feraru3333

HABAR NU AM CARE AR FI TITLUL

27 posts in this topic

Eu am avut nevoie de 2 vizionari-multa dreptate are!

Share this post


Link to post
Share on other sites

LA DRACU!!!!

Si atunci de ce ne mai e frica?

Pentru ca vrem noi sa ne fie?!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar daca nu prea sint de acord cu ce zice nenea asta, iti multumesc pentru incercare. as putea zice ca feraru ne iubeste. bravo ! in sufletul meu esti membru de ONOARE al clubului VOLVO! inca o data BRAVO !

up !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt complet de acord cu ce zice nenea acolo, dar de pus teoria asta frumoasa in practica...asta e alta poveste...sunt curios daca i-ar pune cineva lu nenea pistolu la cap daca i-ar fi frica(stiu ca e o curiozitate de copil de 2 ani da na...)...sau poate sunt eu prea mic si necopt inca sa pot constientiza faptul ca se poate atinge starea care este descrisa in filmulet,"s-ar putea sa ma insel. Dar nu cred."

Oricum vreau sa ii multumesc lui feraru pentru filmulet, imi plac lucrurile care ma fac sa reflectez asupra vietii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC ,Nicu ! Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

up!

Krishnamurti are cateva carti despre asta, cititi macar una si veti cunoaste o minte luminata care a explicat si invins frica; va recomand Filozofia libertatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si asta un mod (destul de pozitiv) de a vedea lucrurile, se poate filosofa extrem de multa pe tema asta, si au facut-o multi inaintea noastra, asa ca nu are sens s-o facem si noi :)

oricum, UP

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca: daca nu ti-ar fi frica sa faci ceva, nu l-ai face.

Frica este prima emotie pe care trebuie sa o depasesti atunci cind vrei ceva.

up!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frica tine si de autoconservare, daca nu ne-ar fi frica de tren am dormi pe sine de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

frica provine din constientizarea faptului ca ,POATE,se va intimpla ce NU vrei sa se intimple.

sint mai multe moduri de acceptare a fricii , si, si mai multe moduri de negare a ei.

nu negati frica, e ceva normal si benefic. e bine sa te multumesti cu riscurile asumarii ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frica apare din lipsa cunostintei viitorului. Necunoscutul creaza in mintea omului tot felul de scenarii care puse cap la cap conduc catre idea ca ar putea sa se intample ceva si atunci ca acel ceva sa nu aiba loc apare sentimentul de frica si idei de autoaparare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

???

Nevermind... ;D 

UP!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psalm 117,6: ´´Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul. ´´

Psalm 26,1-2: ´´Domnul este luminarea mea si mântuirea mea; de cine ma voi teme? Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi înfricosa?´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haoleo - sa nu mai vad "picior" de psalm pe forumul asta, ca sterg tot.  :violent5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haoleo - sa nu mai vad "picior" de psalm pe forumul asta, ca sterg tot.  :violent5:

Cum nu am avut nimic inteligent a spune referitor la frica, am citat, pe cei care au avut ceva de spus...! Haide Matrixxx, ca nu a durut ... ;D

Teama fata de noi insine, e cea mai mare teama ...citat din cartea lui @Roco ´´Cugetari si regurgitari´´  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

frica este un instinct animal programat in adancurile mintii noastre. pe vremea cand eram animale ne salva viata. poate fi invinsa prin puterea ratiunii, insa in unele situatii ne mai este de folos. frica in exces poate provoca boli psihice. anxietatea si paranoia de exemplu. nu trebuie sa lasi frica sa-ti conduca viata.

...parerea mea (dupa 2 pahare vin rosh´)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now