Roberto

Vreau sa iau o buburuza de oras ! Vreau sfaturi

76 posts in this topic

Vreau sa iau o buburuza de oras, adica ansamblu 4 roti cu combustie interna gen Fiat Panda, Peugeot 106, Corsa cu motor cat mai mic, si inexistent daca se poate, nu ma deranjeaza.

Cerintele sunt simple : Consum \ taxe cat mai mici, nu ma intereseaza performanta ca am altceva pt aia  :D. Atat

Ma tot uitam la Pug 106 cu motor de 1 sau 1.1 benz. Ce stiti despre ele ? Unii se lauda cu 5L altii cu 7\9 ceea ce nu ma atrage deloc.

Buget, ceva pana in 700 - 900 maxim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu vrei damigeana plina cu vin si soacra beata ... hehehe. dupa mine ia orice, numai sa aibe mai mult de 3 cilindri, ca oricum toate sunt naspa. dar ai grija sa aibe macar 4 cilindri, e important.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-as orienta catre o Corsa... motor 1.0-1.2

Are un coleg de al meu si merge super bine... plus ca, consumul e mai mic decat la 1.4hdi.

Piese gasesti... si ieftine... ia una cheala (am inteles ca astea nu au nici servo dar volanul se misca binisor), sa ai cat mai putine chestii de reparat.  ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat nu recomand. La partea de suspensie si directie sunt pacatoase.

De Corsa si eu am auzit lucruri bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una e sa auzi si alta e sa ai, mai multe se poate citi aici .

Scurt si la obiect, am una bucata corsa b in curte, a luat-o unchimiu la uimitorul pret de 900E cu tot cu taxa, masina este o epava dpdv mecanic, estetic arata bine, deh germanica si faptul ca are ornament la roata sa nu se vada cum e mancata aripa, dupa ce dai rotile jos incepe dezastrul, totul e mancat de rugina .

Masina are motor de 1.2l 8V si 44CP, uimitor se poate spune, asta inseamna consum mic, nimic mai FALS, consumul este undeva la 11% urban in contextul in care V70ul meu consuma 13.75% si e de 2 ori mai greu .

Concluzia e simpla, o masina mica si veche nu este altceva decat o aschie in mana sau mai bine zis in fund .

Deci draga Roberto nu ai decat sa-ti iei o epava in care sa bagi bani sau poti sa-ti iei un Tico si o sa ai mai putine batai de cap si probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

domnior stimabili colegi de forum: a vorbi despre rugina la corsa b, este ca si cum am avea o discutie cum ca daca apa din merea neagra e sarata sau nu... a vorbi depre o masina cu motor fiabil pe benzina sub 1,8l capacitate cilindrica la fel....  ;D. omu vrea sa mearga cu consum mic in oras pana in 150.000km.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ieftin este transportul in comun in acest caz sau taxiul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am incercat sa-l conving si pe dom´doctor de treaba asta...  ;D dar nu ma crede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tico e intr-adevar o masina foarte fiabila.A fost prima mea masina si am facut o gramada de tampenii cu ea fara sa am probleme.Punctele slabe sunt in schimb rugina si siguranta.Daca vrei ceva mai nou iti recomand peugeot 107.Am unul de 4 ani si merge excelent.Consumul e cam 6.5-7% in Bucuresti.Pana acum s-a dovedit foarte fiabil-e facut practic de toyota, desi de ceva vreme nu prea mai e o garantie asta.Din punctul meu de vedere ar trebui sa te gandesti si la costurile de intretinere care cresc in general odata cu varsta masinii.

Scuze acum am vazut bugetul.Cred ca tico ar fi alegerea ideala dar cred ca ar mai trebui putini bani pentru una in toate mintile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am optat pentru Volvo ca a doua masina... si nu orice Volvo.

Acum ma dau cu un Volvo electric.  :D

E maaare, rosu... cu multe geamuri si cu multe usi...dar ma duce si ma aduce in fiecare zi de la munca... aproape la fel de ieftin ca al meu... dehh, inca nu am apucat sa imi fac abonament.  :P :P :P

P.S. Poate in Bucuresti sau conditii speciale consuma atat un Corsa. Care o stiu eu ia in jur de 6-6.5% in oras.

...In fine, @Roberto ia-o doar ca o parere, nu doresc discutii despre astfel de masini. La banii astia nu prea se pun intrebari....desi e bine de cunoscut toate fatetele.

