misu_servici

Statie radio CB -consiliere achizitie

105 posts in this topic

  Am reusit si am vanduta antena ML President 145  si mi-am comandat de la mondoplast un Sirio - PERFORMER 5000 PL +Baza magnetica Sirio - MAG 145 PL , in total 300 ron. Am facut un drum Suceava-Bucuresti si de cum am plecat s-a si observat diferenta fata de vechiul President. Receptie mult mai buna , receptionam de la o distanta mai mare si cu claritate.Cealalta avea 1,65 m inaltime iar Sirio are acum dupa calibrare 1,90 m  de la talpa pana la varf. Pentru cei pe care nu-i deranjeaza lunginea ei o recomand cu cea mai mare incredere, face toti banii.

post-77-12877888979807_thumb.jpg

post-77-12877888985189_thumb.jpg

post-77-12877888986013_thumb.jpg

post-77-12877888987402_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii vorba aia, lungimea conteaza :smile:

Eu am plecat la SB si am luat in graba un President Florida de 45cm, a fost de vis, vorbeam numai cu cei din campul vizual, deci in cazul antenelor CB conteaza lungimea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Cta cu un prieten cu o statie pe masina. Concluzia mea: cu copiii in masina e pericol - isi "baga colegii" la greu. Altfel, am aflat informatii fresh tot drumul. Drumuri bune! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si solutia vecine, eu am CB cu iesire pt casti, am pus o urechelnita si am rezolvat problema, treaba nasoala e ca nu stiu aia din masina cand vb cu ei si cand vb cu "colegu`"  ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine, toate smecheriile le stii.... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Cealalta avea 1,65 m inaltime iar Sirio are acum dupa calibrare 1,90 m  de la talpa pana la varf.

Eu am una d-aia de-ai vandut-o tu. Inrrebarea mea e in ce consta acea "calibrare", mai exact??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reducerea reflectatei aproape de raportul 1:1. Adica daca statia are x Wati, tot x Wati ajung si in antena. Se taie sau se adauga la spic(antena propriu-zisa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

:-[ Hmm... nu prea le am "p-astea".

Caz concret, am o statie d-asta si o antena d-asta. Antena este cea recomandata pe site pt statia respectiva.

Ar trebui sa mai tai din ea? Daca da, cat? Ca de adaugat, mai greu. Exista vreo formula de calcul?  ???

Si inca ceva, conteaza unde pozitionez antena pe masina? Trebuie sa fie cat mai in centru, sau o pot pune oriunde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie un aparat pe numele lui reflectometru(SWR meter), cu acel aparat vezi cu "ce putere dai" si cat este reflectata. In functie de cat este reflectata te apuci si muti antena pe masina pana gasesti punctul optim DAR asta se face daca vrei maximum posibil, dupa ce ai gasit punctul optim in functie de cat ai reflectata te apuci si ridici/cobori spicul din cele 2 inbus-uri, totusi un user normal nu sta sa-si bata capul, el pune antena unde vine mai bine/comod/estetic si asta este .

Problemele sunt cand ai statia modificata si emiti cu puteri mari, daca ai reflectata peste 1.3 si emiti cu 40W poti arde finalul statiei, in mod normal o reflectata buna trebuie sa fie 1.2 .

Asa arata un reflectometru .

post-993-1287788907738_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva cum se numeste statia aia de iti arata mai multe frecvente?Din vreo 6 cifre parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva cum se numeste statia aia de iti arata mai multe frecvente?Din vreo 6 cifre parca.

Am gasit tot eu,Scanner ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindca inca nu am optat pt. nici o statie (intotdeauna apare ceva mai important de facut cu banii) si intre timp am acumulat amenzi de 12 pct. si 850 lei, luna viitoare este prioritatea nr. 1. Daca au aparut mai nou ceva combinatii de statii, baze si antene, va rog sa postati aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a mai apărut nimic nou sub soare doar preturile au mai scăzut puÈ›in comparativ cu anii trecuÈ›i .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

Pai la cat ai cotizat la stat, cu 850RON iti luai statie portabila Midland, Alan 42, cu antena ML145 si talpa magnetica....si nici nu aveai atatea puncte :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

Pai la cat ai cotizat la stat, cu 850RON iti luai statie portabila Midland, Alan 42, cu antena ML145 si talpa magnetica....si nici nu aveai atatea puncte :D

Pai nu am cotizat ca nu le-am platit inca dar nici nu am facut contestatie fiindca erau corecte. La cea mai mare am refuzat sa semnez, dar asta nu prea conteaza.

Ma gandeam la baza si antena propusa de Bogdan G dar cu statie Harry III. Pana luna viitoare mai am timp sa "sap"  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fi vigilent! Politia vegheaza! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu statia e discutabil, President nu mai face acele modele vestite si sincer sa fiu din ce am discutat cu amicii care au camioane toate modele noi de la President cu ASC sunt slabute in comparatie cu Grant sau Jackson .

Mai mult platesti firma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finally,mi-am comandat si eu o portabila Midland 42 la care am atasat recomandarea lui @Bogdan G: un sirio 5000 turbo.

M-am suparat ca azi iar am cazut in plasa. Si cu ce viteza..... 62km/ora. Rusinicaaaaa... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi ce receptie buna o sa ai, sa ne spui si noua cum este jucaria .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat are antena si cat este talpa magnetica?

La o antena mare trebuie o talpa macar de 16cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat are antena si cat este talpa magnetica?

La o antena mare trebuie o talpa macar de 16cm.

196,5cm doar antena, fara baza:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar baza are 18cm, sau cel putin mie asa mi-au dat antena si mai este una de 16cm, mai mici nu am vazut pt astfel de antena .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia luni intru in posesia ei.

Sper ca pana atunci sa nu ma mai lovesc de "vanatori" de amenzi.Imi ajung 2 luna asta :angry:

Magnetul cica e de 180 mm, lungimea antenei 1765 mm.

Edited by badgogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now