Sign in to follow this  
Followers 0
khatherr

cutie hidramata 440

44 posts in this topic

Va salut inca o data, dragi iubitori de volvo...

Am un mare necaz... si-a dat duhul cutia hidramata de la un Volvo 440 din 1993, motor b17ep.

Acum eu astept de la voi toti, sfaturi unde as putea s-o repar sau poate aveti voi vre-una buna!

problema a aparut cu un mic zgomot dupa ce schimba treptele, pana nu a mai schimbat deloc si pana la urma nu mai pleca de pe loc! tipul cutiei este 14hp-4.

Va rog sa nu va irositi timpul in a ma convinge sa pun manuala!

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu o cutie de volvo 440 din 94 daca vrei este manuala nu stiu daca te ajuta??

Share this post


Link to post
Share on other sites

este o firma in Timisoara, specializata numai in cutii automate. Cauta si tu pe net, n-am niciun contact din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa va spun eu ceva de firma din Timisoara,care reconditioneaza/repara cutii automate.Am fost anul trecut cu o cutie de volvo 940 la reparat,am lasat-o 3 zile acolo.Am fost dupa ea sa o iau si am venit si am puso pe masina,era mai moarta decit am duso.Am mers inapoi cu ea la ei si a zis ca se uita la ea,sa vada ce sa intimplat,inca 3 zile lasata acolo.Mers din nou dupa ea,pusa pe masina si la fel,nu mergea deloc.Din nou cu ea la ei si a zis ca nu se poate asa ceva si a zis ca o verifica din nou.Inca 3 zile de asteptat,am fost din nou dupa ea si sa vedeti faza.Mi-a dat cutia inapoi si a zis ca sigur va merge de data asta.Pusa pe masina si chiar deloc deloc nu mergea.I-am sunat si le-am zis si a zis ca asa ceva nu se poate.Am renuntat si nu am mai mers la ei si intre timp,am pus cutie manuala si intr-o zi nu aveam ce face si am desfacut cutia sa vad si eu ce este acolo si ce credeti ca era,cutia era absolut goala goluta,doar carcasa era de ea si priza de legatura mai era,atit.Am mers peste ei si i-am aratat si a zis ca nu are cum asa ceva si a chemat pe omul care sa ocupat de ea si ala a aruncat pe altul si tot asa.M-am ales cu 4 drumuri de Timisoara plus 800 lei reparatia.Nu am mai primit nimic de la ei,ca arunca unul pe altul.Asa ca aveti grija.Cel mai indicat sa mergeti cu masina acolo si sa o puna ei pe masina.Sa demonstreze ca functioneaza si ca nu este goala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, interesant. N-am stiut si nici auzit de asa ceva, dar uite daca tu ai patit-o: Take care all! Eu am auzit de ei de bine, dar cine mai stie?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se spune ca cei din Arad sunt buni pe asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca, e o problema "din nastere" la automatele de pe seria 400 pana in '94.

Posibil sa nu te tina reparatia mai mult de 50k km.

De cine e facuta? Mai are alte coduri pe ea?

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut!

Din cate stiu, nu a fost niciodata umblata in ea! masina are in jur de 250k km!

Aveti idee daca se gaseste vre-un chit de reparatii, daca cutia are vre-un viciu?

Poate gasesc vre-un kit de reparatii si ma apuc eu sa fac pe mesterul, oricum am gasit alta masina tot cu cutie automata in germania, care urmeaza sa imi intre in posesie zilele urmatoare! Cu ocazia asta dau stire in tara ca am sa o si dezmembrez pe cea din germania!

are geamuri electrice, aer conditionat, etc! interiorul arata impecabil, dar o sa mai pastrez eu fetele de usi! Va astept cu raspunsuri in continuare, si poate cu ceva piese!

Multa bafta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite mai ai aici ceva:

- Bucuresti: cutii automate reparatii: www.cutieautomata.ro; 0721.148.168

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehe... am vorbit cu baietii de acolo... minim 500 Euro, ma costa distractia...

