa-mi spuna - daca stie cineva -ce provenienta este acest motor( 1,8/125CP din perioada  2007-2009)? Multumesc!

 

Asta nu mai consuma  asa de putin,sa stii. Insa daca acest aspect este ultimul din lista ,numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 29.11.2017 at 8:00 PM, Bogdan G said:

Tinand cont ca vorbim de un Ford Focus, tot de acolo e si motorul . 

Mulțumesc! Deci este motor de Ford.

 

On 29.11.2017 at 8:00 PM, Bogdan G said:

cont ca vorbim de un Ford Focus, tot de acolo e si motorul . 

On 29.11.2017 at 8:00 PM, Bogdan G said:

Tinand cont ca vorbim de un Ford Focus, tot de acolo e si motorul . 

 Buna seara!

Eu am un reno laguna 1,6 din 1998(am fost f. mulțumit de mașina - motor, cutie, etc). A cam venit timpul sa o schimb si m-ar interesa un Volvo S40(ma intereseaza  motorul de 1,8/125CP din perioada  2007-2009). Rog pe cunoscatorii  motoarelor de pe Volvo sa-mi spuna - daca stie cineva -ce provenienta este acest motor( 1,8/125CP din perioada  2007-2009)? Multumesc!nteleg ca motorul este de la Ford

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now