Sign in to follow this  
Followers 0
iulirx

hai sa ne jucam de-a "RECYCLE BIN"

61 posts in this topic

kei iulirx dak eu zik k e mai ushor s-a skri asha ke tederanj pe tine k nam intzeles eu sunt de pare k akesta v-a fi skrisul vitoruli pentru k asha n-e eduka la schola shi la orele d-e infrormatik ke krez-i k fakem ka sta-m pe mes shi cetu-im shi d-eakolo invatzam s-a skriem korekt pote k akum n-ui konsiderat koreckt dar o sa f-ie k kand kei kare snt akum la shkola ash-a invatza shi or s-a korekteze dupacu-m shtiu ei

hehehehe  ;D

Pt ca nu ai folosit macar ghilimele ...... te avertizez cu un RedBull ....tine cont is in toane bune  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca e asa de grav ca mai gresim in a scrie si a ne exprima gramatical.

grav e ca am ales niste neghiobi sa conduca tara,pusi pe capatuiala,prosti si inculti.

sunt mai ingaduitor cu cei care gresesc gramatical, decat cu cei ce prin greseli duc de rapa tara asta!

si nu mi se pare corect ca ptr incultura unora sa se modifice gramatica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba sa avem pardon, agramatismul si ignoranta ne-au adus in situatia de acum. Din moment ce telespectatorii taraf tv si capsunarii ne-au ales  un presedinte jucator, era logic ca si academia romana sa se plieze dupa trend si sa-si bage membrele inferioare in limba romana. Astept ca in doom3 forma oficiala la plural a cuvantului "succes" sa fie "succesuri" si frazele sa fie editate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo domnu mai uÈ™or cu domnul preÈ™edinte, serviciile lucrează È™i nu vreau sa păÈ›eÈ™ti ceva rău :smile:

Fiecare sa scrie cum vrea DAR sa nu-l deranjeze pe ala care citeÈ™te pt ca se poate ca ala care È™tie răspunsul la întrebare sa nu fie atât de interesat sa-l mai dea, mai degrabă e interesat sa treacă la alt subiect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru multe reguli ale limbii romane, nici eu nu am mare respect.

Sincer, se observa ca e inca o limba necoapta, fara o istorie scrisa indelungata.

Nu pricep nici acum, ce cauta "ÅŸ" "Å£" si alte treburi care nu au corespondent in limbi latine sau de origine europeana.

A fost si ceva politica cand s-au stabilit regulile de baza...

Oricum, pana se decide altceva, cel putin teoretic, este cel putin elegant sa incercam sa scriem corect.

Plus ca, in tara asta plina de patrioti, cu mare respect pentru romanism si manifestarile lui, nici acum nu s-a impus ca banala tastatura sa aibe caracterele necesare unei scrieri corecte.

...Sunt tari care au impus ca tastaturile sa corespunda... la noi, abia daca sunt cateva modele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, la capitolul hardware, as prefera globalizarea. Tare ma deranjeaza cand dau de cate o tastarura in franceza, c-au vrut ei sa fie mai cu mot. Mi se pare suficient faptul ca ai posibilitatea de Alt-Shift si nu mi se pare greu sa tii minte locatia a 5 taste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa mai vorbim de chineji sau de japoneji, alea ar fi tastaturi nene, noi cu diacriticele  noastre suntem mici copii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Germanii au renuntat de curand la caracterul "dublu-s"... motivul a fost simplu: era greu de inteles pentru cei care nu aveau germana ca limba materna.

Dar cum "bunul simt" nu are chiar acelasi inteles ca si "common sense"... vor mai trece ceva ani pana sa ajunga aceasta iluminare si pe aceste plaiuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesus... hehehe... tot mi-am promis că nu mai postez aici, dar nu mă pot abÅ£ine... :smile:

[...] chilometraj [...] chilometri [...] chilometrajul [...]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati sa vedeti cum scriu francezii pe chaturi sau pe unele forumuri :) Noi aici si pe multe alte forumuri romanesti stam f.f.f.f bine!!!!

Eram odata pe mIRC si scriau frantuzii nostrii exact cum se aude unele cuvinte :))) si nu ma prindeam initial de ce nu pricepeam nimic :))))

La ei s-a ajuns (stiu un roman care stia bine franceza ) ca daca scrii o scrisoare corect dpdv gramatical in limba franceza sa primesti reducere la cumpararea produsului :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi, dar ce treabă avem noi cu francejii? Am împrumutat de la ei prea multe, ar fi cazul de laisser les en paix, că prea multe prostii ne-au învăÅ£at...  ;D

Probabil că ei ar zice "quilometrage" :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0