muadDib

Taxa de inmatriculare 2008

55 posts in this topic

sorry, andras244 - eu daca as vrea sa-mi iau o masina de-afara SH, in nici un caz nu as lua-o de la un samsar - poate decit sa fie din familie cu mine  :D Ma duc acolo, o aleg, merg cu ea, trag un pic de ea sa vad ce face-cum merge, ma uit pe la ea-cit se poate vedea ochiometric si abia dupa aceea as lua decizia finala.

Nu pot sa ma uit pe un site gen mobile.de, sa-mi aleg o masina dupa o poza si un text scris pe-acolo si sa o comand sa mi-o aduca un samsar. Ti-a adus-o si dupa o saptamina te uiti la ea in parcare - dai vina pe norocul care te-a parasit.

Ridici capota - ca in pozele de pe site-uri nu prea vezi sub capota - si te iei cu mainile de cap  ;)

Mai schimbi si vreo distributie,filtre,senzori,valve si alte "maruntisuri" dupa un scurt timp de la cumparare, incepe circul...

Deci - poate or fi buni si samsarii astia de ceva...Am spus doar ca cei cu capul pe umeri carora nu le ies banii pe usa afara pe sub prag, vor fi foarte atenti cind va veni vorba de o masina luata de-afara.

Altfel, No Brain - No Pain  ;)

Asteptam cifrele finale ale super-mega-controversata taxa auto Made in Romanica, atit noi cit si samsarii  :D

Intre timp - mai citim problemele reale ale membrilor de pe acest frumos forum.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze  http://www.astazi.ro/gotostire.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cotidianul.ro%2Findex.php%3Fid%3D17055%26amp%3Bart%3D41554%26amp%3BcHash%3Db9923db782

http://www.protv.ro/stiri/economie/s-a-ajuns-la-un-consens-in-privinta-taxei-auto.html

Dar, din cate am citit se pare ca chiar si asa s-ar putea sa intre in vigoare cam prin iulie daca au chef, oricum pot sa o invarta cum vor, dar eu personal credca apelez la metoda "Imi iau masina si stau cu ea in curte neinmatriculata si cand prind o "fereastra" ( SPER ) o inmatriculez, daca nu, ma duc la amicii nostri bulgari sau unguri, tot gasesc eu ceva ce mama masii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx m-ai inteles gresit!!!

Eu nu sint prosamsar ...

Dar mai bine le dau lor banii decat statului.

Eu ma uit dupa masini pe mobilepunctde dar inanite s-o iau merg pan acolo si ma uit ce si cum ... Asa e normal ...

Dar sa imbogatesc statul prin fel de fel taxe nelalocul lor ... NU mersi! ... ca si Roberto daca imi iau 9le o tin in garaj sau voi umbla cu numere straine si mai bine voi imbogatii alte state cu accizele ptr masina respectiva decat hotii de la guvernare  >:(

Asa e normal!

;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Parerea mea, e ca ar fi trebuit sa lase taxa asa cum era, deaorece in acest fel s-a evitat foarte mult " fenomenul din Bulgaria " unde inntr-un 1 an s-au inmatriculat peste 180,000 masini pe cand la noi doar 85,000 masini.

Nu zic " ca pentru omu de rand nu ar fi bine, Doamne fereste " dar daca va aduceti aminte, de ce probleme au aparut dupa 1990 cand au venit in tara tot felul de " vechituri " si cand mergeai pe strada, te impiedica una ca asta!

Apoi, sincer "la cate masini adevarate sunt in Romania " nu cred ca o sa le convina " la cei cu multi cai putere " in loc sa mearga " mai sportiv " o sa mearga " batraneste " din cauza celor care " nu au masini bune ".

Si apoi, " din cauza taxei mari " romanii nu au inmatriculat " numai masini de lux ".

Sa fim seriosi e vorba aceea " cand Romanu vrea ceva, se da peste cap si isi ia o masina mult mai frumoasa decat cea a vecinului ".

Sper ca nu sunteti suparati, dar sincer "o sa vedeti cat de poluata o sa fie Romania".

