paunionutz

Ambele masini implicate in accident prezentate, pt deschidere dosar de dauna?

125 posts in this topic

Bogdan G : mda  ... asa-i, alta lista, alte service-uri, alte maschini .... ;D

betty : multam, tin minte  :D  .. inca .. da' m-am dus acolo unde m-a trimis evaluatorul,  stie el bine de ce  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din episodul de azi (de fapt de miercuri  ;D).

Ca de obicei, am semnat condica la Carpatica! Merg la daune si-mi spune cucoana, ca: "Inca nu este o rezolutie pentru dosarul dv." Nici nu m-am stresat si nu mi s-a parut nimic ciudat, dar am fost impresionat ca le mergea sistemul. Merg sa mai stau la vrajeala cu directorii, ca doar suntem tovarasi, imi fac promisiuni mai multe decat nevestelor lor. Il gasesc pe domn' Poteras in birou. Trec pe langa secretara, o salut, o intreb de sanatate (era bine, sanatoasa :D) si intru direct la nenea directoru in birou (care intre timp si-a dat demisia de la daune si acu e director antifrauda). Ne strangem mainile cu putere si ne punem la masa, sa vedem cum stam. Bunnn....numar dosar si pleaca sa-l caute. Se intoarce dupa doar 20 de minute, fara dosar ca nu l-a gasit. In intreb ce a facut cu declaratia de la militie. Scoate nenea un dosar si cauta prin el si nu o gaseste, mai scoate unul si la fel, mai scoate unul si ia ghiciti ce gaseste!!!! Cererea pe care a facut-o acum o luna, pentru eliberarea declaratie  ???. Cand am vazut-o in dosar m-am schimbat la fata, am mai deschis un nasture la camasa si m-am uitat la el cu o fata stupefiata. Imi spune ca AZI merge personal sa ia declaratia, lucru care mi-a fost spus cu 1 luna in urma. Si a inceput un dialog:

EU: "BA BAGAMI...................(MULTE PUNCTE INSOTITE DE TOATE RUDELE, NEAMURILE, PRIETENI, ASIGURARI), VA MAI BATETI JOC MULT DE MINE"

POTERAS: NU AM AVUT TIMP, CREZI CA NUMAI DOSARUL TAU E?

EU: PAI DE 3 LUNI NU AI AVUT TIMP? DE PE 19 MARTIE?

POTERAS: EU AM MULTE TREBURI

EU: BAGA...... IN TREBURILE TALE, MA INTERESEAZA PE MINE CE TREBURI AI TU

POTERAS: VA ROG SA VORBITI FRUMOS, CA ALTFEL NU VA MAI AJUT

EU: FU..... PAI CU CE M-AI AJUTAT TU PE MINE? CE AI FACUT PANA ACUM?

A iesit din birou si a plecat, dar am iesit dupa el si l-am injurat ca la usa cortului in continuare si l-au mai injurat si altii care stateau pe acolo. Auzind galagie, a iesit si actualul director de daune (Tudor si asta pretenu' meu). Discutioa a continuat in hol

TUDOR: CE S-A INTAMPLAT?

EU: AI ZIS CA IL TRIMITI PE INSPECTORUL TANASE PE TEREN SA O GASEASCA PE AIA SA-I IA DECLARATIE

TUDOR: l-AM SUNAT SI ACUM SE DUCE

EU: PAI TREBUIA SA SE DUCA DE MARTEA TRECUTA, CE A FACUT O SAPTAMANA?

TUDOR: ARE MAI MULTE DOSARE, DAR ITI PROMIT EU CA PANA LA SFARSITUL SAPTAMANII E GATA DOSARUL

EU:BAGAMI...... IN PROMISIUNILE TALE SI IN DOSARELE ALUIA, CA DE TREI LUNI IMI PROMITETI INTR-UNA

TUDOR: VA CRED CA SUNTETI NERVOS, DAR FACEM CE PUTEM

EU: DATI-VA BA DEMISIILE INCOMPETENTII DRACU, LEPRELOR, CA VA BATETI JOC DE OAMENI FU.... DE MU....

TUDOR: ACUM IL TRIMIT PE POTERAS LA POLITIE SI PANA LA ORA 15 IMI VA ADUCE DECLARATIA SI PANA LA SFARSITUL SAPTAMANII DOSARUL E GATA

EU: aici au fost numai injuraturi vero 7 minute continuu si nu cred ca m-am repetat vreodata  ;D

Am plecat si se uita ciudat secretara la mine

EU: SPUNETI S-A INTAMPLAT CEVA?

