misu_servici

Statie radio CB -consiliere achizitie

105 posts in this topic

Poate au mai tăiat din antena :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa faci o poza cu antena pe masina, te rog!

Sunt curios cat de "teleghidata" arata :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia acum am ajuns acasa!

Zilele aste promit sa-mi transform masina in vedeta si sa-i fac cateva poze cu antena(care e de 1965mm) pusa pe ea, poze pe care o sa le postez aici.

Bogdane, saru-mana de sfaturi. Chiar e super combinatia.

Sa ne auzim cu bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai facem o proba colegule, evident când e propagare....adică la vara .

Drumuri bune sa ai ...........și fără puncte ca am auzit ca te-ai saturat de ele :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi fiind si eu mai atent la cutiutele cu care mi-a venit "scula" am zarit cu stupoare ca baza mea magnetica este de 140mm.

M-am inarmat cu una bucata ruleta si m-am dus sa ma conving daca asa este...... Asa era. Baza 140mm.

I-am sunat pe respectivi si le-am explicat ca mi-au trimis gresit baza magnetica de la antena. Mi-au spus ca nu au avut pe stoc si in cazul in care vreau neaparat baza de 180 mm o sa mi-o trimita, dar m-au asigurat ca baza magnetica primita este de la midland si are aceleasi calitati ca si una de 180mm.

Acum vine intrebarea: Sa solicit schimbarea bazei magnetice sau sa ma bazez pe ce mi-au zis respectivi si sa o pastrez pe cea de 140 mm

Edited by badgogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol:

Romania te iubesc .

Daca lasi antena pe spate la un unghi de 60grade nu sunt probleme chiar daca talpa are numai 140mm, daca aveai antena care nu se putea inclina atunci era o problema pt ca talpa se inclina catre spate si stramba tabla, in timp se vede cum se stramba tabla pe plafon nu la 2 curse .

Pana la urma este ok si aia de 140mm dar normal trebuia sa fie de minim 160mm.

Eu țin antena asa.

post-178-050766900 1288814218_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-ai cumparat antena Sirio 5000 de ce nu ai imperecheat-o tot cu o baza magnetica de la Sirio. Eu cand am cumparat-o pe a mea Sirio Performer 5000 vroiam si eu o talpa tot de 180mm dar cei de la mondoplast mi-au recomandat-o pe cea de 160mm (Baza magnetica Sirio - MAG 145 PL) deoarece are magnetul mai mare si mai puternic decat cea de 180mm.

http://www.mondoplast.ro/Baza-magnetica-Sirio-MAG-145-PL-pg_ft-1063

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-ai cumparat antena Sirio 5000 de ce nu ai imperecheat-o tot cu o baza magnetica de la Sirio. Eu cand am cumparat-o pe a mea Sirio Performer 5000 vroiam si eu o talpa tot de 180mm dar cei de la mondoplast mi-au recomandat-o pe cea de 160mm (Baza magnetica Sirio - MAG 145 PL) deoarece are magnetul mai mare si mai puternic decat cea de 180mm.

http://www.mondoplas...5-PL-pg_ft-1063

Eu as fi imperecheat-o cu una 180mm de dar am primit una de 140 mm :angry:

Cand am vorbit cu ei m-au asigurat ca cea de 180 mm nu are nici un avantaj in plus, ba mai mult cica baza de 140mm are un magnet mai puternic si mai eficient.

Pana una alta am vazut ca sta bine lipita pe plafon chiar si la 130 km/h (dar am urmat sfatul domnului ELECTRICIAN, adica am inclinat-o un pic mai pe spate)

Bogdane, acu chiar ca trebuie sa dau un vin! ;)

"Drumuri bune colegi" :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, dar nu te culca pe o ureche ca ai scapat de toate problemele. Statia nu e sigura 100%, ajuta foarte mult dar nu asigura o protectie completa. Eu ca masura de prevedere, chiar daca aud ca este liber, in localitati nu merg cu mai mult de 80, nu se stie niciodata ce este, nu mai vorbesc ca iti poate apare un copil in fata...

Oricum, "drumuri bune colegu..."

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai vecine ca nu a spus ca a mers cu 130km/h in localitate :lol:

@Misu eu tot de la Mondoplast am cumpărat antena, au produse bune la prețuri foarte ok .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, dar nu te culca pe o ureche ca ai scapat de toate problemele. Statia nu e sigura 100%, ajuta foarte mult dar nu asigura o protectie completa. Eu ca masura de prevedere, chiar daca aud ca este liber, in localitati nu merg cu mai mult de 80, nu se stie niciodata ce este, nu mai vorbesc ca iti poate apare un copil in fata...

Oricum, "drumuri bune colegu..."

Popicu, rar depasesc 90 in localitate.

Cele bune si salutari lui Matei din partea lu ala micu al meu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult pentru urari. Toate sunt bune acasa, Matei putin racit, dar OK.

Ai grija sa nu-ti uiti statia in masina peste noapte. Si mai ai grija ca Darius sa nu auda toate prostiile ale "neamului lu' manivela".

Drumuri bune colegu'.

Popicu, rar depasesc 90 in localitate.

Cele bune si salutari lui Matei din partea lu ala micu al meu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Vreau sa-mi schimb statia auto dar sa las antena Little Will deoarece statia pe care o am acum TTI 550 baraie de o ia toti dracii. Poate sa-mi spuna careva o statie - nivel mediu care s-ar potrivi. Am vazut ca sunt unele cu ASC. Cine poate sa-mi explice ce inseamna ca nu stiu ce inseamna? Nu fac drumuri multe afara din oras dar cand plec vreau sa aud ce se vorbeste nu baraituri. Am vazut ceva Avanti Micro si CRT sunt bune? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. M-am mai documentat si cred ca prima schimbare ar fi o antena mai lunga cam de 1.60 m. Am aflat ce este ASC - Squelch automat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Poate sa-mi spuna cineva daca antena Sunker 115 este buna? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antena e buna. Din aia am si eu. Tot pe o tti 550.

