John83

Volvo S60(2001-2009) vs. Volvo S60 2010

40 posts in this topic

Eu cred ca linea la Volvo S60 1serie e mult mai reusita si mai originala decat cea de la Volvo S60 model 2010.Care este parerea voastra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici mie nu-mi plac aÅŸa mult ultimele modele Volvo. Vorbesc strict despre aspect. S60-urile de până în 2009 parcă aveau mai multă galanÅ£ă ÅŸi un aer ceva mai demn. Astea noi par puÅ£in "briz-brizonate".

AcelaÅŸi lucru îl consider valabil ÅŸi pentru V- & XC70-uri (care ÅŸi-au schimbat aspectul prin 2007, parcă).

Share this post


Link to post
Share on other sites

la S60-ul asta nou imi plac doar cei peste 200 de caiutzi atat ..... in rest e Ford Mondeo in oglinda ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, la capitolul dotări, ar fi culmea să nu fie mai "modernă"... mie-mi place că "duce" harta României  ;D hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce pot sa zic ca eu ma-m urcat in el.sa nu fiti invidiosi  este o nava spatiala,nu imi place ca nu are roata de rezerva si nici loc pt ea.am fost la targul auto de la Madrid. Masina esté fara cuvinte.despre ce zice marianbosu trebue sa-l contrazic toate motorizarile sunt la fel. Si cel cu 163-205-305hp sunt identice,singurul lucru ce le diferentiaza toba de esapament,primul are una celelalte 2,si binenteles sunt versiunile de echipare,aici la noi sunt kinetic,momentum,si sumum. sper ca nu se supara nimeni.pana nul vedeti in carne si oase toti au zis ca este ford. Dar nu este.Un salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un Mondeo in miniatura poate, mic rau noul S60 in comparatie cu Mondeo .

Oricum daca masina sta pe sosea la fel de bine precum arata atunci o sa fie un adevarat concurent pt A4 si seria 3. Oricum la capitolul motorizare Volvo nu a stat niciodata rau, sunt masini puternice (ma refer de la S60 in sus ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate va apare la test drive versiunea d5 205 cp. tare as vrea sa fac un comparativ cu a mea.

mai ales la stabilitate pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place mult de tot si nu vad asemanarea cu Mondeo. Motorizarile sunt super ok. Caroseria insa arata mult mai comercial decat la vechiul S60. Daca as avea bani mi l-as cumpara.

"Oricum la capitolul motorizare Volvo nu a stat niciodata rau, sunt masini puternice" Fata de concurenta stau destul de prost la motorizari. Pai Audi are RS-urile care trec de 500 cp stock (RS6), de BMW si Mercedes nu mai spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Oricum la capitolul motorizare Volvo nu a stat niciodata rau, sunt masini puternice" Fata de concurenta stau destul de prost la motorizari. Pai Audi are RS-urile care trec de 500 cp stock (RS6), de BMW si Mercedes nu mai spun.

iar compari masini de 50.000 euro cu masini de 90.000 euro....

compara mere cu mere si ai sa vezi ca bogdan are dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io vorbeam de masini noi. ca daca comparam masini sh s-alege praful.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine nu ÅŸi-ar dori una nouă? Dar, Betty a zis foarte bine: au aspect mai comercial. Eu am impresia că ÅŸi-au cam pierdut din acel iz de maÅŸină scandinavă începând cu anii 2000 însă modelul nou aduce, mai degrabă, a design japonez. Linii foarte rotunjite, faruri oblice, înălÅ£ime mică. Culmea ironiei, mai scandinav pare un Subaru  :smile:

TotuÅŸi, maÅŸina n-arată rău ÅŸi ÅŸi eu mi-aÅŸ lua-o dacă e să luăm aÅŸa lucrurile, numai că eu mi-aÅŸ lua varianta break.... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa comparam una noua cu alta noua  : new S60 &  Opel Insignia  .. ce ziceti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pot da un răspuns, pentru că aÅŸ fi foarte subiectiv.... eu am avut Opel (nu Insignia, ci Astra) ÅŸi, dacă nu cumva am fost eu ultra-norocos, maÅŸina a fost extraordinară.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa comparam una noua cu alta noua  : new S60 &  Opel Insignia  .. ce ziceti ?

mariane, cum vrei tu sa compari doua masini care inca nu exista in romania ?

si, daca exista citeva, desi ma indoiesc, citi de aici au mers cu ambele ?

