flx

sfat achizitie cauciucuri

27 posts in this topic

Salut!

Trebuie sa-mi cumpar cauciucuri de vara si nu stiu ce sa aleg. Am gasit de exemplu goodyear excellence la 380 lei, michelin pilot sport 3 la 424 lei, dunlop sp sportmaxx la 355 lei sau bridgestone potenza la 367 lei, toate pe dimensiunea 225/45/17 pe www.webtire.eu.

Ma puteti ajuta sa aleg sau sa-mi recomandati altceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca toate ce le-ai enumerat tu sunt bune,ramane sa te decizi(eu personal sunt contra ''no names" sau "china")

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara bridgestone, parerea mea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti ofer eu pirelli p zero 225/45/17 la 100 ron ;Dsechond ma refer

Share this post


Link to post
Share on other sites

tentant, dar as vrea totusi cauciucuri noi.

multumesc oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good Year si Michelin-uri am tot avut si toate s-au comportat exemplar atat ca aderenta cat si ca durabilitate in timp. Eu as lua oricare din astea 2. Pe celelalte nu le-am incercat inca, deci nu pot sa zic ca-s bune sau mai putin bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salun am si eu o intrebare cine ma poate ajuta ? am cauciucuri brigistone turanza er300 215 55 r16 93v dar sunt foarte zgomotoase dece? sau este altceva depe la roti leam cumparat noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

salun am si eu o intrebare cine ma poate ajuta ? am cauciucuri brigistone turanza er300 215 55 r16 93v dar sunt foarte zgomotoase dece? sau este altceva depe la roti leam cumparat noi

Bine ai venit printre noi !

ÃŽn primul rând, revizuieÅŸte-Å£i modul în care scrii. Dacă urmăreÅŸti forumul, vei observa că veteranii acestuia (ceea ce eu nu sunt, încă) scriu foarte bine, nu strica tu imaginea cu asemenea scriere neîngrijită.

ÃŽn ce priveÅŸte întrebarea ta: sunetul acela (mai) puternic a apărut imediat după ce ai montat anvelopele noi? Dacă da, mystery solved! sunetul nu se datorează unor defecÅ£iuni ale roÅ£ilor.

Fiecare tip de anvelopă are anumiÅ£i indici ai performanÅ£elor, printre care ÅŸi noise level, dependent de profil, elasticitate ÅŸi altele. S-ar putea să fie o caracteristică normală pentru anvelopele care le ai tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Trebuie sa-mi cumpar cauciucuri de vara si nu stiu ce sa aleg. Am gasit de exemplu goodyear excellence la 380 lei, michelin pilot sport 3 la 424 lei, dunlop sp sportmaxx la 355 lei sau bridgestone potenza la 367 lei, toate pe dimensiunea 225/45/17 pe www.webtire.eu.

Ma puteti ajuta sa aleg sau sa-mi recomandati altceva?

Multumesc

Cred ca ar trebui sa precizezi ca preturile date de tine sunt fara TVA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar putea fi şi cu TVA, ţinând cont de adaosurile uriaşe practicate de comercianţii români.

Share this post


Link to post
Share on other sites

michelin sunt din cele mai bune, eu nu voi renunta la ele....

dar daca ai bani poti sa-ti iei ce-i mai scump si mai bun......

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am luat michelin pilot sport 3 cu 5.1 mil bucata , inclusiv tva, inclusiv transport, inclusiv echilibrare si montaj.

in afara de slickuri , nu cred ca mai au vre-un rival la pretul asta.

(acum citeva saptamini)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma scuzati dar eram pe fuga ,si voi ce cauciucuri imi recomandati ?care sunt mai silentioase ?mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Å¢i-a răspuns Bogdan:

Sfatul meu e să nu mai dai alÅ£i bani, pe alte cauciucuri, doar pentru noise level. Te obiÅŸnuieÅŸti după 500 de km...  ;D AÅŸteaptă să Å£i se uzeze astea, ÅŸi, pe urmă, faci o alegere mai bună...

Sigur că decizia este în totalitate a ta, dar eu aÅŸa aÅŸ face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu obișnuitul e funny, eu nici dupa 10k km nu m-am obisnuit cu zgomotul de Nokian .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te obiÅŸnuieÅŸti, în sensul că te resemnezi...  ;D Adică îÅ£i spui "nu-i chiar aÅŸa rău...", vorba românului: "bine-i ÅŸ-aÅŸa".  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare . Am nevoie de sfatul vostru in ceea ce priveste achizitionarea unor cauciucuri de vara:

  am gasit asa

-

HANKOOK  K715  195/60 R15 88 T  - cica nu ar fi asa de bune pe ud

TOYO    CF 1  195/60 R15 88 V    - problema pe ud

FALKEN  ZE-912 195/60 R15 88 H - autobild zice ca sunt bune

KUMHO    KH17  195/60 R15 88 H - mici probleme cu apa,dar in mare parte recomandate

HANKOOK  K415  195/60 R15 88 H - recomandate cica

FULDA    PROGR. 195/60 R15 88 H - problema pe ud

HANKOOK  K415  195/60 R15 88 V - bune,dar probleme pe ud

HANKOOK  K105  195/60 R15 88 V -- bune,stabiile,dar mici probleme cu apa

GOODYEAR NCT 5  195/60 R15 88 V -- bune,stabiile,dar mici probleme cu apa

DUNLOP  FAST-R 195/60 R15 88 H --- foarte recomandate,se comporta bine chiar si pe ud

CONTI  PR-CO2 195/60 R15 88 H ---foarte recomandate,se comporta bine chiar si pe ud

PIRELLI  CIN-P6 195/60 R15 88 V -- bune,foarte buna siguranta pe acvaplnare

Recomandari?

Dupa mine as merge pe Hankook / Dunlop fast r / Conti

???

Share this post


Link to post
Share on other sites

pirelli si continental se duc cam repede....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pirelli si continental se duc cam repede....

Atunci Dunlop fast resp / Hankook

Acum am 2 Continental sport trac parca - is bune,dar se duc repede..mai ales daca i daca tare prin curbe ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

As putea pune cauciucuri 205/60/16 pe S60? am o oferta buna la niste cauciucuri, dar nu stiu daca s-ar potrivi

Share this post


Link to post
Share on other sites

As putea pune cauciucuri 205/60/16 pe S60? am o oferta buna la niste cauciucuri, dar nu stiu daca s-ar potrivi

cred ca nu intra, sint cu 18 mm mai mari decit 225/45/17 , care, la rindul lor ,sint cam cele mai mari care intra. (643 mm in diametru)

incearca 205/55/16 (632 mm) - cam mici dar masina e mai fisneata.

205/60/16 = 652 mm - prea mare.

215/55/16 = 643 mm

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca nu intra, sint cu 18 mm mai mari decit 225/45/17 , care, la rindul lor ,sint cam cele mai mari care intra. (643 mm in diametru)

incearca 205/55/16 (632 mm) - cam mici dar masina e mai fisneata.

205/60/16 = 652 mm - prea mare.

215/55/16 = 643 mm

diferenta de la 205/55/16 la 205/60/16 nu e de doar 5 mm la diametru?

Edited by volvou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now