paunionutz

Ambele masini implicate in accident prezentate, pt deschidere dosar de dauna?

125 posts in this topic

ORICE problema ati avea cu o societate de asigurari se poate rezolva daca va adresati CSA. Eu am avut circ aproape 1 luna cu societatea de asig si m-am adresat CSA, care mi-au si raspuns si rezolvat problema. In consecinta, daca fac comentarii privind plata daunei, nu mai stati cu ei la discutii. Faceti reclamatie la CSA, dupa acre in dublu-exemplar, reclamatie la ei si atasati si o copie dupa reclamatia la csa si o sa vedeti cum se misca. CSA da niste amenzi usturatoare si pot chiar ridica licenta de functionare. Daca aveti dreptate nu veti pierde.

Primul mail:

COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR

Directia Relatii cu Publicul

Nr. VIII/34551/15/01/2010

Domnului xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxx@gmail.com

          Stimate domn,

            Referitor la solicitarea dumneavoastrã, adresatã Comisiei de Supraveghere a Asigurãrilor si înregistratã sub nr. 2377/24/11/2009 8:30:00 AM, vã comunicãm cã ne-am adresat societãtii de asigurare BCR ASIGURARI VIENNA INSURANCE GROUP S.A., solicitând copia dosarului de daunã, precum si nota de fundamentare privind solutionarea aspectelor sesizate.

            Având în vedere cazul în spetã, am solicitat societãtii BCR ASIGURARI VIENNA INSURANCE GROUP S.A. informatii suplimentare, urmând sã revenim cu o adresã finalã dupã primirea acestora.

            Aceastã adresã nu este un act administrativ de autoritate în sensul art.1 din Legea 554/2004 si nu este opozabilã tertilor.

si al doi-lea:

Nr.VIII / 2377 / 01/02/2010

Cãtre: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Email: xxxxxxxxxxxxxxxxxx@GMAIL.COM

Adresa: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, Ap. 27, Bucuresti, Sector 4

            Referitor la sesizarea dumneavoastrã, prin adresa nr. RD.71/26.01.2009 reprezentantii societãtii de asigurare BCR ASIGURARI VIENNA INSURANCE GROUP S.A. ne informeazã asupra achitãrii despãgubirii în cuantum de 8886,73 lei prin OP nr. 638421/24.12.2009.

            In urma cererii de reconstatare, societatea de asigurare BCR ASIGURARI VIENNA INSURANCE GROUP S.A. a transmis unitatii de service acordul privind acordul de inlocuire a pieselor solicitate.

            Aceastã adresã nu este un act administrativ de autoritate în sensul Art.1 din Legea 554/2004 si nu este opozabilã tertilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei..., mie CSA in urma reclamatiei online mi-au servit(cand se apropia termenul de 30 de zile) un citat pe hartie din raspunsul pe care-l primisem si eu de la Carpatica. Nu au verificat cum s-a ajuns la acea concluzie, i-au intrebat pe aia si au luat de bun ce le-au raspuns, ba chiar aparandu-i ca mi-au dat raspunsul negativ in mai putin de 90 de zile si directionandu-ma spre justitie. Cum ar veni, culmea, eu sa-mi demonstrez nevinovatia in instanta ca sa obtin despagubirea RCA! Iar cealalta masina e de mult reparata pe casco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi gresit, omul este asigurat deci nu are nici o obligatie, firma de asigurari trebuie data in judecata dar castigi dupa cativa ani procesul .

Asa credeam si eu dar m-am interesat si poti da in judecata persoana care a provocat accidentul daca SC la care are asigurarea nu te despagubeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa incerci si o sa constati ca nu poti castiga procesul, nici atunci cand e cu vatamare din culpa si nu te intelegi cu partea vatamata si faci inchisoare tot nu platesti, daunele morala si fizice le plateste compania asiguratoare .

Daca ar fii asa cum zici tu nu si-ar mai face nimeni RCA ca ce naiba daca tot ma da in judecata cel pe care il lovesc ce sens are sa fac RCA ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa spun tampenii asa ca maine dimineata ma interesez si iti comunic, dar stiu sigur, de la departamentul daune auto Allianz si BCR ca se poate si sunt si cazuri. Din aceasta cauza, am inceput si eu sa fiu atent unde imi fac RCA. Pana acum ma durea fix in cot ca ma gandeam ca nu sunt atat de ghinionist sa lovesc masina mamei mele in trafic  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate informatiile astea le gasesti online ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

RCA=Raspundere Civila Auto. Adica daca nu se lasa cu dosar penal plateste asiguratorul. Ca de-aia e obligatorie. De dat poti da in judecata, dar daca mai e o urma de normalitate in justitia romaneasca n-ai cum sa castigi procesul impotriva asiguratului cat timp rca-ul era valabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin : cel care mi-a facut constatare daune m-a trimis la LOGEX AUTO, in pantelimon, o firma cu un sediu impresionant, logistica,  etc. , tot ce trebe sa impresioneze, intreb : stie cineva ceva despre acest logex?