P.P.S. Daca pui in balanta costurile aferente unei a doua masini... taxe, impozite, asigurari... plus bataia de cap... mai bine dai banii aia pe benzina la T5. Si mai e un aspect aici: mie unul imi e frica sa ma dau cu asa ceva. De obicei protectia e Zero, la buburuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate eu nu am transport in comun aici. Eu stau in afara orasului  >:(.

E doar un autobus cu interval orar mare, dar asta nu te duce la cumparaturi sa stea dupa tine si una alta, mai ales ca in weekend nici nu vine  :D.

Imi trebuie mai mult pentru mers dupa una alta si local la mine in zona. De asemea poate o conving pe maicamea sa isi reinnoiasca permisul si sa invete sa conduca iarasi.

Stiu ca siguranta e 0 si ca bugetul e mic dar sunt destule chiar si la mine in Arad.

Mai e si faptul de mai sus, ca vreau sa o conving pe maicamea sa isi reinnoiasca permisul si sa nu mai depinda de mine si de disponibilitatea mea daca are de mers undeva.Deci ar fi un motiv pentru o 2nd car, ca asa stiu si eu ca de banii aceeia pot baga benzina la Volvo.

De corsa am citit si eu acum cateva minute ca e prieten bun cu rugina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa iei un golf 2 cu motor de 1.8  ;D nu consuma el chiar 5 la suta, dar e masina buna si la banii astia te incadrezi (cred). macar sti dracu ce ai. plus ca masina nu este proeictata integal pe calculator, de-aia are un pic mai multa tabla. intr-un accident, nimic nu se compara cu masa.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa iei un golf 2 cu motor de 1.8  ;D nu consuma el chiar 5 la suta, dar e masina buna si la banii astia te incadrezi (cred). macar sti dracu ce ai. plus ca masina nu este proeictata integal pe calculator, de-aia are un pic mai multa tabla. intr-un accident, nimic nu se compara cu masa.  ;D

Nu se incadreaza !  :D :D :D :D ;D

Motor mic si consum mic vreau  ;D

1.4 1.6 maxim as merge dar asta doar in cazul in care nu am alternative

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lucrat la o firma de instalat antene digitale si imi faceam treaba cu o Corsa B, 1.2 benzina. Nu consuma chiar atat de putin. Era bine pusa la punct masina la toate capitolele. Motor, cutie, suspensie. Lua cam 7-8 oras.

Apoi am primit un Opel Agila cu motor 1.0 pe GPL. Foarte ieftina, aproape gratis. 5-6 gaz. Partea nasoala e ca e cea mai urata masina posibila si e nu e confortabila la drum lung si in curbe zici ca pleaca fara tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina cu motor mic nu este reteta succesului pt un consum mic, la opel ai avantajul pieselor ieftine si ai dezavantaj fiabilitatea .

C1,107,Aygo sunt aceiasi masina si da consuma putin pt ca e motor Toyota DAR astea sunt masini noi, o masina veche consuma mult mai mult si exemplific :

Peugeot 106-1.0@50cp consum urban 8.3%

Peugeot 106-1.1@60cp consum urban 8.9%

Opel Corsa B 1.0 12V@55cp consum urban 7.5%

Opel Corsa B 1.2 8V@45cp consum urban 8.6%

Opel Corsa B 1.2 16V@65cp consum urban 8.5%

Fiat Panda 900cmc@39cp consum urban 8.6%

Fiat Panda 1.1@54cp consum urban 8.3%

Renault Twingo 1.2@60cp consum urban 7.5%

VW Polo 1.0@50cp consum urban 7.7%

VW Polo 1.4@60cp consum urban 8.9%

Si acuma hai sa ajungem in zilele noastre

Toyota Aygo 1.0 VVTi @68cp consum urban 5.5%

Fiat 500 1.2@69cp consum urban 6.4%

Toyota iQ 1.0@68cp consum urban 4.9%

Si piesa de rezistenta, Toyota Avensis 2010 1.6@132cp consum urban 8.3% adica fix consum de Corsa/Panda/106 cand erau noi si daca mai pui 100k km deja consumul se apropie de T5ul tau deci unde este avantajul masinii mici de oras veche de 15 ani ?????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, nu cred ca gasesti la banii aia o KIA picasso(parca asa se numeste).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este Kia Picanto, care nu cred ca se incadreaza in bugetul lui. Poate Kia Pride.

Buget, ceva pana in 700 - 900 maxim.

Daca bugetul e atat, nu are rost sa te uiti la ceva de genul C1, 107 sau Aygo pentru ca sunt mai scumpe.

Deci tu vrei o masina mica, de oras, cu consum cat mai bun. M-as orienta catre un Peugeot 106 sau Citroen Saxo. Sunt masini simple, destul de fiabile, care nu sunt pretentioase la intretinere, iar piesele se gasesc usor (inclusiv la dezmembrari gasesti cam orice piesa).