Si apoi, nimeni nu se gandeste " de ce Germanii isi dau masinile vechi si isi i-au altele noi? "

Ei prefere o tara curata.

Pa Pa

Au inceput sa apara calculatoare de taxa de inmatriculare ce au la baza noua formula, propusa Uniunii Europene, cu aplicabilitate de la inceputul lui 2008.

Nu este ceva oficial, insa iti poti face o idee.

http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php

Arata si diferenta fata de actuala taxa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea, e ca ar fi trebuit sa lase taxa asa cum era, deaorece in acest fel s-a evitat foarte mult " fenomenul din Bulgaria " unde inntr-un 1 an s-au inmatriculat peste 180,000 masini pe cand la noi doar 85,000 masini.

Nu zic " ca pentru omu de rand nu ar fi bine, Doamne fereste " dar daca va aduceti aminte, de ce probleme au aparut dupa 1990 cand au venit in tara tot felul de " vechituri " si cand mergeai pe strada, te impiedica una ca asta!

Apoi, sincer "la cate masini adevarate sunt in Romania " nu cred ca o sa le convina " la cei cu multi cai putere " in loc sa mearga " mai sportiv " o sa mearga " batraneste " din cauza celor care " nu au masini bune ".

Si apoi, " din cauza taxei mari " romanii nu au inmatriculat " numai masini de lux ".

Sa fim seriosi e vorba aceea " cand Romanu vrea ceva, se da peste cap si isi ia o masina mult mai frumoasa decat cea a vecinului ".

Sper ca nu sunteti suparati, dar sincer "o sa vedeti cat de poluata o sa fie Romania".

Si apoi, nimeni nu se gandeste " de ce Germanii isi dau masinile vechi si isi i-au altele noi? "

Ei prefere o tara curata.

Pa Pa

prietene nu te supara dar m-ai dezamagit! fara suparare dar sustii niste enormitati! de fapt vrei tu sustii ca nu mai ai loc pe sosele din cauza alora cu masini vechi. mai bine le-ai spune astora de la putere sa mai constuiasca niste sosele! vorbesti de viteza! cam cu ce viteza vrei sa mergi ? eu merg prin localitate cu 70-80-90! ti se pare putin? eu cred ca nu e! oricand poti sa dai peste un cretin (stii cum e le tara!) spui ca o sa vedem o romanie poluata! poluata cu ce?  crezi ca e o diferenta mare intre euro 1 si euro 4? te rog sa te documentezi pe wikipedia si sa vezi ca am dreptate! nemtii schimba masinile mai des ca noi fiindca sunt mult mai bogati ca noi! cu ce te deranjeaza ca un neamt e dispus sa-mi vanda o masina buna cu 2000 euro?  de fapt in aceasta postare simt o anumita revolta a oamenilor cu ceva bani impotriva oamenilor cu bani mai putini! adica cei cu bani putini sa nu aiba dreptul sa circule decat cu picioarele sau eventual cu bicicleta! cred ca pana la urma cei fara bani vor fi bagati in niste rezervatii si folositi doar la munca! as vrea sa-ti amintesc ca succesul majoritatii afacerilor din romania se bazeaza pe forta de munca ieftina a acestor oameni pe care tu vrei sa-i bagi in rezervatii ca sa poti tu circula sportiv pe acele putine sosele care exista! si apropo de bulgaria! am vazut acolo asfalt facut din granit concasat! ai vazut asa ceva in romania? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nicule daca ramaneam in comunism era mai bine pentru toti ...

mai ales pentru tine

sper nai volvo!!!

>:(

sau daca da vinde-l si ia-ti golan ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

incep sa regret din ce in ce mai mult ca nu am ramas sub ocupatie austro-ungara! toata romania nu numai ardealul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog mentineti-va pe topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni, avem capete pe umeri sa gandim, nu? Ia sa vedem ce putem face in domeniul asta...:

DACA SE RENUNTA LA TAXA:

1. "Vor intra in tara rable ruginite si poluante din '70-'80"

Asta e o prostie! O masina din '80, in Germania, are acelasi pret ca una din '90. De asemenea, piese de schimb pt. alea foarte vechi nu se mai gasesc. Deci, daca ai banii in mana si vrei masina, ce iti vei cumpara? Aia din 70-80 ruginita sau aia din 90, 91? Come on...

