Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

DaniT

Cumpar S40 1.6D 2007 sau mai nou

74 posts in this topic

Depinde unde mergi cu masina, daca mergi mult urban nu merita 1.6D, oricum aceleasi probleme le vei avea si cu RSul diesel, aceleasi probleme cu DPFul.

Daca iti place sa alergi cu masina o sa ai un soc cand vei conduce S40 @1.6D, pur si simplu nu trage in comparatie cu O1 1.9TDI ALH@soft si din ALH scoti lejer 150 caluti(of ce vremuri) .

Daca ii pui soft o sa apara problemele de DPF mai devreme iar in legatura cu transmisia e aceiasi problema ca la VAG, tot volanta bimasica tot aceleasi probleme .

Mai exista o sansa sa dezactivezi DPFul, dar o sa fie mai greu sa iei ITPul .

Deci fie iei 2.0D dar din cate stiu nu e la oferta la Primus fie iei O2 RS .

Pt Volvo exista o singura reprezentanta la Bucuresti, pur si simplu se vand prea putine masini noi ca sa fie nevoie de o a doua reprezentanta sunt insa multe SH si cum volvo se repara mai greu de aici si discutiile interminabile vis a vis de Primus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@furiarosie vezi ca S40 1.8 s-a vandut ieri. Cat priveste cele doua auto ramase (1.6D)..preturile sunt mult mai bune decat ofertele prezentate pe site  ;D. Nu trebuie decat sa-mi dai un mail pe horia.radu@primusauto.ro, ca sa-ti trimit ofertele actualizate

Am stat un pic mai mult pana sa scriu postul pentru a nu-l priva pe Bogdan de placerea de a mai arunca o piatra in 1.6D...  Grin

P.S - Bogdane, six pack-ul il am in portbagaj si e numai si numai al tau..pana la urma tre sa ajung la xenoane si facem transferul

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre nu arunc cu pietre in 1.6 ca e prea mic si nu ar fii corect din partea mea DAR aceste motoare nu sunt facute pt oras, regenerarea nu se face mergand bara la bara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelenta,

De la 25 k DDP se da cu 17 k DDP. La pretul asta (daca n-as avea deja S40) mi-as lua si nu m-ar deranja sa regenerez lunar  ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bre pe tine nu te-ar deranja, dar sa presupunem ca omu sta in Berceni, pai pana ajunge de la voi inapoi in Berceni iar intra in regenerare amaratul ala de filtru .

Oricum cand masina e noua nu prea sunt probleme pana la 100k km dar dupa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane se pare ca nu am luat itpul la fostul coleg de liceu pt a veni a2a oara sa mi mai ia niste bani,pt ca a2a zi sa mi faca inca 2 teste :curatat egr+ testat injectoare= 80lei(care nu stiu daca s-a facut)si sa mi dea itpul fara sa mai puna masina pe stand.itpul+test de erori,test turbina,test dpf=90lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa o reclamatie la RAR si ii ridica licenta, vrei sa o fac eu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

man mersi dar is mult prea multe serviceuri care fac treaba asta,pt ca sunt ff multe masini vechi care nu ar trece itpul.cand a facut testeru la turbina si dpf am fost acolo si am vazut si a zis ca s ok.egr mi a zis ca era chiar curat si injectoarele la fel,dar nu stiu daca chiar a testat.dar am ajuns acas si am scos capacul la motor si am vazut mult ulei sau motorina in jurul unei tevi de metal care se gata cu o talpa sub forma de romb prinsa cu 2 suruburi(unu sus unu jos).cred ca daca mergeam la un alt service si imi facea itp+tester+curatat egr+test injectoare imi lua mult mai mult de 170lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri lui Bogdan si Godfather (cu care am vorbit azi si pe viu si impresia lasata e excelenta - exact cum trebuie sa te porti cu un viitor client). Azi am dat si O1-ul care intr-adevar trage mai bine decat 1,6D-ul. Dar e si normal masinile aproximativ la fel de grele si asta are 12CP in plus.

Observatie pentru Bogdan: eu nu stiu ca ALH-ul sa ajunga numai din chip in 150CP. Maxim 36 peste cei 90 e chip agresiv (asa mi s-a spus) si nu e recomandat.

Asa cum am zis am fost azi la Volvo si am vazut masinutele si am facut un drive-test cu 1,6D. Concluziile mele sper obiective:

1/ S40 e foarte frumoasa (imi place mai mult decat O2 din cauza farurilor de la O2 facelift)

2/ are portbagaj mic pe langa cei 530 sau 560 de la O1/O2 - mie imi trebuie tot acel spatiu si deschiderea de hatch e iarasi importanta

3/ la S40 plasticele adica finisarea, e buna dar nu extraordinara. Am fost dupa asta sa mai vad inca odata O2 RS ca tot aveam proaspat pe retina interiorul de Volvo. Sper sa nu fiu subiectiv dar O2 RS e peste acest S40. Piele perforata, scaune sport partial piele (partea textila e si ea mai draguta decat la S40), fete usi piele multe altele tot in piele ca si la S40 dar mult mai bune. Totul emana sportivitate in interior mai ales fata.

