xgabriel

Telescoape - de care folsiti?

37 posts in this topic

Ce fel de telescoape folositi la masinile voastre? Pe ulei sau gaz? Ce marci? Ce recomandati?

Pana acum am folosit Sachs pe gaz.

Masina e destul de stabila pe sosea insa pentru gropile noastre parca as trece la cele pe ulei in ideea ca ofera un plus de confort. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta intre cele pe ulei si cele pe gaz este doar... faptul ca a doua varianta mai are si gaz care ajuta la destindere. Inauntrul lor amortizarea tot pe ulei se face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la Sachs in sus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc sa schimb amortizoarele de acum (Sachs pe gaz) cu unele mai moi. Masina mi se pare prea rigida pentru drumurile pline de gropi de la noi.

Ce amortizoare recomandati? Momentan ma intereseaza confortul mult mai mult decat stabilitatea. M-am saturat de ,,,,troncaneala provocata de gropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc sa schimb amortizoarele de acum (Sachs pe gaz) cu unele mai moi. Masina mi se pare prea rigida pentru drumurile pline de gropi de la noi.

Ce amortizoare recomandati? Momentan ma intereseaza confortul mult mai mult decat stabilitatea. M-am saturat de ,,,,troncaneala provocata de gropi.

KYB, Sachs, Monroe, musai pe ulei daca vrei moi !

Eu personal as merge pe KYB, sunt rezistente si pretul e bun. Sachs sunt mult mai scumpe, Monroe sunt si ele ff bune dar eu tot pe KYB m-as duce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfat. Am dat un search pe net si am avut surpriza sa aud numai lucruri bune despre Kayaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cât sa schimbi amortizoarele mai bine pui niÈ™te anvelope cu talon mai mare, nu de alta dar nici S60 sport nu mi-a lăsat impresia de maÈ™ină foarte rigida de asta ma gândesc ca la tine poate fii de la roti, ce roti ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

Eu folosesc sachs pe gaz. Daca pui telescoape mai moi poate nu mai sta asa bine pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer iti spun la 215/55 R16 nu are cum sa fie rigida masina, eu am 235/40 R18 si nu pot spune ca este de necondus, este chiar ok, cumva intre sport si confortabil .

Depinde insa cu ce compari, daca ai etalon vreun renault sau daewoo atunci da este rigida DAR mergi si tu cu S60 editie sport 2008 si sa vezi acolo ce inseamna suspensie rigida .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, am comparat cu suspensia de pe fosta masina (Renault Megane). Mi-as fi dorit o suspensie la fel de flexibila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi, nu prea le poti compara, daca pui o suspensie mai moale o sa fie mai greu pe serpentine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu avem serpentine in zona asa ca,,,,,nu am nici o treaba cu ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva de unde pot procura telescoape KYB pe ulei la un pret bun pentru masina mea?

Edited by xgabriel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva de unde pot procura telescoape KYB pe ulei la un pret bun pentru masina mea?

Up!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zicea de 550 telescopul ceea ce e ,,,,mult tare zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta parte ma indoiesc sa gasesti mai ieftin... :rolleyes:

Incearca si la Mike 1...

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zicea de 550 telescopul ceea ce e ,,,,mult tare zic eu.

Daca 550 ron ti se pare mult pentru un telescop de s60..atunci hai sa facem schimb::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zicea de 550 telescopul ceea ce e ,,,,mult tare zic eu.

Livrabile doar la pretul ala aveam.

Ar mai fi si la 475 KYB 334611 dar dureaza 3-4 zile :mad:.

KYB cu mult mai ieftine la S60 nu stiu sa fie, eu asta am obs la KYB, sunt scumpe, mult mai scumpe ca alte marci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Postez si eu aici, sper ca e ok, n-am vrut sa deschid un topic nou.

Pe scurt: am pus 4 amortizoare Kayaba pe a mea masina. 2000 km mai tarziu, cu ocazia unei vizite la vulcanizare arunc un ochi pe acolo si vad ca unul dintre amortizoare era murdar cu ulei, ba mai mult era ulei si in jurul lui pe conductele de frana si ce-o mai fi pe acolo. Ma duc glont la service-ul de unde le-am cumparat si unde le-am si montat. Foarte sociabili ei imi fac o testare de amortizoare si imi spun ca totul e in regula ca amortizoarele sunt in parametri normali si ca e posibil ca la amortizoarele noi sa apara o mica scurgere la inceput.

Acum intrebarile mele pentru voi ar fi:

1. E intr-adevar normal ca un amortizor sa scuipe ulei, cu atat mai mult cu cat e nou nout?

2. E normal sa apara o diferenta de aproape 4 % intre amortizoarele de pe aceeasi punte in mai putin de 2000

de km? (cel care curge e la 89%, celalalt e la 93%).

Multumesc!

O seara frumoasa tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now