delphinman2000

ÃŽnlocuire furtune frana

18 posts in this topic

  Intr-o dimineata ploiasa mergeam spre iesirea din oras cu ~ 70 km/h. La 50 m in fata - trecere de pietoni, de pe partea opusa a drumului un pieton se angajeaza in traversare, reduc viteza. Cand se apropie de axul drumului franez mai hotarat, incetinesc pana pe la 30km./h si...pedala marge pana in capat si masina trece mai departe. Daca pietonul nu avea inspirtatia sa astepte sa trec de el il loveam, fara discutie.

  Cauza: furtunul de frana stanga - fata  spart. In urma cu o luna trecusem verificarea ITP si un mester care imi lucra la masina mi-a spus ca nu am probleme cu furtunele, ca nu prezinta fisuri, rupturi etc.

La demontarea furtunului am vazut ca pe el scria Made in France si anul  fabricatiei, vechime 8 ani. Producatorul insista asupra schimbarii acestora la 4 ani, am aflat mai tarziu. Asa ca nu va luati dupa aspectare.. puteti fi mai ghinionisti decat mine.

La multi km. fara probleme! 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fereasca Sfantul de mai rau !!! Nu vreau sa sune a marketing, dar din cate tin minte mai am niste furtune de frana de S/V40 noi-noute prin casa, planuiam sa mi le inlocuiesc pe ale mele dar am vandut masina inainte... Anunta-ma daca te intereseaza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fereasca Sfantul de mai rau !!! Nu vreau sa sune a marketing, dar din cate tin minte mai am niste furtune de frana de S/V40 noi-noute prin casa, planuiam sa mi le inlocuiesc pe ale mele dar am vandut masina inainte... Anunta-ma daca te intereseaza !

Poate apar furtunele acelea in topicul pentru "donatii"... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca m-ar da banii afara din casa fii sigur ca ar aparea... Dar din pacate nu :)

In schimb apar in alt topic unde am pus un mare XLS cu ce piese mai am pe stoc si la care este un 20% discount din pretul de lista ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am patit exact ca tine ,mi-a puscat furtunul stinga fata intr-o intersectie ,si cind m-am dus la reprezentanta (magazin) volvo sa cumpar mia dat sigilat in punga volvo si pe furtun era un abtibild(cred ca am scris bine) pe care scria made in ROMANIA si pret 48 euro ,sa mai zicem ca romanii nu fac piese bune ,cel puscat era made in france ,deci atentie cum apasati pedala de frina ,nu cu forta ca nu se stie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact... Made in Romania... Asa ca l-am dat inapoi frumusel si am luat ATE, pe care scrie "Made in Germany" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat costa un set de furtune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

125RON/set fata si 135RON/set spate, de la TRW, in stoc !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate am patin si eu la fel. Mergeam pe serpentine spre munte si la o frana mai serioasa sa constat ca raman fara pedala de frana. Constat cu durere ca furtunul de pe dreapta fata crapat. Problema era ca eram in drum spre munte si fara frane. Asa ca am taiat furtunul de tot si am bagat un surub in furtun si am aerisit catdecat instalatia. Asa ca am ramas cu frane pe 3 roti doar, dar aveam frane.

Zi-mi te rog Alex cat e un set pentru fata si pentru spate. Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai da repartitorul ala nu face nimic deloc ? Cum adica ramai cu pedala in fund ? Nu trebuie sa mai ai totusi 3 roti pe care functioneaza sau barem 2 ?

Wtf ?

Sa traiesti admine ..... mai greseste omu, ce sa faci , important e sa nu se repete  ;)

Prima greseala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ramas fara frana. Exact cand s-a spart furtunul pedala s-a dus pana jos, abia o franat, cred ca din 3 - 4 pedale m-am putut opri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca vreo 80-120RON/buc, si le am pe toate 4 in stoc ca vroiam sa le schimb la fosta masina (V40).

Revin cu rugamintea sa-mi dai pe e-mail seria de sasiu si ce ai nevoie, ca mail-ul pt. mine e sfant !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fereasca Sfantul de mai rau !!! Nu vreau sa sune a marketing, dar din cate tin minte mai am niste furtune de frana de S/V40 noi-noute prin casa, planuiam sa mi le inlocuiesc pe ale mele dar am vandut masina inainte... Anunta-ma daca te intereseaza !

sunt interesat, pretul care este ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Om bun, topicul e de acum 3 ani ! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Om bun, topicul e de acum 3 ani ! :smile:

Si ce daca?

Nu vrei sa scapi de stocul cel vechi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai exista furtunele acelea, s-au dat deja din pacate :)

Multam oricum de incurajare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere. Acum stim si noi, in sfarsit ca furtunele nu mai sunt pe stoc... Mai bine mai tarziu, decat niciodata :P.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now