SECRETARA: ABSOLUT NIMIC, SA AVETI O ZI MINUNATA si mi-a aruncat un zambet fortat

Si cam asta e povestea. O sa ma duc saptamana viitoare, luni sau martisa-i mai iau intr-o repriza. Nu sunt mandru de limbajul folosit, dar cand am vazut cerea aia la idiotul ala in dosar mi-am pierdut cumpatul si nu m-am mai abtinut. Oricum am vazut ca a dat rezultate, mai de frica, mai de rusine, macar se agitau si ei pe acolo. Saptamana viitoare cred ca o sa iau un distonocalm inainte, ca altfel se lasa cu sange  ;D.

Ramaneti cu noi, povestea continua

@alexpopey tu dupa o luna jumate inca nu ti-ai luat masina din service, la mine dupa 3 luni jumate nu exista o rezolutie la dosar, nu mai vorbesc de service sau bani  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti tin pumnii si astept episodul urmator .

Oricum stau È™i ma întreb, după mii de posturi pe zeci de forumuri chiar nu se sesizează nimeni de la CSA ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste tot e la fel. Cand ai de-a face cu asigurarile trebuie sa ai nervii tari, rabdare de fier, mult tupeu. Trebuie sa ai grija la ce semnezi (te pun sa-ti dai acordul prin semnatura asupra aspectelor constatate inainte sa faca verificarea masinii cu privire la daune sau sa semnezi in alb pe cererea de despagubire unde pot scrie ei suma pe care o vor). Si exemplele pot continua. Despre inspectorii de daune... numai "cuvinte de lauda". La fel si despre directorii de la daune. Sunt de-o nesimtire iesita din comun. Ma intreb pentru ce exista CSA-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@D5

Hai ca nu-i dracu chiar atat de negru. Lucruri de genul asta se-ntampla la unele companii, de regula la alea care au polite dubios de ieftine. Eu am avut o dauna la Allianz tot pe RCA si am numai cuvinte de lauda. Mi-au reparat mai mult decat era pe deviz. Am facut un singur drum la ei, cand am deschis dosarul si n-am dat nici macar un telefon.

Nici de Interamerican si Omniasig (la care am avut respectiv am Casco) nu pot sa ma plang. Carpatica e renumita ca fiind rau platnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din episodul de astazi "EU SI CARPATICA"

Fiind oarecum in drumul meu, am trecut pe la prietenii mei de la Carpatica. Dl director de daune Tudor s-a imbolnavit si asta (ca Poteras a fost bolnav), iar sistemul nu le mergea ca de obicei. Dar l-am gasit pe domn' director Cristi (director de agentie). Si m-am gandit ca ar fi bine sa ne cunoastem, ca nu vorbisem cu asta pana acum. Oricum mi-a PROMIS ca in 2-3 zile se rezolva problema mea, ca daca el ca director de agentie promite, asa este! Oricum mi-a placut convingerea cu care vorbea. Am zambit si i-am multumit din suflet, spunandu-i ca voi reveni vineri! Cred ca nu-si imagineaza cate injuraturi stiu si mai invat pana vineri! Muah muah muah!!!!

PS: dupa ce termin de scris aici ma apuc sa fac un mail pompos pentru CSA, sa vad ce zic si domniile lor, care ar trebui sa ne apere "dreptele"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urrraaaaa, acu am venit cu main maschinen, cei de la astra au dat acceptul, reparatie super, fara spaga, doar cu strangeri de mana, LOGEX auto din Pantelimon e firma de firma, imi place de ei :D; singura chestiune e ca farul  nou e stralucitor iar al vechi pare de pe vremea lu' pasvante chioru', ma gandesc sa ma impodobesc cu o bentita de pirat, da' nu stiu pe care ochi, ma'c la control sa vad care e mai prost  ;D ;D;

CpNmTbooo pt toti volvistiii !

mambo piratu'

PS

Imi pare rau paunionutz, ai mari necazuri da' nu te lasa, iti doresc din suflet mult noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

CSAul e un fel de stat in stat, exact ca BNRul, daca nu le umbla la salarii si frunza e de taiat la caini atunci merge tot asa, ROMANIA FRATEEEEE .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am dezumflat, stopul aripa stg e si el putin crapat, de la izbitura desigur, iar pragul din plastic stg e cascat, posibil sa fi sarit sigurante/clipsuri sau ce o fi acolo, io nu l-am vazut de agitat ce eram, evaluatorul nu la pozat si acu am de lucru; da' piesele inlocuite sunt ok!!  asa ca la controlul final e bine sa mergi cu inca cineva.

mambo tot mambo ie  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din episodul de azi!