Nu as recomanda Corsa din urmatoarele motive:

-o gasesti cu o vechime ceva mai mare fata de cele doua de mai sus => cel putin teoretic asta inseamna un rulaj mai mare si o stare tehnica nu tocmai ok. In plus pana prin '96-'97 Opel a avut probleme mari cu rugina (tatal meu are Astra F, fabricatie '95 si in curand tre' sa o bage in service ca deja s-a intins mult rugina). In schimb fiabilitatea e ok.

-consumul nu e tocmai redus. motor mic si turat ceva mai mult inseamna si un consum ceva mai mare

-sansele sa gasesti o masina (foarte) slab dotata. Poate poti trece cu vederea unele dotari, insa o inchidere centralizata, gemuri electrice sau poate chiar aerul conditionat pot face condusul ceva mai placut. Ai un Volvo foarte bine dotat si sti ce placut e sa apesi pe buton ca sa deschizi geamul :P Cred ca sunt sanse sa gasesti mai bine un Saxo sau 106 mai bine dotat decat un Corsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o Corsa de 1,2 l.benzina din 95 de 2 ani .Este masina de calareala de toata ziua,o lasa unu,o ia altul,nu se raceste motorul.In afara de distributie schimbata(300 ron)si citeva retusuri la tabla,nu i-am facut nimic.Pentru ca pe tine te intereseaza un consum mic,iti pot spune ca la o Corsa consumul REAL mixt este de 5,5l/100km. consum facut prin metoda plinului.Pâna la Timisoara mi-a consumat 4,5l/100km,la intoarcere a papat 5,5l/100km.,la mare de 1mai a fost fii-miu cu inca 3 fete :D si bagaje si i-a consumat 5l/100km.Este masina care tine cu casa,de dârvala merge,am vrut sa-i pun si GPL pe ea,dar parca prea-i de tot. Din economiile facute cu ea,am cumparat la Volvo o tubina noua care m-a costat cât masina asta.Copilul vrea o alta mai de fitze,dar daca vrea fitze sa ia Volvo-ul,pentru pescuit,cumpături È™.a.e bună asta. Corsa de 1,2 poate fi o alternatina la ceea ce-ti doresti,bine-nteles daca faci rabat de la confortul si siguranta Volvo-ului.

Iti doresc inspiratie si bafta la cumparare!!!

Este prima greseala ....a doua iti promit ca nu o sa se mai vada  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu cred treaba asta, poate ti-a dat cu virgula...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o data remeber...eu sunt in Arad, nu Bucuresti deci nu e asa aglomerat aici, de acolo si consumurile mai mici putin.

nitu_soare - cam asa imi spuneau si vecinii mei de pe aici cu Pug 106, Corsa, etc, de aceea vreau una.

Inca o data, nu ma intereseaza dotarile, din partea mea sa nu aiba nici volan, doar un mod de a intoarce rotile, e strict pentru deplasare locala si ATAT. Nu o sa merg cu ea la mare  ;D

Din clasa Pug 106, Panda, Corsa ce masini mai sunt ? Generatia anilor 91 - 95 sa zicem, ca alea sunt cele mai raspandite si ieftine, in jur de 400 - 700  am tot vazut + ca mai sunt si negociabile. Deci ce frati mai are generatia asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generatia aia e fara criza, cu un consum de petrolier ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto si eu vreau sa-i iau o buburuza fetitei mele,din toamna studenta,care sa consume putin,buget de student!.Dupa ceva timp de cautari am optat catre : C30,1.6D. O fi buna  sa se fatiie prin Bucuresti si sa faca naveta de 177 km catre casa,ce crezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto si eu vreau sa-i iau o buburuza fetitei mele,din toamna studenta,care sa consume putin,buget de student!.Dupa ceva timp de cautari am optat catre : C30,1.6D. O fi buna  sa se fatiie prin Bucuresti si sa faca naveta de 177 km catre casa,ce crezi?

Cred ca depaseste cu mult bugetul lui Roberto masina asta :D

Un punto generatia pana in '99 poate fi o alternativa,acum depinde cum o nimeresti si ce noroc/nenoroc ai cu ea ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suzuki Swift.

Masina ieftina, cu tehnica simpla, fiabila si care consuma putin. In plus, esti aproape de Ungaria si cred ca mai bine cumperi de acolo unul cu vreo 600 de euro si il inmatriculezi la noi. Poate gasesti la noi unul in stare buna la banii astia, dar sincer ma cam indoiesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now