Nu exista squelch automat. Doar o mizerie care modifica si volumul in acelasi timp sau doar taie tot pe maxim si o sa auzi doar pe maxim 3-4 km in jur.

Orice statie ai lua, squelch sa fie separat. O sa umbli la el mai des, dar e un efort care merita.

Asta e mea pare a fi in regula, chiar daca trebuie sa umblu ceva mai des la SQ. Doar ca s-a intrerupt un fir la microfon cu o saptamina inainte de finalul garantiei.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si io tot tti 550 cu Sirio ML 145 am.

Se descurca onorabil intr-adevar. Recnosc, totusi, ca nu am termen de comparatie. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am achizitionat si o statie DNT Carat modelul vechi ca nu sunt multumit de TTI 550. Acum vad cand ies afara din oras, pentru ca in oras sunt tot felul de interfente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antena e buna. Din aia am si eu. Tot pe o tti 550.

Nu exista squelch automat. Doar o mizerie care modifica si volumul in acelasi timp sau doar taie tot pe maxim si o sa auzi doar pe maxim 3-4 km in jur.

Orice statie ai lua, squelch sa fie separat. O sa umbli la el mai des, dar e un efort care merita.

Asta e mea pare a fi in regula, chiar daca trebuie sa umblu ceva mai des la SQ. Doar ca s-a intrerupt un fir la microfon cu o saptamina inainte de finalul garantiei.

 

Pai a mea are squelch automat dar e galagioasa rau. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa lamuresc. Tuma ce-am luat cutia de pe raft. Statia e TTI TCB-550. Si da, are auto squelch. Dar nu e ca si cum doar asa trebuie sa-l tii. Auto asta de fapt iti tine squelch-ul pe maxim si cam atit. Nu e nimic auto la el. Maxim = raza minima de receptie aka taie orice semnal care are urma de biriiala. Nu ma pricep la astea prea mult, insa intervalul de taiere a semnalului e foarte jos. In teorie asta garanteaza ca auzi doar ce e clar. in practica nu e chiar asa. Vorbesc din ce am citit si eu. 

Daca invirti butonul si il reglezi aproape de limita la care auzi zgomote, atunci o sa fie mai ok. Eu asa fac. Mai umblu la el doar sa vad ca biziie si il dau inapoi pina aud liniste. 

Daca nici asa nu scapi de zgomote ori ai vreun nebun in zona ta care transmite mereu ori are statia ceva. De DNT Carat nu stiu nimic. Nici nu am auzit de ea. Dar nici nu sint pasionat intr-atit de mult. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nici eu nu sunt pasionat de ele dar la o adica scapi de o amenda ca sa nu mai zic de permis. La mine ca sa nu bazie trebuie sa-l reglez pana la 3/4 spre minin si atunci nu prea isi are rolul statia. Nu sunt pilot de raliuri dar uneori o mai calc si eu. Plus ca sunt zone in linie dreapta de 3-4 km  si limitare la 30 km/h. Nu ma duc cu 30 km/h dar sa ma duc cu 50 km/h.  Posibil sa aiba statia ceva. O sa vedem  cu asta ce am achizitionat-o recent

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

na, depinde mult de zona. Si de statiile celorlalti participanti in trafic. 

La 3/4 spre minim tot bate macar un 3-4 km. Minim zic. Stiu ca am testat pe drumul Buc-PL-Bc destul de mult. Si nu am avut vreodata probleme sa fiu surprins de vreun radar neanuntat. Dar iti trebuie si putin fler aici. Auzi cu 50 de km inainte ca pe undeva ar fi ceva si in zona aia esti singurul cu statie pe drum. Mergi mai atent si aia e. Oricum statia e mai mult pentru iarna cind ma car la drumuri lungi si vreau sa stiu cum e traficul. Radarele sint pe locul doi. 

Si crede-ma ca in prima iarna mi-a folosit. Am schimbat din timp un drum care era blocat, am retinut informatii si am dat mai departe tiristilor care au spus multumesc, am convins un nene de la deszapezire sa mearga sa scoata masina unor doua fete dintr-un sant si tot asa. Pentru asta o tin. (da, erau si dragute si incepatoare :) )

Sa nu mai spun ca inainte de o curba erau niste colindatori si dupa curba la 500 m veneau tare doua camioane. Le-am spus ca incetineasca ca au oameni pe drum pe partea lor si au zis multam. Cred ca nu iesea bine daca nu ii anuntam. Tot iarna.

Dar ramine si partea in care tu deduci ca urmeaza o zona mai interesanta si conduci ceva mai preventiv. 

In teste am prins si la 20 km. Cu SQ setat tot la limita biziiturilor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si La Multi Ani stimati colegi!

Vreau sa fac un upgrade la statie,mai precis la antena,deoarece statia imi este suficienta ca si nevoi si plus ca e foarte usor de mutat dintr-o masina in alta,fiind un Midland 52.

Vreau sa iau o antena care sa fie si usor pliabila,deoarece o mai folosesc si pe Opel,dar si pe o duba si acolo chiar am nevoie sa o tin usor inclinata. M-am orientat catre asa ceva,dar sincer sa fiu nu cunosc toate dichisurile acestui segment asa ca cer sfatul cunoscatorilor acestui domeniu sa ma indrume in a lua cea mai buna decizie.

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now