alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Nu cred ca Andy e angajat Volvo ;D

Mie impresia asta mi-a creat-o. Dacă am greÅŸit, ÅŸterge, te rog, Bogdane, postul meu de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa denaturam topicul de tot si ca sa fiu avocatul diavolului:

Volvo este o societate comerciala, la ea acolo in China, SUA sau Suedia sau aiurea.

Ca sa investesti intr-un produs mai multi sau mai putini bani, trebuie sa ai un castig palpabil: bani, imagine, vanzari pe care le va genera investitia respectiva. Asa lucreaza societatile comerciale, se cheama cerere si oferta, daca nu-i cerere (de a-l cumpara) n-o sa apara nici oferta. Ca sa investesti (de Volvo nu de Primus) in ceva, update-ul cu Romania, si sa nu ai nici un fel de posibil castig material ulterior, e o ineptie. Softul de navigatie se vinde cu masina noua, cred ca nici 5% din vanzari nu se fac din update-uri. Asta e valabil oriunde in lume, la toate marcile, nu doar in Romania si la Volvo. Oare de ce nici celelalte tari care nu apar pe varianta aia de soft nu fac nimic? Cati ar da 500 de euroi + TVA pe un update de soft al navigatiei la o masina care face 5000-10000 de euro? Daca masina ar sta in parcare fara soft, l-ar lua toti, altfel...mai subtire.

Eu am gasit update-ul din intamplare la o luna de la lansare si m-a costat fix 4 DVD-uri dual Layer. Erau si pe ocazii la modestul pret de 50 lei DVD-ul.

Credeti ca Primus n-ar vinde update-ul daca ar aparea? Un update in toata tara daca vand o vor face in profit, il iau cu 3 lei, mai pun 10 bani sau 1000 de lei si se considera ca au facut profit????

Noi lucram cu cateva firme suedeze si nemtesti si de foarte multe ori descoperim tot felul de erori sau functiuni care au scapat programatorilor, le sesizam si raspunsul invariabil de la oricare firma este:

Chiar este necesara functia respectiva si care sunt beneficiile aduse in functionare? memorii rapoarte, telefoane la 10-15 mameluci de o mie de ori chiar daca firma este un mamut sau un SRL mai mare.

Daca implementam functia x sau y cu cat ma angajez sa cresc vanzarile, in primul an, in al doilea an, etc.

Avem aceeasi discutie 2-3 ani pentru un rahat de soft care se poate modifica in 10 minute daca ajungi la persoana potrivita. Din pacate nu se rezolva decat cu o noua lansare de produs.

Din pacate toate firmele, mari sau mici, din tara si strainatate ajung la un moment sa fie conduse de un economist care sta intr-un birou si aduna inmultitul cu impartitul scade produsul si trebuie sa dea cu plus, indiferent daca dupa virgula la a saptea zecimala sau a cincizecea.

Se cheama capitalism.

"Ieconomistii" pot "iexplica" pe larg subiectul.

Ca dovada a celor spuse, toti marii inventatori ai lumii au murit, cu cateva exceptii, saraci vezi Charles Goodyear sau Nikola Tesla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe unde or fi ascunse inventiile lui Nicola Tesla?

ce mare nevoie am avea de ele

:( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore, andy e baiatu lu mama, iar mama e top 5 cele mai tari femei din ro (ca avere) restul e CAN CAN cum se zice la romanica . Un singur lucru apreciez la Andy, de fapt doua, primul lucru e ca a venit inapoi in cocina asta numita ROMANIA si doi pt ca la cati bani are chiar vrea sa munceasca si isi bate si capu cu unii ca noi .

Revenind la subiectu reduceri bugetare astea sunt cam clare, trebuie taiat de undeva, problema e ca nu de la cei saraci si amarati, oricum va recomand vizionarea filmului POKER, acolo se vede clar de ce nu se poate taia de sus ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe unde or fi ascunse inventiile lui Nicola Tesla?

ce mare nevoie am avea de ele

:( :(

Tu glumesti sau n-am prins eu subtilitatile?

Ca altfel e blasfemie.

Dupa mine e cel mai mare om de stiinta al sfarsitului de sec19 incputul sec 20, mult peste Edison.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe unde or fi ascunse inventiile lui Nicola Tesla?

ce mare nevoie am avea de ele

:( :(

m-ai lovit la punctul slab. omul asta a fost cu 100 inanitea celorlalti. multe dintre inventiile lui le-a furat armata americana, si nu a primit nici pana in ziua de azi onoarea pe care o merita. dupa mine a fost chiar si peste einstein.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu d-astea. ultimul serial pe care l-am urmarit a fost columbo.  ;D

vampirii suge sangele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu d-astea. ultimul serial pe care l-am urmarit a fost columbo.  ;D

vampirii suge sangele?

