murry

raman fara pedala,nu mazi trage!!!

38 posts in this topic

Aha, am inteles!turbo mi se pare ca are un mic fluerat, care nu il avea inainte,eu acum om luna la T5 meu s-a dus turbo, da fluera frate de ziceai ca-s pompierii!nu stiu ce sa mai zic,sa dau turbo jos sa vad ce e cu ea?sa  o curat?  sa  vad daca pierde ulei si un oarecare joc la ax, urme de agatare ale paletilor pe corpul turbinei.

REGULATORULUI POT SA II FAC CEVA?dar solenoidului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha,tocmai ma uitam pe sctiunea piese schimb sa imi fac idei cat ar costa...

bine ca se schimba!merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu' incearca si treaba asta care o zic eu acum :P  Verifica furtunul de la Turbo -Filtru de aer. baga mana acolo si vezi sa nu fie crapat chiar langa turbo.... stiu mai multi prieteni care au patit  treaba asta , deci e furtunul pe unde trage Turbno aerul din filtrul de aer, daca e crapat , trage aer fals si nu mai alearga cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegu' incearca si treaba asta care o zic eu acum :P  Verifica furtunul de la Turbo -Filtru de aer. baga mana acolo si vezi sa nu fie crapat chiar langa turbo.... stiu mai multi prieteni care au patit  treaba asta , deci e furtunul pe unde trage Turbno aerul din filtrul de aer, daca e crapat , trage aer fals si nu mai alearga cum trebuie.

Colegu' daca ar fi furtunu ala ,nu ar trage deloc..adica foarte greu ..parerea mea de "patit" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca sa dai o fuga pana la iasi macar pt o diagnoza dar am auzit k nu prea se pricep baietii de acolo :( si dupa te ajut cu orice piese  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

treaba cu lag'ul de cateva secunde poate fi si de la senzorul pedalei de acceleratie . aia se oxideaza dihania si masoara ca .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!

am dat turbo jos, am curatato, mergea mai bine dar toot parca nu sprinta cum trebuie, si dupa 2 zile de cautari,am luat furtunaraia la mana,am ajuns la episodul vacuumului,adica.... pierdeam vacum,pe unde?pai asa: dracul asta de volvo, mi-a scos peri albi,are niste tampoane de motor care au un fel de perna de aer, care tot de vacuum este actionata, adica(si zic asta din ce mi-au zis aia de pe acolo)cu cat mergi mai repede, cacatutilea alea de tampoane, de altfel foarte smechere,tin motorul cat mai lipit de caroserie si nu il lasa sa zbenguie pe acolo pe sub capota si cica si la oprirea motorului are un efect de stop motor.deci, pierdeam vacuum pe la furtunasele alea, plus si pe la iesirea din pompa de vacuum, ce mai,pierdeam vacum la greu. am remediat problema, dar parca turbo meu intra putin cam greu(dar cand intra...rupe) pe la 2300rpm.da na ce sa mai zic, e posibil ca nici pompa de vacuum sa nu fie prea grozava,in rest una pesta alta..merge..fata  de ce aveam..e bine..mai iau o pauza mai strang niste banuti si am sa schimb pompa de vacuum,si am sa vad dupa ce se mai intampla.in rest numai bine si multam de sfaturi!!!v-am salutat!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, nu am auzit niciodata sa nu traga motorul pentru ca s-a dus...vacuumul din tampoane. Cool... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap. Valva care comanda turbina este comandata si cu vacuum. Dar si tampoanele de la motor. Daca se sparge vre-un tampon pierde vacuum si atunci nici valva nu mai functioneaza corect. E cool, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu tampoanele au alta valva, aia de pe cutia filtrului de aer .  acuma e adevarat ca depinde si de pompa daca face vacum 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idem si la AUDI ca doar nu Volvo a inventat suportii motori vacumatici ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cjiar e adevarata treaba cu tampoanele? din cauza unui furtun spart sau defect de la tampon, nu mai trage masina?...auzeai un fluierat ceva cand accelerai si nu mai tragea, ca si cum are pierde aer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now