Sign in to follow this  
Followers 0
irina_f

O poveste interesanta 2 : Viata fara permis de conducere, a few easy steps ....

36 posts in this topic

So, here we go :

1. Am primit plic acasa spunand ca m-a prins radarul fix in nu stiu cat martie 2008 ( Martinesti, jud. Cluj ) si am declarat cine a fost la volan, adica eu.

2. Am primit bucurie de plic cu procesul verbal : 103,ceva km/h in zona de 50km/ora, poza cu doua masini una a mea si una din sens opus....suspendare pe 90de zile.

3. Am dat in judecata politia Turda , la sfatul avocatei mele.... Am catigat datorita incompetentei politiei de a dovedi validitatea aparatului.(au adus in instanta o verificare metrologica de la alt aparat)

4. Nemultumiti de rezultat juristii politiei fac recurs, asta fiind judecat la Cluj.

Prima instanta : aduce politia un xerox cu verificarea metrologica a aparatului in cauza, in asemenea hal incat abia se intelegea ce scrie pe acolo. Noi cerem sa aduca in original atat verificarea periodica, cat si cea originala a aparatului. Se aproba cererea noastra.

A doua instanta : Se schimba judecatoarea care ne-a aprobat cererea cu un alt judecator, care se comporta ca un "zeu" cu toti muritorii de rand din jurul lui... Reprezentantii politiei se prezinta cu aceeasi mizerie de xerox al unei verificari, diferenta fiind ca era stampilat si scris de mana "conform cu originalul"....Ne respinge cererea de a vedea originalele...si ramane in pronuntare.Asta se intampla in decembrie 2009.

5. Incerc sa aflu ce s-a decis (telefoane la tribunalul Cj, trimis persoane la tribunal etc.) Nu reusesc sa aflu nimic....

6. In 28 ianuarie 2010 primesc acasa comunicarea deciziei cu hotararea redactata, in care mi se spune ca am pierdut recursul. Pe comunicat scria data redactarii 25.01.2010 , dar sedinta deliberarii in care decizia ramane definitiva si irevocabila era specificata in data de 18.12.2009.

7. Ma duc in aceeasi zi, adica 28.01.2010 sa predau permisul,, gandindu-ma ca sunt prompta. Predau permisul la politia Alba ca aici am domiciliul pe buletin, unde mi se emite dovada. Foarte amabil , functionarul imi zice ca pot veni intr-o luna sa dau examen pentru reducerea suspendarii de la 90 de zile la 30 de zile pentru ca ma incadrez in conditiile necesare, si ca totul e ok.

8. Dau examenul, iau punctaj maxim, imi fac dosarul pentru reducere si il depun la Politia Jud. Cj pentru ca acolo s-a intamplat "fapta", il verifica, imi spun ca ca e ok.

9. Ma duc la Politia Alba sa imi ridic permisul, considerand ca a fost aprobat dosarul de reducere a suspendarii. acolo un alt functionar se uita "pe calculator" si imi zice ca nu se poate sa mi-l dea, ca am 4 luni suspendare ca nu l-am predat la timp(adica in 15 zile de la pronuntare)....si  in situatia asta nu se aplica nici reducerea suspendarii....Pai cum? am predat in aceeasi zi in care am primit comunicarea ??

10. Ma duc in audienta la comisarul sef de la Cj , care imi explica ca (cacofonie intentionata) cele 15 zile in care eu trebuia sa predau permisul se considera de la data de 18.12.2009, iar eu predand permisul in 28.01.2010 am depasit termenul, de unde si suplimentarea suspendarii cu 30 de zile. Eu ii explic ca nu am avut cum sa visez ce decizie a luat instanta inainte de comunicarea din 28.01.2010. El imi spune ca sunt obligata sa ma interesez(ceea ce am si facut) si ca nu are ce face, asa e legea. In incheiere m-a sfatuit sa nu ma complic cu judecati pentru ca sigur o sa pierd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasol si ciudat in celasi timp.

pacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa scriu si concluzia :

Daca indraznesti sa dai politia in judecata esti penalizat automat cu inca 30 de zile de suspendare a permisului de conducere!

Asa e formulata legea incat sa nu poti face nimic.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai pana la urma nu erau ilegale radarele alea fixe?

sau asta a fost ianinte sa se descopere asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ilegala cica a fost licitatia prin care a castigat firma respectiva amplasarea radarelor, iar masuratorile radarelor au fost considerate valabile....

Iti dai seama cate amenzi ar fi trebuit returnate daca nu erau valabile nici masuratorile?

Adevarul e ca firma aia a facut bani suficienti incat sa se retraga "elegant", nici aparatele nu si le-au luat ...probabil valoarea lor e un nimic comparativ cu suma acumulata pe timpul functionarii lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...Eu de 4 luni stau fara permis , dar dintr-un alt motiv ( am sa deschid si eu in curand un topic ).Pot sa zic ca e groaznic si iti trebuie nervi de otel.Norocul meu e ca luni ma duc sa il i-au inapoi.Mai bine consulta-te iar cu avocatul si vezi ce spune si el.Daca iti da o sansa , cat de mica , eu zic sa incerci sa te judeci iar cu ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina nu ai primit 30 de zile in plus pt ca ai dat politia in judecata ci pt ca nu ai predat carnetul la timp.

Vezi ca ai gresit putin, trebuia sa predai permisul pe data de 18.12.2009, depuneai plangere la tribunal, luai certificat de grefa, mergeai la politiei si iti dadea carnetul inapoi sau iti prelungea dovada .