Suge sângele ca doar nu e iubite de fotbaliÅŸti  :D

Degeaba se tot despică firu-n 4 la a 4-a.... e clar ca dacă atâtea categorii vor suferi reduceri ale venitului scade puterea de cumparare a populaÅ£iei, mediatizarea excesivă duce la "precauÅ£ii financiare" ÅŸi, în concluzie vor scădea vânzările la toate categoriile de produse ÅŸi servicii.... iar companiile mici ÅŸi mijlocii îsi vor reduce numarul de angajaÅ£i ÅŸi renumeraÅ£iile acestora. Dar nu spun ce nu s-a discutat, că eÅŸti la stat, că eÅŸti la particular, criza tot te afectează.

Personal, am ajuns deja la precauÅ£ii în privinÅ£a cheltuielilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdah... Pentru ca sparg cam 6-7 milioane lunar pe benzina, si nu mai sunt bani de alta/schimbat masina, ma gandesc serios sa imi pun GPL pe masina...

Si ma urasc serios pentru asta...  >:(

Mama ei de viata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia cea mai simpla si usor de suportat de catre populatie ar fi reducerea drastica a achizitiilor publice (limitarea la achizitiile necesare pentru functionarea institutiilor) si monitorizarea la sange a contractelor incheiate de stat cu furnizorii de produse,servicii sau lucrari...aici se sifoneaza miliarde de euro anual...dar e o problema...firmele astea sunt ale cuiva si de aici mananca gura lor,a guvernantilor...asa ca o sa plateasca fraierii de noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

120 de milioane bagati in masina in ultimele 3 luni?  ;D Tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, aveam puÅŸi de-o parte pentru maÅŸină ÅŸi am cumpărat-o cu mai puÅ£in decât mă aÅŸteptam (era inmatriculată), aÅŸa că ce mi-a rămas am folosit pentru reînnoirea noii achiziÅ£ii (de la filtre, reparat tot felul de mărunÅ£iÅŸuri ignorate de fostul proprietar, lichidele toate până la distribuÅ£ie, ambreiaj ÅŸi volantă), aÅŸa că rezervele acumulate din proiectele de cercetare de care-Å£i spuneam acum câteva zile le-am spart pe maÅŸină ÅŸi pe urmă: poc! Boc! reducere cu 25% a venitului deja redus la 25% faÅ£ă de cât era cumva... Hell!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, aveam puÅŸi de-o parte pentru maÅŸină ÅŸi am cumpărat-o cu mai puÅ£in decât mă aÅŸteptam (era inmatriculată), aÅŸa că ce mi-a rămas am folosit pentru reînnoirea noii achiziÅ£ii (de la filtre, reparat tot felul de mărunÅ£iÅŸuri ignorate de fostul proprietar, lichidele toate până la distribuÅ£ie, ambreiaj ÅŸi volantă), aÅŸa că rezervele acumulate din proiectele de cercetare de care-Å£i spuneam acum câteva zile le-am spart pe maÅŸină ÅŸi pe urmă: poc! Boc! reducere cu 25% a venitului deja redus la 25% faÅ£ă de cât era cumva... Hell!

Din ce aveai pusi deoparte? Daca ai salariu asa mic? Cumva iei SPAGA?!?!?.  "oÅ£ule!

@tommytza Raspuns corect. Acolo se duc banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sepukkule, am explicat aici: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,9100.msg107033.html#msg107033

Venitul meu + al soÅ£iei era undeva între 4000 ÅŸi 7000 pe lună, dacă-i musai să ÅŸtii (ÅŸi stai liniÅŸtit că nu era cercetare finanÅ£ată din bugetul statului, ci de companii, de gen herghelii) ÅŸi copil avem doar de un an. Eu lucrez de ÅŸase ani. Adaugă vânzarea unui Opel Astra cu 3500 de euro. Fă singur calculul. Chiar trebuie ÅŸpagă? Pentru ce să iau ÅŸpagă? Pentru consultat câini? Fii serios...

PUÅžI DE-O PARTE = ADUNAÅ¢I, ce nu înÅ£elegi?

Acuma, eu plus soÅ£ia câştigăm 1600 RON/lună, după reducerile astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment mai doctore, deci tre sa te privatizezi ca altfel dai faliment .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Era la misto raspunsul lui Sepukku, nu cred ca era nevoie sa-i explici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, my friend, cred că îmi fac studio de înregistrat cârâituri de la motor, ambreiaj, volantă, cutie, bord.... văd că e la modă în perioada asta  ;D

Betty, love, nu sunt informaÅ£ii secrete... nici nu vreau să dau impresia că mă plâng... După cum spuneam, eu sunt într-o situaÅ£ie (încă) fericită ÅŸi asta datorită acelor bani puÅŸi de-o parte de care spuneam. Oricum, situaÅ£ia mea ilustrează destul de bine, cred, cum evoluează cea a bugetarilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt chiar aşa de puţini, sunt vre-o 2200.

(ai uitat să pui în calcul ÅŸi alocaÅ£ia lui ăla micu')  :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu lucrez la privat dar nu reusesc sa pun de-o parte deloc si castigam peste 6000 lei amandoi

nu ma distrez foarte tare, nu cheltui aiurea dar nu reusesc...mentionez ca stau cu chirie si ii mai ajut pe ai mei rar.....

cei care reusisti sa puneti de-o parte invatati-ma si pe mine cum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now