xgabriel

Telescoape - de care folsiti?

37 posts in this topic

Eu am facut in primavara ITP-ul si am facut veificare la amortizoare si am avut 88% pe stanga si 85% pe dreapta. Masina e fabricatie 2004 si din 2007 circula in Romania cu amortizoarele ei originale. Deci ce pot eu sa-ti spun este ca amortizoarele luate din magazin nu te tin mai mult de 2 ani . Asa ca dute si da-le cu telescoapele de cap si zi-le ca e normal ca si ei sa aiba sange pe la nas catedata . Taica-miu a scimbat la Sharan amortizoarele originale ce au tinut din 2002 pana in 2009 si numai unul avea curs ulei ca dupa doi ani sa le schimbe din noi in 2011 ca aveau bataie la capat de cursa .Daca era greutate in masina nu se auzea nici un zgomot dar fara ziceai ca bate cineva cu ciocanut pe dedesupt. Asa ca eu mai strang din dos dar nu pun in veci amortizoare ieftine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Behu, Kayaba recomand si eu clientilor mei daca nu vor sa auda de pretul SACHS-urilor. Tot Kayaba am si eu pe S70-ul meu, si ce pot spune e ca pana acum nu am avut nicio plangere. Ori ca nu au observat oamenii vreo problema la ele, ori ca poate pur si simplu nu s-au stricat si ce-ai prins tu a fost o exceptie. Nu cred ca dintr-un amortizor sa "tasneasca" atat de mult ulei incat sa cada si pe conductele de frana. In definitiv n-are un litru de ulei in el :)

Pe de alta parte, acea diferenta intre stanga si dreapta poate fi absolut normala si e IMPOSIBIL sa fie egale atat timp cat in suspensia ta intra si bucsi, si elemente de rigidizare si torsiune, care pot fi bine-mersi uzate inegal !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, multumesc pentru raspunsuri… Ma gandeam ca poate pot sa cer inlocuirea lui pe un dosar de garantie, un OPC, ceva… Are ulei pe tija si pe corpul telescopului si are si pe conductele de frana. Initial chiar am crezut ca ar putea fi lichid de frana, atat doar ca nu este niciun racord in zona aia pe unde ar putea sa curga si nivelul nu a scazut… In fine, cele pe care le-am dat jos aveau 90.000+ km si erau putin ruginite, dar nu aveau neam de ulei pe ele, de-aia mi se pare ciudat ca unul nou sa curga. Si cele vechi aveau la testul dinainte de schimbare o diferenta intre ele, o sa caut hartia, dar sunt aproape sigur ca era mai mica de 4%... Oricum, avand in vedere ca sunt sacait si o chestie de genul asta e de natura sa-mi stea pe creier, o sa cumpar altul si asta e.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU AI DE CE SA CUMPERI ALTELE ! Cat timp ai facut montajul intr-un service AUTORIZAT RAR si cat timp ai cumparat pereche stg + dreapta, magazinul este OBLIGAT sa-ti onoreze garantia ! Mai ales ca din cate am citit mai sus, le-ai montat la service-ul de unde le-ai cumparat.

89% si 93% respectiv sunt niste valori FOARTE BUNE pentru niste amortizoare, man ! Daca nu ma crezi, roaga pe primul care-si mai cumpara amortizoare pe forum, sau pe un prieten care si le schimba (cand va fi asta) sa faca un test imediat ce le schimba. Sau chiar unul care-si cumpara o masina noua ! Ce e peste 80% la un test de amortizor (in special pe puntea spate) este considerat ca FOARTE BUN !

In ritmul in care spui tu ca iti curge uleiul, inseamna ca peste 2 luni n-o sa mai ai nimic in ele. Sfatul meu: mergi peste 2 luni (ca inca nu ies din garantie), refa testul de amortizoare, si abia DUPA AIA enerveaza-te daca mai ai de ce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana cand nu se inrautateste simtitor situatia si eu zic sa nu te ingrijorezi.

Exact la fel am patit si eu cand am schimbat amortizoarele de pe fata... si ca simptologie si ca rani pe creier. :)

Dupa 1 luna - doua si ale mele erau scurse si pana cand nu mi-au aratat in specificatiile producatorului ca sunt vazute ca normale, nu au scapat de mine (oricum si dupa asta i-am mai terorizat de vreo 2 ori :D ).