cei de acolo au facut o reconstatare, mi-au spus ca asiguratorul (ASTRA) procura piesele si acu astept sa ma sune cand primesc comanda; banui ca trec cel putin 5-6 saptamani pana ma suna, asta daca sunt norocos  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica asiguratorul procura piesele? Parca service-ul se ocupa de asta. Sa nu cumva sa-ti monteze piese sh. Asiguratorul n-ar trebui sa se implice deloc in procesul de reparare al masinii. Sa nu cumva sa aiba astra intelegere cu logex in sensul ca astra aduc piesele (treaba lor de unde) si service-ul le monteaza fara comentarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logex-ul asa mi-a spus ca lucreaza cu toti, nu numai cu mine !

dar e posibil sa cumpere piese de la dezmembrari? or fi si firme

care factureaza, dar tre sa specifice ca sunt piese sh, asa cred;

si nu prea cred ca ASTRA se ocupa cu asa ceva, ma rog, presupun

treaba asta, dar tot atat de bine asi putea sa ma insel, cel care a

evaluat dauna, de la soc de asig ar putea fi bagat in ciorba asta;

in romanika banana se poate si mai rau  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"dar e posibil sa cumpere piese de la dezmembrari?" De ce nu? A fost si o stire la protv cred pe tema asta. Iti dai seama ca astra incearca sa-si minimizeze costurile, mai ales ca tu nu esti clientul lor. Eu cel putin n-am mai auzit ca asiguratorul sa se ocupe de procurarea pieselor. Nu suna ilogic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca asi fi asigurator eu asa asi face, selectie de oferte, comanda, plata, iar de livrare se ocupa furnizorul; sigur, ar putea  fi si asa cum scrii, in romanica.....  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Omniasigul se ocupa acum de piese, ei vin cu piesele si serviceul doar monteaza si este normal zic eu pt minimizarea costurilor, pana la urma preturile sunt cam mari si de multe ori se intampla ca reparatia unei masini sa depaseasca pretul masinii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper sa fie cum spuneti voi si sa repare cu piese noi, eventual si originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu as prefera cu piese SH dar originale decat aftermarket dar noi, un exemplu edificator este tragerul de la V70-ul meu care a fost 800RON after market si evident dupa un an a ruginit in unele locuri, ala original desi stramb si cu vopseaua sarita nu a ruginit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni am sunat la astia la Carpatica de am inebunit. Dupa fix 43 de minute a raspuns o tanti, care mi-a facut legatura la daune. Dupa 4'43 minute nu a raspuns nimeni si imi spune secretara, ca inca nu a venit rezolutia la dosarul meu si sa revin peste 2 zile. Azi am fost personal la ei la sediu, unde mi s-a spus ca dosarul meu este inca in lucru si mai dureaza. Dupa cateva amenintari (cu judecata, CSA, OPC, etc) ma duce cucoana sa vorbesc cu dom' director. Vine nenea cu dosarul meu, complet cu sumele aprobate (asta zicea el) si ca mai trebuie doar raspunsul de la militie, cu declaratiile date de noi acolo. I-am cerut sa-mi arate o dovada ca a inaintat cererea catre politie si nu a putut, prin urmare a facut cererea in fata mea si mi-a promis ca merge personal sa ia hartiile de la politie si in maxim o saptamana o sa am dosarul aprobat. L-a pus si deoparte sa urgenteze lucrurile, zicea el, desi am vazut pe biroul lui, un dosar din 08.2009 si unul din 11.2009. Oricum saptamana viitoare ma duc iar cu scandal, ca vad ca asa ma ia cineva in seama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G, ai dreptate, asiguratul nu raspunde din punct de vedere legal. Il poti da in judecata dar este inutil. Imi pare rau, se pare ca am fost dezinformat si eu am luat de bune cele relatate de 2 amici. Se pare ca ei sunt mai varza ca mine  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferea ca de azi sunt asigurat la EUROINS ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferea ca de azi sunt asigurat la EUROINS ;D

Me too  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot euroins dar sansele sa fac accident din vina mea sunt aproape nule  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

euroinsu asta are trecere mare la Volvisti, pana acu 6 luni eram si io p'acolo, da ma fentat o domnisorica din hol de la carefour si m-am trezit la carpatica, ceva mai scump cu 50-60 lei, nici nu m-am uitat, eram convins ca sunt tot la euroins  ;D  ::);D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euroinsul si Carpatica au acum trecere peste tot, nu numai la fanii volvo,  pentru ca sunt cele mai ieftine pe orice capacitate cilindrica. Incercati sa nu pocniti pe altii  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tinand cont ca in 13 ani de cand am permis am avut un singur accident din vina mea eu zic ca e ok si cand l-am facut eram asigurat ASIROM si tot greu a mers cu despagubirea daunei asa ca am considerat ca orice RCA fac nu merita ca tot cu balci este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now