4/ spatii de depozitare multe si mai mai mari ca la S40 (nu le insir acum ca si asa sunt off-topic :D)

5/ motorul la O2 nu mai vorbesc ca e peste ca putere si e si CR numai e PD

6/ siguranta: aici S40 e peste O2. Asa cred caci toata lumea stie ca Volvo e brand-ul de referinta in domeniu. Insa si O2 are airbag-uri la fel de multe si chiar WHIPS

7/ costurile de service par in favoarea O2 cu siguranta. Faptul ca nu e concurenta la Volvo e un minus mare, poate cel mai mare. In plus la Skoda cunosc si service-ul unde am fost foarte multumit

8/ dezavantaj O2: e mai scumpa in momentul actual decat S40 cu ~3000 eur. Dar dupa negocieri (inca superficiale) si cu cupoane rabla diferenta scade la 1500. In acest moment nu stiu daca TDI-ul CR e EURO5 ca sa mai pun la socoteala sau nu si taxa de prima inmatriculare. La S40 e clar taxa.

Or mai fi si alte avantaje/deavantaje de o parte si de alta. Dupa cum vedeti balanta a inclinat mult de tot spre O2 dar decizia inca nu e luata. Mai depind de niste negocieri cu dealerii skoda.

Multumesc inca odata pentru raspunsuri si rabdare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca vrei interior calumea, ia si tu s40 summum si dupa aia mai stam de vorba. Din cate stiu eu o2 rs are multe chiar f multe dotari. Eu daca as fi in locul tau, sa imi iau masina 9 (ceea ce nu o sa se mai intample, am avut doua si gata cu asta), as lua direct drumul germaniei. Fa comparatie intre o octavia din showroom de la noi si una de la ei si ai sa ramai socat(noi suntem in est.....). Vorbim de masini noi.

Iti doresc succes si sa fii impacat cu orice alegere ai face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@furiarosie nu am spus ca am avut numai soft pe masina mea veche, pot spune doar ca pierdeam aderenta in a 3 a cu roti pe 17" ;D

Acest feeling de putere nu il vei avea cu 1.6D si dupa cum a spus si MAO abia de la SUMMUM si R design vorbim de adevaratul spirit Volvo de fapt echiparea si motoarele volvo (D5 & T5) fac din S40 un adevarat Volvo fara el pt mine e un simplu Focus cu emblema misto .

Un S40 2.0D il consider masina ideala si daca are si 170 CP este super .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mao: dupa postul tau de curiozitate am intrat pe skoda.de si am configurat o Octavia RS tdi. De fapt m-am uitat la pret. Concluzia: dif e de ~5000 eur in favoarea romaniei. Nu cred ca nemtii primesc de 5000 eur in plus mult mai multa calitate. Chiar nu cred asta. Si chiar daca ar fi asa scuza-ma dar nu dau 5000 eur in plus pe un pic de plastic mai moale sau mai bine inchegat. Eu am avut pana ieri Oct Tour facuta pt Romania si la 92k km nimic nu s-a rupt in ea, nu zdranganea nu troncanea. Deci nu sunt convins deloc de ce zici. Ce zici tu poate sa fie valabil pt marca Opel care sta mai rau la fiabilitate. De opel stiu ca e mai problematica in Ro fata de Ge.

Summum nu am cum sa iau la banii astia sunt convins. Nu am vazut niciuna dar banuiesc ca e numai piele etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 2003 am adus pt fratele meu din germania (gronau) un golf 4. nu a fost nici scump nici ieftin acolo. masina ok. o cunostinta a luat una din showroom. se vedeu clar diferentele. sincer nu am dc sa vorbesc aiurea. unii produc pt europa de est....

si eu am fost la reprezentanta la volvo la noi la cluj. cand m-am urcat intr-un s40 am zis c dracu ii cu masina asta??? ii drept ca cea din showroom este cea cu facelift, a mea fiind din 2005 si nevastamea ma intreba daca ii aceeasi masina :)

eu nu incerc sa te conving ceva pe tine :), dar cei 5000 euro se simt si la buzunar si la calitate. dc crezi ca ii mai ieftin aici? ca suntem noi mai amatai sau ca sa ni le permitem?? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fugi de aici, pai daca tu te-ai suit intr-un Kinetic si te mirai ca nu e SUMMUM normal ca pare alta masina, echiparile la Volvo sunt aceleasi indiferent ca e Germania sau Romania .

Acuma sunt mari reduceri pt ca sunt pe stoc si e nevoie mare de cash, daca vrei masina pe comanda este fix acelais pret ca in Germania sau poate chiar mai mare .