Si-au facut norma de 80k km dar nu le-am putut compara nici un moment tinuta oferita, cu a celor originale, desi cele originale aveau 200k cand le-am schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus Kayaba pe spate la inceputul lui septembrie 2014. Am mers cam 14 mii km si, saptamina trecuta, in Bulgaria, mi s-a stricat un rulment pe fata. La service mi-au ridicat masina pe elevator sa mi-l schimbe si mi-au aratat cum cele doua amortizoare au inceput sa curga. Bineinteles,acum nu mai pot depasi 90 km/h pe drumurile cu denivelari.

Masina mai fusese ridicata pe elevator chiar cu 3-4 saptamini inainte fara a se intimpla ceva cu amortizoarele.

Drumurile prin Bulgaria au fost execrabile insa, cu toate acestea, amortizoarele de pe fata (monroe montate acum 2-3 ani) nu au avut probleme.

Sa fie Kayaba chiar atit de proaste?

Sau ar putea fi o problema de montaj? Cel de service-ul din Bulgaria mi-a zis ca se string piulitele din capete intr-o anumita pozitie (nu am inteles asa bine ce vroia sa spuna) si ca daca nu se respecta acest lucru se strica o garnitura.

Ati mai auzit de asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am kayaba pe spate de 4 ani si 30.000km si nu au nici cel mai mic semn de oboseala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles, service-ul care mi-a montat amortizoarele, cu factura si deviz, nu este autorizat RAR sa repare Volvo si, probabil, la magazin, nici nu vor discuta de garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme amortizor nou punte fata. Am renovat toata puntea fata(brate,pivoti,rulmenti,bielete,amortizoare,arcuri,flanse) masina avand peste 200 de mii de km. Numai ca la schimbarea ultimelor piese arcuri si amortizoare m-am trezit cu un clonc sporadic pe partea dreapta. Din aproape in aproape miscand si ,,scuturand,, de roata am ajuns la concluzia ca tija amortizorului dreapta fata avea joc radial in corpul telescopului. Am mai cumparat un amortizor l-am montat si bataia a disparut. Inainte de montarea celui de al doilea amortizor le-am comparat intre ele si inclusiv cu unul din cele vechi(care nu erau terminate de tot numai uzate) si diferenta e majora. Oricum o sa il las inapoi la magazin pe cel cu probleme si sa vedem ce zice producatorul. Precizez ca sunt mecanic de meserie si nu am facut nici un fel de greseli la montare(cel de pe stanga se comporta perfect de la prima montare)gen desfacut sau strans cu pistol de aer,etc.  Am zis ca e bine de stiut pentru cine se mai loveste de asa ceva ca sa nu piarda timp si bani cumparand alte piese plecand de la premiza ca daca e nou e si bun. Mai tin sa precizez ca telescoapele sunt marca Monroe pe gaz cumparate de la un magazin de piese auto multimarca, Mekonomen pentru colegii  din Suedia unde de altfel si locuiesc. O sa incerc sa atasez 2 filmulete comparative cu cele 2 piese adica cel nou defect si unul vechi pentru ca filmuletele sunt facute dupa montarea si testarea celui de-al doilea amortizor nou de pe partea dreapta!

IMG_1060.mp4

IMG_1061.MOV

Edited by Vyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tin sa precizez ca monroe, optimal si gabriel sunt printre cele mai proaste amortizoare de pe piata deci se justifica din plin patania ta. De aceea noi montam doar SACHS sau KAYABA

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu informatii noi! In primul rand multumesc pentru raspuns si informatie Midninght Caller sunt lucruri care ajuta! Intre timp mi-a venit raspunsul de la producator in legatura cu amortizorul din postarea de mai sus si mi-au platit contravalaoare celui defect ceea ce mi se pare foarte just multumita bineinteles si magazinului de piese auto de la care l-am achizitionat care a garantat calitatea lucrarii mele in fata producatorului! Acum e tardiv le las montate pe cele in cauza ca nu mai fac figuri si nu mai am chef sa demontez iar de demontat arcuri reglat directie,etc,in viitor o sa evit marca respectiva!

Edited by Vyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now