Sign in to follow this  
Followers 0
khatherr

cutie hidramata 440

44 posts in this topic

Sal

Am versiunea 2005A.

Probabil ca nu ai selectat toate informatiile care sa fie afisate, cand ai creat username-ul tau.

Daca directorul "Info" are 136.907 fisiere e la fel ca al meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei,

am revenit cu niste noutati de ultima ora!

Stiti povestea mea cu vestita cutie hidramata!

Eh, uitati cum stau lucrurile....

dupa multe cautari si sapaturi, am ajuns sa inteleg de ce nu gasesc eu cutia mea....PENTRU CA NU E DE VOLVO!!!!!

Da chiar asa!!! Uitati la ce este folosita cutia mea:

The ZF 4HP14 is a four-speed automatic transmission for passenger cars from ZF Friedrichshafen AG. Introduced in 1987, and produced through 2001, it was used in Citroën, Peugeot, and Daewoo  front-wheel drive cars.

[edit] Applications

    * 1987–1993 Citroën BX 1.6

    * 1987–1993 Citroën BX 1.9

    * 1987–1993 Peugeot 205 1.6

    * 1987–1993 Peugeot 205 1.9

    * 1987–1989 Peugeot 305 1.5

    * 1987–1996 Peugeot 309 1.9

    * 1987–1997 Peugeot 405 1.6

    * 1987–1997 Peugeot 405 1.8

    * 1987–1997 Peugeot 405 1.9

    * 1991–1998 Austin R17

    * 1992–1998 Citroën ZX 1.8

    * 1993–1998 Citroën Xantia 1.8

    * 1993–1998 Citroën Xantia 2.0

    * 1993–2001 Peugeot 306 1.8

    * 1993–2001 Peugeot 306 2.0

    * 1996–1997 Daewoo Nubira 1.5

    * 1996–1997 Daewoo Nubira 1.8

    * 1996–1997 Daewoo Leganza 1.8

    * 1996–1997 Daewoo Leganza 2.0

eh, atunci eu de ce caut o cutie de volvo???

poate cineva sa imi explice treaba asta???

gasesc pe la cineva un manual de reparatii pentru aceasta cutie 4HP-14????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu-i mai bine? Ai infinit mai multe sanse sa gasesti o cutie SH. Bafta si sa ne tii la curent! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Descoperim ca masinile noastre sunt facute din bucati.Motor renault cutie peugeot sau citroen oare ce altceva mai este de descoperit??

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Degeaba aveti masinile astea de atata timp; nu stiti nimic despre ele.

Numai cand aveti vreo problema de mecanica, rasfoiti un pic de istorie dar din pacate, o faceti total aiurea.

Fara suparare, dar vorbiti o gramada de prostii.

Naah, ca m-am enervat de dimineata...  :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Degeaba aveti masinile astea de atata timp; nu stiti nimic despre ele.

Numai cand aveti vreo problema de mecanica, rasfoiti un pic de istorie dar din pacate, o faceti total aiurea.

Fara suparare, dar vorbiti o gramada de prostii.

Naah, ca m-am enervat de dimineata...  :-X

ne pare rau ca te-am enervat asa...de dimineata, nenea Adi2727, dar crezi ca in timpul liber stau sa dau cutii de viteze jos ca sa vad ce fel de cutie este si totodata ca sa ma documentez?

De ce crezi matale ca vorbim numai prostii???

De ce, Maria Ta, nu ne-ai deschis mintile mai din timp???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te superi degeaba... Maria Ta. Experienta imi spune ca poti posta degeaba tone de informatii, daca nu sunt ochi sa le vada.

Si in cazul tau, ti-am spus mai sus ca gasesti toate informatiile, explicate detaliat, despre cum sa repari ZF-ul asta, in Vadis...dar tu tot intrebi unde gasesti un manual de reparatii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te superi degeaba... Maria Ta. Experienta imi spune ca poti posta degeaba tone de informatii, daca nu sunt ochi sa le vada.

