Nae brasoveanu

volvo 245D

31 posts in this topic

se prezinta GILIANA, un nou membru al posesorilor de volvo.

Giliana este din Brasov si poseda un volvo 245D cu an fabricatie 1984, din anul 1993.

Masina este transportorul si campingul familiei in acelasi timp.

I-am facut toate pe dedesubt (directie, frane, suspensii), segmentat motor.

La varsta ei nu are rugina, dar mai are unele mici(mari probleme), dar cu timpul le voi rezolva singur sau desigur cu ajutorul comunitatii Volvo din romania sau din alte tari.

Cert este un lucru - si anume, nu voi vinde eu masin avreodata, poate fiica mea sa o faca dupa ce mor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit in club!

Poate te bate un gand sa vi si la Nationala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit, clasicele sunt din ce in ce mai putine  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit! Felicitari pentru indirjirea de a avea un Volvo adevarat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe linga 244 ul meu bine ca mai sunt classice

cam rar in romania (in olanda am vazut vreo 10 pe aurostrada)

Bine ai venit  Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iertati-mi tacerea de pana acum, dar am fost plecat o perioada prin tara pentru noi achizitii, pe care ma candesc unde sa le cazez 2-3 luni pana imi fac un nou garaj mai incapator.

Deocamdata voi posta pozele cu achizitiile ce urmeaza sa le fac in circa 4-5 saptamani:

245 DL  (1991)este pentru dezmembrat - nu corespund seriile sasiu dintre placuta si seria poansonata si nici de pe cartea de identitate. Asa ca nu ma voi complica si voi folosi o serie de piese de pe ea pe volvo-ul meu 245. Observati si voi ca ce as avea de lucru la rama parbrizului fata m-ar costa cat toata tinichigeria masinii si vopsitul ei.

244 (1981)este in regula cu totul, dar investitia in cele doua masini m-a pus pe chituci pentru 3-4luni d.p.d.v.financiar.

Pozele cu masina mea le voi posta in perioada imediat urmatoare, vreau sa ma mandresc si eu cu batranica mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoase. De curiozitate, cat a costat 244?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumoase. De curiozitate, cat a costat 244?  ;D

Cat crezi ????

Pretul real il voi spune dupa ce il aduc in gradina mea.

Cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine intretinut 244 din poze. Oricum, cred ca e vreun batrinel ceva care o are, daca i-a dat jos stergatoarele asa cum faceau pe vremea lui Ceao la Dacia 1100, Lada s.a. :D Sa le stapinesti sanatos si sa le faci asa cum vrei tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine intretinut 244 din poze. Oricum, cred ca e vreun batrinel ceva care o are, daca i-a dat jos stergatoarele asa cum faceau pe vremea lui Ceao la Dacia 1100, Lada s.a. :D Sa le stapinesti sanatos si sa le faci asa cum vrei tu.

De ce le dadeau jos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A intervenit un eveniment nedorit si trebuia sa aloc banii necesari pentru cel verde, cine vrea sa-l ia ar fi bine, costa circa 500euro.

Eu raman la 245 si dupa ce mai strang bani voi cauta o alta achizitie.

Nu este un batranel este un inginer de vreo 55 de ani din Bucuresti care in total are trei volvo, si probabil costurile de intretinere l-au stors.

Daca doreste cineva sa-l ia pe cel verde sa-mi spuna si ii voi da telefonul de contact.

Cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu le fure careva, sa nu se "coaca" cauciucul lamelor, pt ca nu mergeau cu masina in fiecare zi (mai bine zis mergeau din an in paste) + alte motive probabil stiute numai de ei.

De ce le dadeau jos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now