Voi ce zicetzi, merita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana-n 500 de euro gasesti un 440 in germania cu cutie automata, iti opresti cutia, vinzi ce ramane si eu cred ca iesi si in profit.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde cit de repede iti trebuie masina, ce eforturi vrei sa faci (Germania de adus, drum, etc) cit tii la masinuta cu cutie automata, etc. Mai cauta pe-afara, e-bay in Anglia au preturi super bune. Succes!

hehehehe... am vorbit cu baietii de acolo... minim 500 Euro, ma costa distractia...

Voi ce zicetzi, merita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si asta...cu masina adusa din Germania...

dau acolo pe ea in jur de 600 Euro, numerele 120 cu asigurare, si benzina inca vre-o 200 Euro pe putin...nu am mai pus si mancarea / cazarea pt o noapte...ajung in total cam pe la 800 Euro...stau cu banii blocati cel putin 2 luni...

M-am gandit la altceva...

Am gasit in Elvetia (am si treaba pe acolo) una la 600 Euro...e tot rosie...ii iau nr de la a mea, le pun pe aia, si am venit acasa :)) (am scutit cel putin 150 Euro)

Pasul 2: ma duc la niste "baieti" de la RAR si toate seriile de pe a mea, se muta pe cea mai noua si mai frumoasa! si asa o intineresc si mai scutesc niste bani la manopera de la cutie!

cred ca e mai bine asa...astept pareri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel am umblat si eu cu amea am schimbat doar numerele politia in trafic nu o sa te opreasca niciodata si daca nu schimbi serile nu se uita ei la seri iar cand ai de facut itp mergi cu cealalta masina pana atunci o bagi la conservare sau astepti pana la vara o dezmembrezi si doar la vara pui serile cum sar face o recarosere a masini.Pana atunci poti sa umbli linistit daca apare rosu volvo 440 nu o sa zica nimeni deschide capota sa vedem serile.Eu am umblat asa 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga khatherr , cred ca poti uita de faza cu mutatul numerelor: Doamne Fereste ai un accident, te opreste ARR-ul samd...vorbim de cele penale.

Nu merita!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu de ARR mi-e frica, mi-e frica de  autoritatile rutiere din austria, elvetia, ungaria, in caz de accident e groasa rau la aia, nu cred ca scapi doar cu inchisoare cu suspendare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema sta in felul urmator:

in primul rand nu o conduc eu, eu o sa raman acolo ceva timp...

credeti voi ca daca o sa ma opreasca politia prin Austria sau Ungaria, or sa se uite la serii?

oricum nu imi asum eu responsabilitatea, cel care o conduce e mare, major, cu capul intre umeri...

Cu Dumnezeu innainte!

Pe 1 am sa plec, am sa va tin la curent...

o cutie manuala sa pun pe cealalta are cineva??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citi ani aveti fratilor? Insasi idea de a comite o infractiune si ar trebui sa va retina sa postati aici...  :( Sau ma rog .... in final nu-i treaba mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are si Catalin dreptatea lui...

E un pic cam aiurea sa vb de fata cu lupu', unde tii oile....

Deocamdata e totul in aer cu cutia mea hidramata...ma gandeam sa pun o manuala pe ea si sa dau masina la schimb cu o motocicleta, caci s-a incalzit pe afara si a venit sezonul, plus ca Bucurestiul e din ce in ce mai aglomerat...cine e interesat, sunt dispus la genul asta de schimburi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Eu zic sa studiezi Vadis-ul cu atentie si sa incerci totusi sa o repari.

Sunt instructiuni detaliate in Vadis despre cum se repara cutia.

Nu e asa dificil. Macar sa vezi exact care e problema.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Adi,

Ce vadis ai ,caci de fiecare data cand postezi poze din vadis apar poze straine de vadisul pe care il am eu (2005) si care pare mult inferior celui pe care-l ai tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0