2. "Se va umple tara de masini"

Prostie! Cei care vor masina second au DEJA vre-un jaf de Dacie berlina 1300 din 77. Sau, daca e mai tare, daia cu 4 faruri. E, daca nu ii lasi pe astia sa isi ia ceva second din Germania, credeti ca vor renunta la Dacia in cauza? Din dragoste de mediu? NU! O vor mai repara cu un fier, o sarma, si va fi in continuare pe sosele.

3. "Se va umple tara de masini poluante"

Pai, am zis la punctul 2 si 1, e Dacia din '77 vs Vectra A Euro 1, Golf 2/3, Astra, Audi 80, etc... Deci prostie si asta.

4. "Se va umple tara de masini nesigure"

Dacia veche si ruginita, cu franele ei magnifice, e mai sigura decat masinile de la punctul 3... :D

5. "Toti saracii isi vor aduce masini cu motoare mari, de sute de CP"

Pai motoarele asta au un obicei prost, si anume sa manance benzina la greu...Deci, daca isi ia o astfel de masina si nu poate merge cu ea, care e problema?

Si, ce e cel mai important...

OAMENI AU MURIT PT. k.k t-UL ASTA DE LIBERTATE DE CARE NE BUCURAM ACUM. Au sperat la o viata mai buna si aia nu a venit...

Acum trebuie sa respecte si normele UE care zic sa omori porcul cu vorbe dulci si sa nu mananci branza din Sibiu daca locuiesti in Brasov... Si nimeni nu i-a intrebat daca vor in UE.

Au tacut si au inghitit-o si pe asta... In speranta ca va fi mai bine. SI in mai bine intra si dorinta de a avea o masina mai buna decat Dacia aia...

Dar nu, Taricenii si toti dobitocii astia o dau cotita, si ne explica ei cum trebuie sa traim, si ce e bine pt. noi. Pe scurt, solutia lor e simpla: Dai Dacia la programul rabla, vinzi tu si nevasta cate un rinichi si iti iei Citroen in rate cu dobanda de 30% (ca sa nu sara inflatia)

Stiti ce urmeaza? Sa zica UE ca toate femeile bune din Romania sa plece la "lucru" la ei, iar guvernul Romaniei sa ne interzica sa ne mai atingem de ele, ca le stricam, sau sa nu ne imbolnavim de posibilile "boli profesionale". Chiar daca ne sunt neveste.

Vai de capul nostru....

Ipocrizia e maxima. Pe toti pe care ii cunosc si care sustin taxa o fac dintr-un singur lucru, indiferent de ce dragoste de mediu si tara le iese pe gura... Le e frica ca valoarea masinii lor scade.

CONCLUZIA MEA.

Daca vrei taxa ecologica, cea mai buna este in pretul carburantului... Nu e corect sa platesti taxa la o masina care face 400-500 km pe luna cat cel cu taxi pe masina similara, care face 4-5 mii...

Daca ai motor mare si poluezi mult, pai si consumi mult, deci si taxa ta e mare.

Daca nu vrei sa platesti, nu mergi cu masina, si o tii doar pt. urgente.

Dar stiti care e culmea? Taxa ecologica in carburant DEJA este inclusa... Aici e mare magarie, si daia se codesc sa ii zica in clar "TAXA ECOLOGICA", si o dau cotita zicandu-i taxa de prima inmatriculare (si astfel ridicandu-si in cap UE care spune ca masina nu e la prima inmatriculare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea mai grava e ca de vorbit se vorbeste mult si frumos.......tovarasilor care au pareri pro referitor la taxa.....mergeti domnilor in continuare cu turma....dar TACETI......in puii mei ca s-ar putea ca noi, dobitocii care am dat bani statului sa mai innebunim odata [mentionez sunt on-line non-stop] si desii nu sunt adeptul anarhiei si violentei ma tot gandesc cum altfel se va schimba aici  ceva referitor la cat de dusi de nas suntem........incerc sa ma mentin pe topic....................vand Kalsnikov 7,62..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

cool muadDib  (tiam zis ca ai cel mai misto nume?!?,  :D - dune rulz)

