Rebelu

Passat 1.6 sau S40 1.6?

35 posts in this topic

Sefa mea este intr-o dilema. Are optiunea de a alege intre Passat 1.6 Diesel si S40 1.6 Ce doreste ea este un consum redus si capacitate destul de mare la portbagaj.

Am  incercat sa o conving ca are suficient spatiu si la S40 si in plus are un avantaj la confort, dar nu am resuit. Aveti idee care e diferenta intre ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una e suedeza,iar cealalta germana ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefa mea este intr-o dilema. Are optiunea de a alege intre Passat 1.6 Diesel si S40 1.6 Ce doreste ea este un consum redus si capacitate destul de mare la portbagaj.

Am  incercat sa o conving ca are suficient spatiu si la S40 si in plus are un avantaj la confort, dar nu am resuit. Aveti idee care e diferenta intre ele?

s40 1.6 NU consuma putin. Poate dieselul. Dar cred ca e mai scump decat passatul si e si mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o oferta la S40 1.6 benzina si S40 1.6D Drive-e.

Consumul e mai redus fata de passat, conform fiselor de pe site.

Nu gasesc insa capacitatea la portbagaj la Passat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rebelu

Cat vrea sefa ta sa plateasca pe Passat?

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din partea patronului i s-a dat de ales intre 2 variante: ori un S40 nou ori un Passat al altui Director. Ea insa ar lua si Passatul din cauza ca are portabagajul mai mare, din ce crede ea, asa la ochi privind masinile.

Pentru oricare din masini, ar trebui sa achite cam aceeasi valoare ca diferenta la ce plateste firma. In oricare din situatii, are disponibil, dar vrea sa iasa cat mai ieftin.

Are nevoie de o masina cu un portabagaj mai mare caci are multe deplasari in strainatate si merge de regula cu inca cineva.

I-am sugerat de portabagajul suplimentar ce se poate pune deasupra, dar nu e foarte incantata de aceasta idee. De aia as fi vrut sa stiu ca care e diferenta intre capacitatile celor 2 masini. Sau ce altceva as putea spune suplimentar ca sa ii induc dorinta de a alege Volvo S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca doar portbagajul si consumul o intereseaza, de ce nu-si ia un logan mcv 1.5 dci  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate sa-si ia un break daca vrea portbagaj sa nu se mai vaite

dar sa numai pui astfel de intrebari aici...tu ce-ai vrea sa-ti raspundem?????????????????????????????

passat sau volvo forever..................?????????

de ce crezi ca suntem aici??????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine isi ia Passat-ul decat sa se apuce mai tarziu sa-ti reproseze ca din cauza ta si-a luat Volvo si nu-i place una- alta, ca femeile "e cu mofturi". Facerea de bine ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter,

La ce oferte am...mai bine isi ia S40 1.6D la 15,000 + TVA in loc de 21,000 + TVA si din economia pe care o face cumpara si un MCV :)

@Rebelu,

Ce oferte de Volvo S40 are sefa ta in momentul de fata?

Best,

H  

Share this post


Link to post
Share on other sites

La dealerul Tester din Iasi exista cica o oferta speciala la S40 1.6 cica la un pret de vreo 13000 euro fara TVA, parca. Nu am inteles exact ce oferta.

Iar Passatul este al unui alt director, mai mare decat ea, care a facut ceva km de la inceputul anului trecut de cand l-a luat de nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e vorba de passatul model nou si nu de modelul 2001-2005, este totusi mult peste s40, e alta clasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate S40-ul are gura de acces la portbagaj cam mica din cauza formei.

Daca vrea strict pentru spatiu, mai bine un wagon !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din moment ce zice ca e vorba de un Passat 1.6 Diesel inseamna ca este un B6 din 2009+ , oricum este muuult mai mare decat S40ul, mai mare decat S60ul si putintel mai mic decat S80ul .

Nici nu exista comparatie intre cele doua modele, Passatul are aceleasi performante dinamice ca S40ul 1.6D dar consuma mai putin avand un motor mai modern, este mai mare si mai are niste avantaje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cunostinele mele nu exista 1.6 TDI la passat poate benzina dar diesel nu cred pe pasat cel mai mic diesel a fost de 1.9

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu nemtii au diesel pe impar...1.3, 1.5, 1.7, 1.9 etc

mai au si cateva exceptii cu 2.0

nu cred ca este diesel passatul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulipopescu  Ai dreptate.

Passatul ii benzinar.O fi mai spatios ,mai  mare si toate alea,dar daca are de facut multi km ar fi bun un diesel.

Passatul fiind din 2009 ,1.6 benzina, 102 cp si 5500 km este euro 4,iar pretul undeva la 16.777 e

Passat 2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti mai sapati un pic pe guagle si gasiti Passat 1.6 TDI .

@iulii este 50% gresit ce spui tu, 1.3 diesel este FIAT si pus pe Opel, 1.7 diesel este ISUZU si este pus pe opel, 1.9 de la Opel este de la Alfa Romeo deci nici unul nu este nemtesc .

VW pe de alta parte are 1.2 TDI, 1.4TDI, 1,6TDI, 1,9TDI, 2,0TDI si am obosit sa le enumar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si Passat 1.6  Tdi ,dar sunt putin mai scumpe ;D

Passat 1.6 Tdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci Directorul al mare are Passat 1.6 D BlueMotion, comandat la final de 2008, inregistrat prin ian-feb 2009. Sefa are Octavia 1.9D, de prin aug 2007.

Pentru ca are deplasari lungi cu bagaje multe, are nevoie de o masina cu un potbagaj destul de mare si care sa aiba un consum suficient de rezonabil de mic. Nu are insa suficiente resurse financiare momentan sa isi ia un S60, de aia era in dilema daca sa preia Passatul sau S40.

Neavand informatii de spatiul portabagajului la Passat, am pus aceasta intrebare aici poate ma puteti ajuta voi.

Sau poate aveti sa imi dati alte motive, asa ca pentru femei, prin care sa o conving sa cumpere Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea ai argumente sa o convingi sa ia S40, are "porkbagajul" cu 40% mai mic, iar la interior tot cam asa.

Passatul din 2009 nici nu mai are problemele de fiabilitate ale celui din 2005 asa ca,,,, cu ochii inchisi as alege Passat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pe ea o intereseaza numai portbagajul si pretul, sa-si ia orice altceva in afara de volvo. De ce nu e interesata de cum se conduc masinile astea, de feeling-ul la volan? Chiar asa, de ce nu-si ia Logan ca are pret mic, portbagaj imens si cred c-ar creste si-n ochii sefului ca nu cheltuie banii firmei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am zis si eu in gluma de Logan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porkbagaju la Logan e mai mic decat cel de Passat B6 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a hotarat. Ia pentru vreun an Passatul si apoi incearca din nou cu noul S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now