Mi-am facut timp si am trecut pe la Carpatica, ca deja trecuse 2 saptamani si mi-era teama ca ma taie de pe statul de plata. Merg la daune, se uita in calculator si "NU AVETI NICI O REZOLUTIE LA DOSAR", nici nu ma asteptam la altceva. Merg sa vorbesc cu un director si il gasesc pe Poteras. Cauta asta dosarul meu si vine cu el: surpirza! avea declaratiile de la politie. Nu mi-a venit sa cred. In fine avea toata documentatia, dar nu se ocupa nimeni de el. Face Poteras un PV si il da la lucru, cica pana joi e gata, insa nu mai cred asa ceva, dar macar e un pas inainte. Oricum m-am uitat in dosar, iar devizul estimativ facut de service, nu era la dosar, cica s-a pierdut. Eu i-am zis ca am copie acasa cu numar de inregistrare si sa faca bine sa-l gaseasca repede. Cam atat pentru astazi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din episodul de azi!

Mi-am facut timp si am trecut pe la Carpatica, ca deja trecuse 2 saptamani si mi-era teama ca ma taie de pe statul de plata. Merg la daune, se uita in calculator si "NU AVETI NICI O REZOLUTIE LA DOSAR", nici nu ma asteptam la altceva. Merg sa vorbesc cu un director si il gasesc pe Poteras. Cauta asta dosarul meu si vine cu el: surpirza! avea declaratiile de la politie. Nu mi-a venit sa cred. In fine avea toata documentatia, dar nu se ocupa nimeni de el. Face Poteras un PV si il da la lucru, cica pana joi e gata, insa nu mai cred asa ceva, dar macar e un pas inainte. Oricum m-am uitat in dosar, iar devizul estimativ facut de service, nu era la dosar, cica s-a pierdut. Eu i-am zis ca am copie acasa cu numar de inregistrare si sa faca bine sa-l gaseasca repede. Cam atat pentru astazi

Man, eu cred ca pana acum ii rapeam copilul/sotia/amanta lui Poteras si rezolvam problema.

Trist oricum ce se intampla. Bataie de joc pe banii tai  :violent5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din episodul de azi!

De doua saptamani, nu am mai semnat condica la Carpatica si am trecut azi. Intreb de dosar si mi se raspunde ca este in lucru! Intreb cine lucreaza la el si nu primesc nici un raspuns, de fapt nici nu era in acel birou, era prin alta camera. Dupa ce il cauta individu' 30 de minute vine cu el, exact in acelasi format, ca si pana acum. Imi spune ca se ocupa imediat de el . Devizul de la service nu a mai aparut la dosar si nici nu se gaseste nicaieri. Mai avea un pic sa se jure pe masa ca azi il trimite la Sibiu si ca intr-o saptamana am un raspuns. Mi-a dat numarul lui de telefon sa-mi comfirme mai tarziu, ca a trimis dosarul. Am ajuns acasa, m-am schimbat si cand ma intind in pat, ma suna tipul. Nu-mi venea sa cred, pentru prima data sunt si ei prompti si se tin de cuvant. Dar entuziasmul a disparut repede!

ALO! DE LA CARPATICA

AVEM O PROBLEMA LA DOSARUL DUMNEAVOASTRA

NU MAI GASIM POZELE CARE S-AU FACUT LA MASINA, PUTETI SA MAI VENITI ODATA CU MASINA SA-I FACEM ALTE POZE?

Si asa am mai facut un drumsi mai astept o saptamana

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz

Te invidiez pentru calmul tau. Eu cred ca pe la a cincea vizita intram cu tot cu masina in birou la poteras si deschideam pe loc un nou dosar pt dauna totala. Macar sa stiu o treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz:

Sincer.. mai poti?

Eu eram in inchisoare pana acum pentru vatamare corporala si distrugere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e Ionut, e mereu zambaretz si bine dispus si cand i-am dat niste vesti proaste despre masina lui el tot cu zâmbetul pe buze le-a primit, mai mult calm nu am vazut la nimeni  ;D

Ionutz eu îÈ›i È›in pumnii È™i ne auzim cu alt episod, poate chiar ultimul ca nu mai am răbdare să citesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cumva sper ca se termina cu bine ;D ;D

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am postat astazi ceva, mi-a spus ca trimis mesajul, dar vad ca nu a  aparut.

Oricum in mare poveste este urmatoare: devizul facut la service 2000 lei (cu tva-ul de 19%), iar Carpatica mi-a aprobat 682 de lei (deci reparatia se incadreaza in 520 de lei, ca restul este TVA) si ca pot sa-mi repar masina unde vreau eu si sa le aduc facturile, dar ei garanteaza ca-mi dau banii, desi CSA-ul spune altceva, dar nu conteaza ce spune CSA-ul, legea nu are importanta

post-1478-12877883283866_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre putin, pai sa o repare Carpatica daca lor din pix le iese 600 de lei, eu le-as baga masina in birou si sa se spele cu ea pe cap .