... bine ca tu ai capul limpede ... nu cum sint eu, ca i-as impusca toti idiotii, (sic!) :violent1: si abia dupa sai intreb ce si cum, sorry nu suntem la fel, si midnight sa stii ca suntm ON topic ... da' sper totusi sa nu degeneram ...

am un aka47, dau in chirie, leasing, schimb cum vret num' pacat sa stea nefolosit ...

:violent5:

>:( >:(>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai castigat cineva vreun proces impotriva statului de la omu' ala cu Passatul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, chiar acum  am prins un sfarsit de stire la revista presei despre un caz la Timisoara, ceva cu camioane parca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bey, deci...

Asa cum s-a anuntat deja in mass media nationala, taxa actuala de prima inmatriculare va fi inlocuita cu aplicabilitate de la 01 Iulie 2008 cu TAXA DE POLUARE platibila la prima inmatriculare a autivehiculelor noi si second pe teritoriul Romaniei.

Gasiti in anexa ultima versiune discutata si agreata cu CE a acestei taxe (texte lege si tabele valori) precum si o simulare comparativa cu exemple ale valorilor actuale (Cod Fiscal) si a celor rezultate si noua formula de calcul. Valorile fixe din tabel (cmc) sunt orientative. Textele normative urmeaza a fi publicate in Monitorul Oficial.

Pentru autovehiculele M1 si N1 (autoturisme si comerciale usoare) aveti tabelul <<Taxa_Auto_MEF_23_01_2008.xls>>.

Cele pentru M2, M3, N2 si N3 (camioane microbuze, autobuze, autocare etc) in <<Taxa_Auto_Camioane_23_ian.xls.>>

Best,

H

Anexanr1OUG18ian1.pdf

Anexanr2OUG18ian1.pdf

Anexanr3OUG18ianUED1.pdf

OUGtaxaauto_220108UEDfinA.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanx! ce magari! haideti toti cu topoare, coase, furci, leviere ;D sau cu ce aveti la indemana sa le aratam noi taxa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreti vorbe............uitati-va acum la b1.....Nasul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai glumesc.........ma inscriu la un curs de ucigasi platiti............voi opera dintr-un Citroen.......astept oferte...pt dupa curs :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai , cum naiba la unguri s-a putut, la polonezi s-a putut, la bulgari s-a putut si la noi UE accepta tampeniile astea?...Mama masii de tzara si de guvernanti si de politica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu nu stiu ce sa mai zic, spunetimi si mie din tabelele alea ce suma reiese ca as plati eu pt un Euro 4 din 2004 motor 2.4, si mai si intra in viogare din iulie, na sa se duca in zona de unde au venit cu tot cu taxele lor, SIGUR imi inmatriculez masina in alta tara, da-o naibii de treaba, se pare ca si cei in comisia pacii au fost mituiti cu ceva bani frumosi (de la poporu roman) sa accepte asa ceva.

@opus, sa-mi dai si mie adresa daca gasesti unde se fac cursuri de Hitman, eu voi opera dintr-un Datcha Golan de 1.4 Mepeeiii cu geamuri fumurii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu nu stiu ce sa mai zic, spunetimi si mie din tabelele alea ce suma reiese ca as plati eu pt un Euro 4 din 2004 motor 2.4, si mai si intra in viogare din iulie, na sa se duca in zona de unde au venit cu tot cu taxele lor, SIGUR imi inmatriculez masina in alta tara, da-o naibii de treaba, se pare ca si cei in comisia pacii au fost mituiti cu ceva bani frumosi (de la poporu roman) sa accepte asa ceva.