cum sa compari doua masini cu care n-ai mers ? daca vrei comparatii cauta pe internet, poate gasesti. si chiar daca gasesti, tot la gusturile celui care le compara esti....

parca vad : o sa apara unii care sa zica una alta despre una dintre ele fara s-o fi condus-o.

o comparatie se poate face doar daca ai mers TU PERSONAL cu ambele masini, iar concluzia este valabila pentru tine si pentru cei care te cred in stare sa ai o opinie fundamentata.

restul sint vorbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inseamna ca topicul asta trebuie inchis nu ? nu avem voie sa  comparam nici cu vechiul s60  pt ca nu a atins nimeni un s60 new .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă e să le comparăm în funcÅ£ie de cum arată în poze, e OK  ;D numai că, din poze, Insignia pare mai galant, nu aduce aÅŸa tare a "Benveu" ca S60-ul hehehe, de-aia lumea preferă să nu-ÅŸi exprime părerea.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mareanboss

insemna ca trebe sa te duci la un dealer opel , sa te inscrii la un drive test, sa-l faci si sa vii aici cu concluziile tale ! (nu costa bani, costa doar timp)

sa vedem cum sta un opel insignia 2010 fata de un s60 d5 din 2003 din punctul tau de vedere.

apoi te inscrii la un drive test cu noul s60 si, iar vii si ne spui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vedem cum sta un opel insignia 2010 fata de un s60 d5 din 2003.

Chiar nu ÅŸtii?! :bgsok: hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insignia e o masina reusita si foarte ieftina pt ce ofera, super motoare, design interesant, pacat de emblema de OPEL pe care o poarta . Am mers cu 2L CDTI @160 CP si este ok dar nu e deloc dinamica cum e vechiul S60 D5, ala e rachetaaaaaaa desi pe hartie au aceiasi performanta .

Noul S60 vorba lui Marian, inca nu a fost atins de nimeni  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

atat am de zis de cand opel este o marca premium?????atunci si citroen este la fel sa nu mestecam mere cu prune am zis am vazut s60 la-m atins e adevarat nu lam condus dar plasticurile si pielea nu cred ca opelul o sa ajunga vreodata la asa nivel volvo marca premiu opel marca de toate zilele.salut si numai bine (asta este parerea mea nu vreu sa jignesc pe nimeni care are sau a avut opel.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Opel ÅŸi nu văd aÅŸa o diferenÅ£ă de la cer la pământ... dimpotrivă, am părere foarte bună despre Opel. Dacă ar trebui să mă gândesc serios să schimb maÅŸina cu altceva decât Volvo, Opelul ar fi pe primul loc (mai sunt câteva care-mi plac cum arată, cum ar fi Dodge-urile, dar ales sunt nazuri), înainte de SAAB, VW, MB sau Audi.

Opelul nu este tocmai o maÅŸină contraperformantă, chiar este foarte performantă pentru preÅ£urile pe care le practică... acuma, că nu are plastic de calitate, normal, trebuie sacrificii, pentru preÅ£urile respective.

Pe de altă parte, ce? Volvo nu e de toate zilele? Mergi cu el doar de Revelion?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opelu = masina ieftina pentru toti

Volvo = masina putin mai scumpa,mai ales la intretinere

Opel stiu ca are masini bunicele,dar au anumite probleme ca deh,Germania ,vorba unu prieten "caruta pe 4 roti in curbe-se astepta la ceva mia bun- ma refer la asta H cdti)

Daca ar fi sa mi iau o masinai mi as lua opel astra /vectra 2.0 dti pentru ca sunt foarte ieftine in comparatie cu Volvo ;D

Si inca o treaba.Mi au zis colegii ca opelu nu prea trece de 230 000 km (ma refer la diesel 2.0 dti) cica au probleme cu injectoarele ::)Are un coleg o vectra din '99 ,o da cu 500 e  :smile: ,iar a 2 a care o conduce deja cloncane un injector  :smile: .Deci is bune dar depinde si cine a condus /o ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

opel e masina buna la raport calitate pret. la fel de buna ca volvo.

numai ca volvo are si pretul si calitatea mai sus. are aproximativ acelasi raport, insa intre numere mai mari.

volvo poate fi comparat cu mercedes sau audi, in nici un caz cu opel. putin respect, nu ? opelul il compari cu ford.

10/2 = 5/1 , da, insa nu intotdeauna !

doua femei de 20 de ani fac mai mult sau mai putin decit una de 40 ? (in nici un caz nu fac la fel !!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now