La Audi de exemplu este mai ieftin in Germania si este fix aceiasi masina cu aceiasi calitate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi a inceput numaratoarea inversa pentru mine la O2 RS TDI :)

Din pacate o perioada nu ne vom mai auzi, ma intorc pe vwforum.ro

Numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o folosesti sanatos si cu grija. Mult noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unii din noi nu au plecat inca de pe vwforum .

Ne poti saluta joia daca ajungi la intalnire, unii de acolo chiar o fac in fiecare joi ca doar impartim aceiasi parcare ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.theaa.com/motoring_advice/fuels-and-environment/diesel-particulate-filters.html

aici gasiti despre DPF.. Bogdan parca zicea ca aditivul se completeaza/umple prima data la 136.000km....aici scrie chiar mai repede...25.000 mile

De la o vreme.. sunt tot mai indecis... ori un benzinar Volvo...care sincer mi se pare mai scump decat un diesel...poate doar mi se pare....

sau... totusi sa renunt Volvo (desi nu ma incanta prea tare ideea) si sa trec la Toyota Auris  sau Mazda 3.... stiu sunt clase diferite.. Pacat ca C30 nu e cu 4 usi...

Iau o Toyota....cam tot in pretul asta (11.000) la care mai adaug si 3 cupoane..si inca ceva bani...dar nu prea multi... si am 5 ani garantie la o masina noua...    Dar ..nu e Volvo :D... Mazda imi place mai mult cum arata...dar nu se compara la fiabilitate cu Volvo sau Toyo...

Mai sunt si problemele din tara...care inevitabil te sperie/afecteaza.... Volvo imi doresc de mult timp....de cand stateam pe banii parintilor... dar atunci era doar un vis.... acum am chiar si banii....dar.... intretinerea unui Volvo..nu e chiar de neglijat....

Inca mai stau sa ma gandesc... nush ce sa fac.. :(

Volvo e o masina rara...pot spune... S40 din cate am auzit...se renunta la el... Acum Volvo e o masina...chinezeasca...Aia acum 15 ani vindeau frigidere in China..acum detin Volvo... Nu prea pare sigur viitorul Volvo.... vezi ex Rover..

Share this post


Link to post
Share on other sites

domnu' doctor sunt foarte nehotarat, sau nu? :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa te contrazic, mazda 3 este S40 sau focus diferenta fiind fiabilitatea care este mai buna la Mazda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Experienta de pe acest forum si de pe altele ma invata pe mine personal sa ma feresc de motorizari diesel pretentioase in tara asta (gen common-rail cu DPF). In rest, cum a zis Bogdan, nu prea are rost sa-ti iei S40 chel, mai bine iti iei mazda 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un S40 SH...nu chel.. nu as lua asa ceva...ma si mir ca o masina ca volvo poate fi fara unele dotari in varianta standard (Kinetic). Un T5 sau D5...e prea mult...:D

aici eun S40 de vanzare - http://autovit.ro/volvo-s40-C12001260.html  dar mi se pare putin cam scumpa...

sau...o mazda 3 varianta TX  noua

Problema la pret: Volvo e maxim 9900 (varinta din exemplu)

Mazda 3 TX - 18500 - 2500 (reducere) - 1000 (am o rabla de care sper sa ma scap in timp util) = 15000 euro. Mai pot cumpara 2 vouchere.. dau 700 euro si ele valoreaza 1800. Deci scot din buzunar 15000 - 1000 = 14000 euro.

Diferenta de pret cam 4000-4500 euro .. atata platesc pt o garantie de 5 ani la o mazda 3 noua fatza de un volvo s40 tanar de 4 ani..fara garantie...cu cateva chestii deja schimbate.. (telescoape si/sau bucse cred, transmisia fiind pe lant, cumparata cand avea 10.000km de la reprezentanta Volvo Germania)

Merci de sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Revin pe acest forum cu o noutate (cel putin pt mine :) ).

Chiar daca visul meu ramane Volvo.. deocamdata m-am orientat spre Mazda3.

Azi am platit integral. Noroc mare pe capul meu :) era ultima zi in care mai puteam plati la vechea valoare TVA - 19%. Chiar la fix a venit factura. Masina o primesc in cam 7-10 zile.

Va dau cateva date despre Mazda...poate le stiti oricum....si imi cer scuze ca vb de Mazda pe forumul Volvo.

Dupa o perioada de totala ceata.... am ales sa cumpar Mazda3 noua Model TE culoare 38P - un aluminiu putin mai inchis.

Mazda se face doar in Japonia - Hirosima pt piata europeana (unii zic ca se fac si in UK - nu e adevarat). Din spusele dealerului, Mazda nu mai foloseste platforma de Ford Focus. O folosea mai demult..dar acuma e totul "home made". Ciudat e ca am citit in alte parti ca ar fi tot platforma de Focus, la fel ca prima generatie de Mazda3.

