Sign in to follow this  
Followers 0
parola

Cel mai inteligent om din lume a refuzat un premiu de un milion de dolari

56 posts in this topic

Un enigmatic savant rus a refuzat un premiu de un milion de dolari pentru rezolvarea Conjecturii lui Poincare, una dintre cele mai dificile probleme din matematica, scrie The Telegraph.

Dr. Grigori Perelman, in varsta de 44 de ani, care a fost numit  "cel mai destept om din lume", a refuzat banii, in ciuda faptului ca traieste in saracie intr-un apartament mizer din Sankt Petersburg. Cand i s-a povestit de premiul oferit de Institutul de Matematica Clay din Cambridge matematicianul rus a refuzat sa deschida usa, spunand doar: "Nu am nevoie de nimic. Am tot ce vreau", relateaza Daily Mail.

Nici in urma cu patru ani, cand Uniunea Internationala de Matematica din Madrid a vrut sa-i acorde Medalia Fields, Perelman nu s-a prezentat sa-si ridice premiul.

"Nu sunt interesat de bani sau faima. Nu vreau sa fiu expus ca un animal la Gradina Zoologica. Nu sunt un erou al matematicii. Nici nu sunt un om de succes, de aceea nu vreau ca toata lumea sa se uite la mine", a declarat Perelman.

Problema care avea mai mult de 100 de ani in 2003 cand a rezolvat-o Perelman, atunci cercetator la Institutul de Matematica Steklov din St. Petersburg poate ajuta la determinarea formei universului.

Ulterior, Grigori Perelman a renuntat la slujba de la Institutul Steklov. Prietenii spun despre el ca ar fi renuntat la matematica definitiv.

Conjectura lui Poincaré, prima data enuntata de matematicianul francez Henri Poincaré in 1904, este aceea care spune ca daca intr-un spatiu inchis tridimensional orice arc de cerc inchis se poate micsora pana la un punct, acest spatiu este echivalent din punct de vedere topologic cu o sfera tridimensionala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cati din noi refuzam premiul daca ni se oferea?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un om normal,cu familie,cu nevasta in principal nu cred ca ar fii refuzat nici 1000 eu,nu ati vazut ce fatau avea,dar pe de alta parte este un mare geniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fffff Adevaratul om bogat nu este cel care are de toate, ci acela care nu are nevoie de nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea ala intelege rotitele universului, ce-i mai trebuie banii...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect. In final cred ca nu si-a dorit nici macar publicitatea de tipul asta.... Daca primea banii era in atentia presei, daca nu...tot in atentia presei.

Perelman dupa ce a refuzat 1 milion de dolari , s-a retras din toate universitatile, si traieste izolat cu maica-sa undeva la tara, dintr-o pensie de agricultoare de 60 de dolari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu totusi nu am inteles CUM a rezolvat  Conjectura lui Poincaré (care-i rezolvarea-solutia) ?... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loool. asta e "Sfantul Graal" al matematicii.Probabil ca demonstratia are o gramada de pagini pe care nu le inteleg nici chiar ceilalti 99% de matematicieni. Solutia e simpla. Cea mai simpla forma tri-dimensionala este o sfera. Cum naibii a demonstrat nu cred ca vom intelege niciodata  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere ca o suprafata sferica devine pe masura ce creste din ce in ce mai plana, cum oare arata o sfera cu un diametru infinit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti pe drumul cel bun catre milion, LeChuck  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Looool  ;D O sfera ramane sfera indiferent de diametru. Asta e ca si intrebarea aceea de la psihologic. Cand e mai scurta distanta de la Bucuresti la Paris? Ziua sau noaptea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

LAsta e ca si intrebarea aceea de la psihologic. Cand e mai scurta distanta de la Bucuresti la Paris? Ziua sau noaptea?

Intrebarea e cu dute-vino. Noaptea e mai liberea circulatia deci teoretic poti merge cu o viteza mai mare, dar in acelas timp ai vizibilitate redusa, deci nu poti merge cu viteza mai mare, etc etc etc ;D - teoria chibritului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai distanta e la fel, la fel si sfera e sfera, chiar daca diametrul e infinit, suprafata sferei nu va ajunge niciodata plana (sau cel putin in teorie). ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare firesc ca a refuzat milionul. Are o viziune complet diferita asupra lumii decat noi, restul. Va imaginati un geniu bucurandu-se de o vila, masini, femei? Ce sa fi facut cu banii? Ar fi putut cel mult sa-i doneze unui centru de cercetare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate e tinut sub papuc de maica-sa, membra intr-o secta; se stie ca multi savanti au cate o rotita care scartaie, altfel nu se explica izolarea in care traieste  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau s-a plictisit de toata prostia ce-l inconjoara...

de la un anumit nivel de inteligenta in sus , te simti ca un copil de 20 de ani obligat sa se joace cu unii de gradinita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va imaginati un geniu bucurandu-se de o vila, masini, femei? Ce sa fi facut cu banii? Ar fi putut cel mult sa-i doneze unui centru de cercetare.