Deja telenovela asta incepe sa ma enerveze, finalul o sa fie najpa rau ;(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu au zis sa o duc intr-un service cu care lucreaza ei, ca o fac aia pe banii astia, dar iti dai seama ce o sa iasa, ca o sa arate masina ca un balci? Eu nu vreau sa mai am de aface cu orice tine de Carpatica, ca altfel mergeam si in service-urile lor, dar sigur povestea ar continua mult si bine. Oricum care sunt meseriasi mi-au cerut 350-450 lei pentru piesa vopsita si chiar am vazut vopsitorii facute de ei si sunt impecabile. Va dati seama la astia care repara toata masina pe 500 de lei (680 fara tva) ce o sa iasa? Nicci nu vreau sa ma gandesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Golful 1 al meu a fost vopsit cu 400RON È™i a ieÈ™it fix de aceasta suma, adică vopsea peste praf, arata ca È™mirghelul È™i acum ca e vara de la ploile astea a început să sară vopseaua deci......cat dai atâta face .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am renuntat! Am desfacut fata de usa, i-am dat 2 pumni si 2 rangi, am bagat un levier un pic si la pasajul de la aripa si daca e masina murdara nici nu se baga de seama ca e stramba :))). Oricum am de gand sa o colantez si asa voi rezolva si problema asta! M-a costat benzina mai mult decat despagubirea lor, asa ca nu am gasit nici o varianta, tinand cont ca mi-au zis ca trebuie sa-i dau in judecata, pentru a-mi recupera banii. Cum bani pentru proces nu am avut, am lasat-o moarta! Sa fie acolo de pomana pentru ei, ca or sa aibe nevoie, daca o mai tin in ritmul asta :))).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut plangere la CSA?nu trebuia sa renunti si ar trebui sa-i dai in judecata,ai toate sansele sa castigi.Faptul ca unii renunta la despagubiri le alimenteaza astora de la Carpatica mojicia si cretinismul.Ai primit vreo adresa de respingere a dosarului de dauna?In mod normal orice asigurator este obligat ca in 10 zile de la deschiderea dosarului de dauna sa faca adresa de cercetari(asta in cazul in care au de facut obiectiuni cu privire la dinamica accidentului,veridicitatea evenimentului s.a.m.d).Oricum,felul in care ti-au calculat despagubirea este de toata jena.Stii ca 3 ani de zile de cand ai deschis dosarul ai dreptul sa soliciti despagubiri.Modalitatea cea mai simpla este sa iti repari masina la un service autorizat,ti se emite factura si chitanta,le depui la asigurator,faci cererea de plata a despagubirii(pe care ceri numar de inregistrare)si in ternmen de 15 zile lucratoare trebuie sa-ti primesti banii.Altfel au pus-o.Cam asta ar fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut plangere la CSA?nu trebuia sa renunti si ar trebui sa-i dai in judecata,ai toate sansele sa castigi.Faptul ca unii renunta la despagubiri le alimenteaza astora de la Carpatica mojicia si cretinismul.Ai primit vreo adresa de respingere a dosarului de dauna?In mod normal orice asigurator este obligat ca in 10 zile de la deschiderea dosarului de dauna sa faca adresa de cercetari(asta in cazul in care au de facut obiectiuni cu privire la dinamica accidentului,veridicitatea evenimentului s.a.m.d).Oricum,felul in care ti-au calculat despagubirea este de toata jena.Stii ca 3 ani de zile de cand ai deschis dosarul ai dreptul sa soliciti despagubiri.Modalitatea cea mai simpla este sa iti repari masina la un service autorizat,ti se emite factura si chitanta,le depui la asigurator,faci cererea de plata a despagubirii(pe care ceri numar de inregistrare)si in ternmen de 15 zile lucratoare trebuie sa-ti primesti banii.Altfel au pus-o.Cam asta ar fi.

Exact asta mi-a spus si CSA-ul. Sa-mi repar eu masina si sa depun actele la Carpatica. Insa cei de la Carpatica, au zis ca-mi dau numai 600 ron, chiar daca depun eu actele cu valoarea reparatie si daca vreau sa-mi recuperez toata suma, trebuie sa-i dau in judecata. Asta mi-a zis si CSA-ul sa fac, sa-i dau in judecata, daca nu vor sa-mi despagubeasca toata suma. Prin urmare 2000 ron reparatia plus judecata = o suma pe care eu nu o detin. Din aceasta cauza am renuntat! Stiu cam tot ce este nevoie in materie de asigurari si despagubiri, am citit inclusiv legile, in timpul in care am alergat pe la astia si asta ar fi singura solutie, sa o repar eu si sa-i dau in judecata pentru a recupera banii! treaba cu judecata mi-au zis-o pe fata, ca este singura cale sa scot banii de la ei! Asa ca... restul e can-can!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now