Roberto

Cine a dat comanda la caldura asta ? Cum suportati ?

51 posts in this topic

Bai da e incredibil de cald si de umed ! Iesi afara si....esti leoarca !

Am fost azi la un tuning event si m-am ales credca cu insolatie si arsuri ! Am baut cel putin 3 L de apa in 3 ore si pur si simplu s-au umplut cosurile de gunoi de PET-uri incat gazda show-ului a rugat organizatorii sa aduca saci de plastic ca "educatii" incepeau sa lase sticlele pe unde apucau, in fine.

Maine ma duc sa imi incarc clima ca nu face fata. Ma gandesc si la folii ca dupa 1 ora de lasat masina in soare pur si simplu nu pot tine mana pe volan, iar insertiile de aluminiu brushed unde pun cotul ma ard.

Voi cum combateti canicula ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai in masina acum ma bucur ca nu am prea muta piele pe scaune :D

si acasa cand sunt la calculator merge ventilatorul pe mine non stop ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu e nici prima nici ultima canicula. Au fost altele mult mai rele. Problema e ca a venit brusc, dupa un sezon destul de ploios si cu temperaturi mai mici. Tre sa te ascunzi ziua, sa ai bere rece la frigider, freon in instalatie si asta e ... astepti sa treaca. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Life is good

post-993-12877881810369_thumb.jpg

post-993-12877881815768_thumb.jpg

post-993-12877881822356_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

na, io am comandat caldura asta !  :D

sa vedeti si voi cum e in nigeria !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da` tu iei bani ca sa suporti canicula, noi...doar traim in ea  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintr-un "clasic" în viaÅ£ă : dacă face victime, canicula asta trebuie arestată!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand ma stiu, e drept ca pana pe la 1 an nu realizam ca exist, tot cu verile caniculare si cu iernile reci am trait, asa ca ce vreti voi fratii mei? bagati freonu' mai tare si nu carcotiti, asta-i tara noastra, aci traim, murim cu zile (sa ne traiasca ai de ne conduc, scumpii nostri alesi) .... samd  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la constanta e extrem de cald ... eu unul nu ma impac deloc cu caldura, stau lesinat pe unde apuc :( iarna este mediul meu natural :)

cum combate o pers canicula ... ? daca esti langa un a/c nu ai probleme , daca esti in aer liber, tot ce poti sa faci, e sa porti o sapca, haine subtiri, in nici un caz din material sintetic pt ca transpiri ca un caine in calduri... si multe lichide, cam atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu la peste 30C fac urat, solutia multa apa in stomac si balaceala cat cuprinde .

Oricum 3 zile o sa fie racoare daca putem spune racoare la 30C :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aveti mey, caldura din perioada asta e fix asa cum trebuie :D;)

PS - [check my location] :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, acum in curte am fix 29.0 C, life is goood ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, acum in curte am fix 29.0 C, life is goood ;D

la umbra sau la soare? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"nu mai pot draga, sunt 40 grade la umbra"  -  "pai si cine te pune sa stai la umbra?" - cam veche da' se potriveste  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa prezint si eu inventia mea?

AACS - Adrian's Asynchronous Cooling System

:bounce:

post-4318-12877881832818_thumb.jpg

post-4318-12877881835125_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 de grade la umbra, eu tot nu vreau "la racoare" :)

Adrian, super tare inventia :)))))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kpax sub umbrela deci la umbra, oricum acum sunt 39C în acelaÈ™i loc, deh e ora 14.oo .

Oricum in casa e bine, 25C la umbra aerului condiționat ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum bine stiti cel mai bun conductor de temperatura este apa. eu prefer solutia usor alcoolizata (4,5-5%) cu extracte de malz si hamei. daca e suficient de rece, creaza o diferenta de temperatura foarte recomfortanta din interior ... :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu prefer un muscat de republica moldova si cu neste apa minerala de romanica, la ocazii alese merge si un Sauvignon Blanc de Purcari ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

optiunile in directia vin, din pacate sunt limitate aici. vinurile albe parfumate de spritz din ro, aici nu le gasesti. in general chiar trebuie sa te chinui cu un vin alb aici. dar la vinuri rosii sta altfel treaba. numai ca daca bei d-ala pe caldurile astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Chuck

Intra si vinul rosu fara probleme dar dupa orele 23.oo cand scade sub 30C .

Si nu inteleg ce te plangi tu de caldura ca in Munchen, Berlin, Köln, Aachen sunt 20C deci nu te cred nici in ruptul capului ca la tine e cald .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit. Bogdan nu bea vin din ro, dupa cum a spus: le da piine la moldovenii de peste Prut ( Purcari ), ca deh e si la ei criza si tre sa vanda si ei cuiva  :D Nea Bogdane, macar apa minerala sa fie romaneasca sa "mananca" si romanasii nostri ceva  ;D

optiunile in directia vin, din pacate sunt limitate aici. vinurile albe parfumate de spritz din ro, aici nu le gasesti. in general chiar trebuie sa te chinui cu un vin alb aici. dar la vinuri rosii sta altfel treaba. numai ca daca bei d-ala pe caldurile astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-adevar, aici a trecut arsita, dar am avut si noi de joi pana sambata... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Cataline apa e de la noi bre, deÈ™i banii dupe apa pleacă tot afara, ne-am vândut È™i apa la străini  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now