Da imi imaginez. Cu banii un geniu ar fi putu face alti bani si tot asa pana ce devenea taticul milionarilor, miliardarilor si asa mai departe. Mai mult deatat poate cumpara intraga planeta si ne scapa de poluare, de incalzire globala, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cati ai bani mai multi esti mai nefericit. Banii nu sunt solutia problemelor, ci radacina lor. Poate asta a inteles si geniul rus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca asteapta sa moara si il doare undeva de lumea asta.

Putea sa ia banii aia si sa isi ajute familia, sau sa ii doneze cuiva care are nevoie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut onoarea sa stau de vorba cu citiva oameni inteligenti, chiar foarte inteligenti. (mi-e greu sa spun cit de inteligenti deoarece sint mult sub ei). niciunul n-are timp. nici macar sa doarma, d-apai sa mai se si ingrijoreze de prostia noastra.

toti, fara exceptie, ar da ei tot ce au pentru o ora in plus pe zi. astia au o singura ingrijorare : ca vor muri inainte de a afla inca ceva.

ps. daca era fizician, biolog,astronom, etc atunci ar fi luat banii pentru cercetare. matematica, spre deosebire de alte stiinte, n-are nevoie decit de creier. iar creierul nu se poate cumpara de nicaieri. deci , ce sa faca cu banii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa fie cum ziceti, dar pt a exista un savant cum e rusul, e nevoie de un miliard-doua de "prosti", altfel nu se poate, din nefericire; eu nu-mi permit sa fac aprecieri, depindem unii de altii iar omul, oricat at fi de evoluat, cu un IQ si de 1000, tot prost moare; ce e frumos, e faptul ca un astfel de om strapunge nivelul la care se afla umanitatea si face lumina pt multe generatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa fie cum ziceti, dar pt a exista un savant cum e rusul, e nevoie de un miliard-doua de "prosti", altfel nu se poate, din nefericire; eu nu-mi permit sa fac aprecieri, depindem unii de altii iar omul, oricat at fi de evoluat, cu un IQ si de 1000, tot prost moare; ce e frumos, e faptul ca un astfel de om strapunge nivelul la care se afla umanitatea si face lumina pt multe generatii.

foarte bine spus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Looool  ;D O sfera ramane sfera indiferent de diametru.

da? ai dreptate numai in cazul in care faci o mare abstractie a realitatii. dealtfel ustensila nr. 1 a matematicii. prin abstractie insa se pierde mereu o parte din realitate. matematica a luat nastere din filosofie, iar filosofia din necunostinta. de fapt nu stim nimic. infinitul nu este definit (adica nu-l putem intelege). calculele matematice se efectueaza pe fractiuni de infinit. si daca vrei sa mergi mai departe pot fi bucati din univers...din inceput si sfarsit, din d-zeu... matematica a fost este si ramane filosofie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea, omul e un dobitoc. Genial, dar dobitoc. Bun, nu avea ce face cu banii, ok. Nici nu vroia sa ii doneze, iar ok, alegerea lui. Dar cu ce a contribuit pana acum la bagajul de cunostinte al umanitatii?

Nu merita nici cea mai mica consideratie, din partea nimanui daca nu isi foloseste talentul pentru a imbunatati intr-un fel sau altul viata oamenilor de pe planeta asta.

Genialitatea fara altruism si dorinta de a face bine nu este nimic, ci doar o irosire a intentiilor divinitatii/naturii/universului/teoriei haosului/etc. - care l-a inzestrat. Este doar un dobitoc nascut norocos.

Daca s-ar fi nascut cu o singura mana sau un singur ochi, ar fi urlat la Dumnezeu ca de ce il asupreste.

Daca s-a nascut cu echivalentrul a 2-3 creiere umane, il doare in "fund".

Am cunoscut odata un pusti genial. In adevaratul sens al cuvantului. Juca sah cu mine si cu inca 2-3 simultan, fara sa se uite la vreuna din tablele de joc. Ii dictam si ne dicta mutarile. Si ne batea de ne rupea. Cand am facut o remiza la un moment dat, am dat de baut la tot palierul.

Boul s-a sinucis la 21 de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0