Asa tu ai pierdut procesul si ei considera ca nu ai depus carnetul in termenul de 15 zile fapta care se pedepseste cu inca 30 de zile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane ,ai inteles gresit.

"6. In 28 ianuarie 2010 primesc acasa comunicarea deciziei cu hotararea redactata, in care mi se spune ca am pierdut recursul. Pe comunicat scria data redactarii 25.01.2010 , dar sedinta deliberarii in care decizia ramane definitiva si irevocabila era specificata in data de 18.12.2009. "

A predat permisul in 28.01.2010.

Mai corect de asa,nici ca se putea mai mult.

Inca o dovada ca institutiile statului sunt absolut varza.

Irina,nici nu stiu ce sa-ti doresc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan, dar eu nu stiam ca am pierdut pana pe data in care am si predat permisul adica 28 ianuarie si asta nu din lipsa de interes. Eu de unde sa visez ca s-a pronuntat nenea judecator?

Comunicarea aia de ce o mai trimit daca nu are nici o valoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Alex, mie nu mai ai ce sa imi mai doresti, dar sa le dorim altora sa nu li se intample ca si mie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine nu ma mai mira nimic in tara asta. M-ar mira sa functioneze ceva cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu cazuri de oameni care si-au luat banii inapoi pe amenzile platite pe celebrele radare fixe.

Dar asta, imediat dupa ce au fost declarate ilegale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, lume, nu functioneaza asa, am explicat destul de clar mai sus si am primit raspunsul dat de Alex care e prin porumb.

Deci mai repet o datat poate intelege cineva si nu pateste ca Irina.

Vine acasa hartiuta prin care esti informat ca trebuie sa predai permisul (da Irina ca ai primit hartia aia), te duci frumusel la politie si PREDAI PERMISUL nu te duci la judecatorie si depui plangere, aici este gresala, ai predat permisul si primesti dovada, te duci frumusel la judecatorie si depui contestatie contraventie, dupa care iei certificat de grefa dupa care la politie primesti permisul inapoi pana la solutionarea cauzei.

Acum s-a inteles .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, tu nu ai inteles ce s-a intamplat, sau nu ai citit tot ce am scris....

In primul rand, nu am primit nici o hartie care sa ma informeze ca trebuie sa predau permisul.

Inainte de a primi decizia tribunalului nu puteam sa imi predau permisul pt ca ma trimiteau aia acasa... Pt a preda permisul am nevoie de o copie a deciziei judecatorului....

Cand am primit decizia, in aceeasi ora, am predat permisul la politie!

Ce sa fac mai mult???

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate am inteles eu din c zicea bogdan, trebuia sa predai permisul din prima. inainte sa incepi "batalia" cu ei.

sau nu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cred ca avocata te-a sfatuit prost. Nu trebuia sa dai in judecata Politia pentru viteza ta. Trebuia sa dai in judecata Primaria de acolo si sa contesti legalitatea montarii radarului acolo. Cei care au castigat pana acuma, au contestat legalitatea montarii radarului acolo si nu viteza cu care circulau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi am contestat validitatea masuratorii si implicit validitatea aparatului....

Ok sa zicem ca nu am procedat cel mai bine si am pierdut..asta e. Dar cum sa imi prelungeasca cu inca o luna suspendarea cand eu am predat permisul in aceeasi zi in care am fost informata de rezultat.

Iar dobitocul de la ghiseu care mi-a luat permisul nu mi-a zis nimic... inca mi-a recomandat sa vin la examen ca ma calific pt reducerea suspendarii...WTF?

Apoi sa ma duc la Alba, sa dau examenul , sa imi fac dosar, sa il predau la Cj, unde iarasi au zis ca e ok, apoi sa vin inapoi la Alba sa imi ridic permisul si sa imi zica ala ca am o luna in plus....fantastic...

Mao, daca predam permisul din prima, ii dadeam in judecata, il recuperam, iar in final s-ar fi intamplat exact la fel...nu vad cu ce ar fi modificat mersul lucrurilor, eventual doar cu niste cheltuieli si timp pierdut in plus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina, relax, nu mai poti face nimic, dupa ce prinde statul ceva in gheara, nu-i mai da drumul  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai din cauza ca nu pot face nimic ma enervez cel mai tare.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Validitatea masuratorii nu are nici o legatura cu validitatea aparatului.

Aparatul poate fi bun, dar e montat ilegal in zona aceea. Aia trebuia contestat...

Cat despre tampenia aia cu uite permisul, nu e permisul.... ce sa mai zic.....Repet, o tara de rahat....

Si la finante e la fel... Un coleg de-al meu a aflat absolut intamplator ca va fi executat silit pentru o datorie de 200ron. Si-a cautat numele pe google si a descoperit. De la Finante nu a Primit NICI O NOTIFICARE...NIMIC.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietena mea urma sa fie executata silit pentru 21 RON, tot fara notificare. Norocul ei tot cu goagalu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi ma faceti sa ma caut pe google...

offtopic: ce se-ntampla daca nu platesti impozitul la masina? Nu mai tin minte cand l-am platit ultima data... nici macar nu stiu cat e la 2435 cmc

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty Pai ce sa se intample, iti baga penalizare (0,1 la suta pe zi de intarziere parca) si cand te prind pe acolo ca sa platesti o amenda ceva or sa te puna sa-ti platesti impozitul intai. La 2400 e vreo 4 milioane impozitul cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, atunci e ok. Stiam de regula asta. Ma gandeam sa nu cumva sa ma execute silit sau sa-mi radieze masina din oficiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0