Si in cazul tau, ti-am spus mai sus ca gasesti toate informatiile, explicate detaliat, despre cum sa repari ZF-ul asta, in Vadis...dar tu tot intrebi unde gasesti un manual de reparatii...

Sef, imi pare rau, dar chiar nu am gasit in Vadis cum se repara cutia...pur si simplu am gasit cutia "explodata"...

Nici macar blocul de valve nu mi-l sparge...

Da-mi tu un print-screen cu niste informatii mai detaliate si ti-as fii recunoscator pe viata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh...am revenit victorios... cred...

am gasit un manual de reparatii pentru Nubira, incluzand si tipul asta de cutie...

am aici totul, fiecare pas, fiecare saiba, orice bilutza! e totusi un pic cam vag, mai ales pentru un incepator in ale automatelor, dar incerc sa ma descurc...

Am sa va tin la curent cu toti pasii care am sa ii parcurg!\

Atasez totusi si manualul, pentru ca altii sa nu se mai chinuie ca mine...

http://www.anagabriela.ro/Manuale%20Daewoo/Nubira/Nubira%20complet.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

sef, m-am uitat peste cele care mi-ai aratat tu, dar cel din vadis nu imi zice cum sa desfac si ambreiajele, restul cutiei, nu ma intelege gresit, dar chiar nu este complet!

Arunca si matale un ochi peste ultimul link care l-am postat, si ai sa vezi diferenta si ceea ce cautam eu de fapt! iar CVT-ul ala din ultima captura, nu este ceea ce am eu pe masina!!!, oricum iti multumesc mult, ai dat dovada de intelegere si respect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Informatia e completa  e chiar mai mult decat ai nevoie si uzura apare la discurile de frictiune si la oringurile de la pistoanele ce antreneaza discurile,cu atentie poti repara cutia cu satisfactii pe masura

                                                                                                Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Informatia e completa  e chiar mai mult decat ai nevoie si uzura apare la discurile de frictiune si la oringurile de la pistoanele ce antreneaza discurile,cu atentie poti repara cutia cu satisfactii pe masura

                                                                                                 Mult succes!

Multam frumos, viorelgrigoriu!

O sa am nevoie de noroc...

In seara asta am sa ma apuc de treaba, cu aparatul foto langa mine, va tin la curent!

Multa bafta si voua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut-o...

Mare dezamagire...sunt rupte 2 discuri, un tambur e foarte uzat...e praf...

Am cautat kit de reparatii si surpriza: 800 euroi!

M-am hotarat sa o dezmembrez... aviz amatorilor! e completa...innafara de cutie:P

0727249264 Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti sa pui o cutie manuala?? E pacat ca pentru o cutie sa dezmembrezi masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer ii stric tot farmecul daca nu mai este automata....imi placea la nebunie cum mergea cu cutia aia...

Sa ii pun o cutie manuala ma gandesc foarte mult la munca si costuri...

Totodata am si cu ce sa ma misc...am luat alta masina, spre dezamagirea mea nu e Volvo...dar se invart rotile...

Daca as gasi in Bucuresti sau macar pe langa bucuresti o cutie manuala ar fii ceva... dar sa fac si 300km si sa ma mai bag si pe sub ea sa imi scot tot ce imi trebuie...e greu...

Sa inteleg ca nu mai are nimeni nevoie de piese???

Am sa fac un subiect si in Bursa pe forum..poate acolo...e pacat sa stea in fata curtii degeaba cu o gramada de chestii pe ea...

Am sa ii fac si niste poze sa o vedeti...

Multa sanatate!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma tu sti ce vrei sa faci aveam eu o cutine ti-o dadeam eftin de tot numai sa nu o tin in curte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu deranjez ca postez aici: am un prieten pe care l-a lasat cutia hidramata la un 460 si chiar are nevoie de ea avand probleme cu un picior, deci are cineva de vanzare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0