Guest Adriann

Spre nefericirea rezervoarelor

41 posts in this topic

Si spre fericirea ruginei din rezervoare, de maine se scumpeste benzina/motorina.

4.85 lei/l de bezina. Motorina nu cunosc, nu ma intereseaza!

Am bagat acum 60 de l de bezina. Cand nu o mai fi, curat rezervorul sa nu am probleme cu injectorul.

Va tenteaza sa va puneti GPL? Am vazut odata un XC90 2.5 benzinar din 2001 cu GPL. Facea Pitesti-Bucuresti cu 40 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar m-ar tenta o instalatie calumea pe gaz, daca o sa o tina tot asa scumpirile cred ca va urma o investitie, sau schimbarea masinii ca nu se mai poate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie inca imi sta gandul la hho ... in ideea de a reduce consumul de benzina si de a polua mai putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Motorina nu cunosc, nu ma intereseaza!"

:)))))))))))))))))))))))))

Adrian, tu cu ce crezi ca se transporta benzina? Daca se scumpeste motorina, se scumpeste si benzina. Se scumpeste ORICE daca creste pretul la motorina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana sa am Volvo-ul am avut o dacie pe gaz. Intr-o dimineata cand sa plec la automat mi-a luat foc motorul de la gaz.... asa ca, mai bine merg mai putin cu Volvo-ul :)

@parola: Ai dreptate. Dar cum nu am nici o relatie cu motorina.. din punctul meu, de sofer nu ma intereseaza decat benzina. Corect ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca fapt divers vezi ca nu exista XC90 din 2001 ;D

GPLul este excelent sa incalzesti supa cand mergi la munte cu cortul .

Acum cativa ani era benzina 20.ooo lei vechi, a murit cineva ca s-a scumpit ? Viata merge inainte si cu euro la 6 roni si cu benzina la 7 roni/litru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa te vad eu ce optimist mai esti Bogdane, tocmai au anuntat astia ca Bocancel a dublat impozitele la masini  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca fapt divers vezi ca nu exista XC90 din 2001 ;D

GPLul este excelent sa incalzesti supa cand mergi la munte cu cortul .

Acum cativa ani era benzina 20.ooo lei vechi, a murit cineva ca s-a scumpit ? Viata merge inainte si cu euro la 6 roni si cu benzina la 7 roni/litru .

My bad. Sa fi fost 2004 atunci.

Vrei sa spui nu mai murim repede, murim incet. Si pana la moarte, schimbam treptele ca in manualul masinii. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea are 1855 cm3 si 200 de cai, a6 allroad 2.5 tdi are 179, s60 d5 modelul vechi are 2400 cm3 si 163 de cai, eu scap, "fraierii" platesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai asa, ca boul aste de BOC o da cotita. In primul rand ca toate UTILAJELE, CAMIOANELE sunt peste 2000cmc. Deci noi suntem victime colaterale. Loveste tot in aia de duc economia in brate. Asta deja submineaza economia nationala. Al dracului de anti-nationalist!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da' io, io pot sa ma trec pe gaz ? poate sint mai econom...

nu va puneti gaz pe masini. mergeti mai putin. ai volvo pe gaz, da-o dracu' !

vinde volvo unuia care merge cu ea cu motorina sau benzina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

astia nu ami stiu de unde sa scoata bani; vai de motorul meu de 2400 din 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa va sunati prietenii sau rudele din strainatate sa fie pregatiti sa va gazduiasca o luna,doua,pana va gasiti un job pe afara...prevad o colectie toamna-iarna 2010 de vanatai de toata frumusetea....voi va dati seama de efectul combinat al reducerii salariilor,cresterea TVA,cresterea pretului la combustibil, eliminarea subventiilor la gigacalorie.....pregatiti-va furcile si topoarele,la iarna va fi Revolutia 1989 reloaded...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja incep serios sa ma gandesc sa-mi inmatriculez masinile in Bulgaria, niste idioti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cred ca o sa rugineasca si rezervoarele de plastic! O sa ne mai uitam la ele atunci cand scoatem paianjenii afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e cand ajungi colonie economica..ai preturile impuse de stapan..in cazul nostru,sunt mai multi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare imposibil de inteles cum doi litri de cola costa mai putin decat un litru de benzina in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dexter,e simplu....am dat petrolul pe degeaba,primim niste redevente din exploatare cum nici in Africa nu mai gasesti,adica aproape nimic (asta a fost taxa de intrare in UE platita Austriei,care avea presedentia UE atunci), OMV isi face pretul cum vrea ea, agentiile de control ale statului sunt doar de forma, pe urma vine acciza pusa de stat si gata,asta e pretul la pompa...a,si cand creste barilul e pretext de saltat pretul,cand scade,cum afost anul trecut de la 1^) USD la 70, se fac ca ploua....in fonf,singurul care pierde e cetateanul,dar asta nu e un motiv de ingrijorare pentru nimeni in tara asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pardon...160 UDS....si in fond,in loc de fonf... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ne ducem dracu' si problema e ca sobolanii astia din guvern o sa se care pe unde au conturile cand o sa se imputa definitiv treaba, asa ca-i doare-n ... de noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce am citit eu topicul asta ?  >:(

Fain 2.5

Cat costa pe Bulgaria ? Stie careva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutie pt benzinare, inclusiv eu, conversie la etanol E85 si prepararea etanolului la bunicu, bunica rudele de la tzara in curte ;).

Am citit nush'unde ca se poate converti foarte usor orice motor benzinar la E85.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now