@opus, sa-mi dai si mie adresa daca gasesti unde se fac cursuri de Hitman, eu voi opera dintr-un Datcha Golan de 1.4 Mepeeiii cu geamuri fumurii

nu e buna alegerea ptr "getaway car"  ;D

Vrei sa conduci bine? Vrei sa scapi de urmaritori, debitori, prosti, politicieni? Hai la noi sa te invatam cum sai inveti TU minte pe ceilalti!

Masini bune, motoare mari puternice ...  ;D ... dotate cu blindaj si arme ... Sunati la: 0111 555 1989

mas duce .... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare frate, da' hai sa continuam in Cafenea... ce ziceti ?  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate mai e cineva ......care nu mai crede de mult dar mai pastreaza o faramitura de speranta ca la urmatoarea lui inmatriculare pt nextul Volvo va plati o taxa care are legatura cu realitatea.......http://www.realitatea.net/petitie

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu cred ca vor scoate aceasta CIUMA de taxa, e doar o alta taxa la muntele de taxe pe care le platim fara sa facem nimic...inghitim si platim...    Maninc si pling.Maninc - ca sa citez Caprioara...

E doar o alta forma de imbunatatirie a  ratingului unei televiziuni - oricine NEREAL se poate loga acolo, semneaza cu un nume fals si o casuta postala facuta peste noapte si gata-se intampla miracolul ...Nu C.N.P. , nu buletin, nimic. O postare si intram in nemurire:cei tz insi care au facut ceva pentru scoaterea taxei...

Sa fim seriosi - daca pina si UE a inchis ochii...mi-e lehamite.

Sint jocuri prea mari, mult prea mari...Vin alegeri, astia isi propun majorari de 10% la salarii(pentru ei, parlamentarii), se vor lua limuzine Mercedes - nu dacii, etc. Strazile sint varza, benzina si motorina au apa in ea si nu corespunde cifra octanica la pompa, platim taxe si accize bagate pe git in pretul jegului de carburant...

Doar iesirea in strada ca la revolutie mai poate trage un semnal: dat foc, distrugeri masive (cum fac italienii, francezii, irlandezii). Stam intr-o amortzeala fara precedent,in timpul careia ne sint darimate toate, pe rand. Oricum - acest guvern nu mai reprezinta aceasta tara - sper sa intre cit mai curind intr-o lunga iarna parlamentara. Niciodata in istoria acestei tari liberalii nu au facut nimic pentru tara-pentru cei care-i intereseaza citusi de putin istoria acestei fara de noroc tari. Punct !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Bine punctat Matrixxx...adevarul este ca am ajuns intr-o stare de lehamite generala...Isi bat joc de noi si ne cred prosti si noi nu reactionam in nici un fel...si stii de ce ?(parerea mea)...pentru ca fiecare roman gandeste ca acolo unde e acum si asa cum este acum ii merge bine raportat la vecinul lui ...si atunci care e problema ?eu inca ma descurc...isi zice in barba cand vede ca el si-a luat ceva cu bani nemunciti si ceilalti oricum nu au cum sa il ajunga...deci daca asa gandesc majoritatea romanilor si cred asta, NIMIC, nu se va schimba de acum incolo pentru foarte mult timp de aici inainte..

Avem an electoral---uitati-va la ei cum se bat cu pumnii in piept si fac spume la gura ca se lupta pentru noi....dar sa ne uitam cu mare atentie la noi la cei pe care ne prostesc cu micul si cu berea....ATENTIE!!!  sa cascam bine ochii si sa auzim ce trebuie nu ce vor ei sa auzim....putem sa nu le facem jocul...si asta ar fi cea mai teribila lovitura pentru ei...Atat si punct.

    MihailCostin

Share this post


Link to post
Share on other sites

de fapt, nici nu exista popor roman. exista doar o populatie care vorbeste o limba comuna (romana) si care intamplator traieste pe acest teritoriu. poporul roman nu exista. notiunea de popor implica mai mult decat o simpla adunatura de oameni. si nu uitati ca politicienii sunt oglinda fidela a romanilor. ca doar nu sunt extraterestii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now