Dupa Volvo S40 SH, varianta era o Mazda3 noua. Am ales Mazda pt ca un S40 benzinar era f. greu de gasit..cu cheltuieli prea multe si la Mazda am garantie 5 ani. Mazda3 model TE este la pretul de 17000 euro aprox. De aici scazi reducerea lor (2500 euro) si voucherele (inca aproape 2600 euro).... Eu am negociat inca 200 euro cu dealerul (am ales Dealerul din Arad pt ca aduceau mai repede masina decat cei loco - Timisoara)(masina era deja comandata de ei cu cateva luni in urma).

De retinut: plata se face in Romania....iar moneda nationala este LEUL... doar ca platesti la cursul zilei (echivalentul la euro) + 1,5%. Nici o sansa sa platesc in euro. Deci am mai pierdut si la vanzarea euro (eu eram dotat cu euro) si la cursul practicat de ei (BNR + 1,5%). Explicatia cursului: ei trebuie sa plateasca mai departe masina la Mazda Austria, dar aia nu au ce face cu leii nostri...vor euro... asa ca....Mazda din Ro trebuie sa cumpere EURO (de la banca, nu de la bisnitari) :))  distractiv nu?

In fine.. ma mai costa si prima inmatriculare.... ghici cat? cam 720 euro..pt ca e masina noua si e euro4. Daca era euro5 era 0 (vezi toyota).

Va multumesc pt sfaturile sincere pe care mi le-ati oferit, unele chiar in detrimentul brandului Volvo.

Chiar daca nu sunt si probabil nu voi fi in viitorul apropiat posesor Volvo as dori sa raman si pe acest forum.

O zi buna,

Dani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic .....Felicitari .

Tu sa ai grija de ea ...ea de tine ...ce sa mai ...sa va intelegeti .

In ceea ce priveste prezenta pe forum .....cred ca pe nimeni nu deranjeaza o mazda in asa masura incat sa nu aprecieze OMUL  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Revin pe acest forum cu o noutate (cel putin pt mine :) ).

Chiar daca visul meu ramane Volvo.. deocamdata m-am orientat spre Mazda3.

Azi am platit integral. Noroc mare pe capul meu :) era ultima zi in care mai puteam plati la vechea valoare TVA - 19%. Chiar la fix a venit factura. Masina o primesc in cam 7-10 zile.

Va dau cateva date despre Mazda...poate le stiti oricum....si imi cer scuze ca vb de Mazda pe forumul Volvo.

Dupa o perioada de totala ceata.... am ales sa cumpar Mazda3 noua Model TE culoare 38P - un aluminiu putin mai inchis.

Mazda se face doar in Japonia - Hirosima pt piata europeana (unii zic ca se fac si in UK - nu e adevarat). Din spusele dealerului, Mazda nu mai foloseste platforma de Ford Focus. O folosea mai demult..dar acuma e totul "home made". Ciudat e ca am citit in alte parti ca ar fi tot platforma de Focus, la fel ca prima generatie de Mazda3.

Dupa Volvo S40 SH, varianta era o Mazda3 noua. Am ales Mazda pt ca un S40 benzinar era f. greu de gasit..cu cheltuieli prea multe si la Mazda am garantie 5 ani. Mazda3 model TE este la pretul de 17000 euro aprox. De aici scazi reducerea lor (2500 euro) si voucherele (inca aproape 2600 euro).... Eu am negociat inca 200 euro cu dealerul (am ales Dealerul din Arad pt ca aduceau mai repede masina decat cei loco - Timisoara)(masina era deja comandata de ei cu cateva luni in urma).

De retinut: plata se face in Romania....iar moneda nationala este LEUL... doar ca platesti la cursul zilei (echivalentul la euro) + 1,5%. Nici o sansa sa platesc in euro. Deci am mai pierdut si la vanzarea euro (eu eram dotat cu euro) si la cursul practicat de ei (BNR + 1,5%). Explicatia cursului: ei trebuie sa plateasca mai departe masina la Mazda Austria, dar aia nu au ce face cu leii nostri...vor euro... asa ca....Mazda din Ro trebuie sa cumpere EURO (de la banca, nu de la bisnitari) :))  distractiv nu?

In fine.. ma mai costa si prima inmatriculare.... ghici cat? cam 720 euro..pt ca e masina noua si e euro4. Daca era euro5 era 0 (vezi toyota).

Va multumesc pt sfaturile sincere pe care mi le-ati oferit, unele chiar in detrimentul brandului Volvo.

Chiar daca nu sunt si probabil nu voi fi in viitorul apropiat posesor Volvo as dori sa raman si pe acest forum.

O zi buna,

Dani

Share this post


Link to post
Share on other sites