Guest dintero

Un sfat inainte de cumparare daca se poate :)

54 posts in this topic

Scump, scump domnule, in alta tara era mai ieftin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa roberto ca merita oricum :)

ce sa zic de mine ca ii taxa 1248 euro :D

apropo, eu inc anam facut nimic la ea. ce tre sa fac? sa ma duc la RAR sau la politie prima data?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu la RAR am mers, dar "prin cineva" care s-a ocupat de tot, eu doar am adus masina la RAR, am stat ore in sir si am plecat apoi acasa, astazi m-am intalnit cu persoana respectiva si am luat CIV-ul, altfel asteptam pana anul viitor in ianuarie cand se reluau programarile, deci sincer nu stiu exact toti pasii de facut daca esti "ne-asistat", dar banuiesc ca la RAR trebuie sa mergi prima data, unde iti face verificarea, etc, apoi astepti sa vina CIV-ul si dupa aceea poti face demersurile pt inmatriculare, taxa, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mao, de unde ai scos valoarea aceea pe taxa??? nici noua nu platesti atat, si cu cat e mai veche, cu atat e mai mica taxa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roberto. maine ma ocup si eu de RAR :)

@ gabriel. 2.0 D an 2005 153 emisii.....FU.King EURO3 :)

dar am ieshit mai bine ca si cu euro 4:) a fost mai ieftina masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ roberto. maine ma ocup si eu de RAR :)

@ gabriel. 2.0 D an 2005 153 emisii.....FU.King EURO3 :)

dar am ieshit mai bine ca si cu euro 4:) a fost mai ieftina masina

Am inteles, credeam ca e euro 4. de curiozitate, cu cat ai luat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea, V50, 2.0 D, din 2005 a fost euro 4. Deci cred ca si a ta mao o sa fie tot 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gabriel. cred ca discutam subiectul asta in doua topicuri :))

13200 a fost dar imi recuperez tva-ul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar exista cineva pe forumul asta care a luat masina din Suedia? Eu de acolo imi iau Volvo-ul meu si am inteles ca e foarte greu cu inscrierea. Stiti ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie nimeni nimic de masinile aduse din Suedia???

Atunci macar puteti sa-mi dati un sfat sau o parere? Voi ce ati alege intre s40 1.6 diesel si 1.8 benz???

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina mea, intotdeauna diesel. masina de firma...poate sa fie si benzina  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

claudette iti recomand ceva de 2.0 sau peste. asta numai dc ai chef cateodata sa fii din cand in cand primul la stop :P

dc vrei un shofat apropiat de normal is ok oricare dintre propunerile tale :)

eu am 2.0 d shi merge de rupe. consum 6.4 mai  mult prin orash.

Share this post


Link to post
Share on other sites

consum 6.4 mai  mult prin orash.

offtopic: io zic ca orasul e de vina pentru consumul tau...Mie mi se rupe sufletul cand vad pe bord consum mediu de 12.5/100km  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudette : recomand si eu 2.0D diesel, consum doar in bucuresti 8,4 - 8,7; consum mediu oras+afara 6,7-6,9 (cu varfuri de 160-180 km/h - pe acolo pe unde se poate da).

@swedespeed : ... si eu care ma gandeam, inainte sa iau masinuta, sa o iau cu mot 1,6D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

consum doar in bucuresti 8,4 - 8,7

Deci te invit pe traseul DrTaberei,Milea,Orhideelor,Turda,Miciurin,Aviatorilor,Primaverii,Floreasca,Sos.Pipera-Tunari, asa, cam pe la ora 9. Daca tu reusesti sa-mi scoti sub 12/100km...jos palaria  O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offf...deja am facut comanda :)

Am cerut un 1.6 D...Asta e...o sa vad cum o sa fie... Dar totusi...un sfat in privinta inmatricularii masinilor din Suedia ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudette : recomand si eu 2.0D diesel, consum doar in bucuresti 8,4 - 8,7; consum mediu oras+afara 6,7-6,9 (cu varfuri de 160-180 km/h - pe acolo pe unde se poate da).

@swedespeed : ... si eu care ma gandeam, inainte sa iau masinuta, sa o iau cu mot 1,6D.

Ai computer de bord care-ti arata consumul? Si la mine un consum mediu imi iese pe la 6.9-7, daca conduc eu; daca conduce seful sau prietena iese mult mai putin, eu nu reusesc sa merg econom decat cand sunt pe rosu si nu am bani de motorina  ;D

Oricum eu sunt foarte multumit de masina mea si motorul asta de 2.0 D e beton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sweedspeed este enorm consumul tau, cred ca trebuie sa-ti schimbi traseul sau stilul de pilotaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G Tot cu 1-a pleaca...si mai mult de a 2-a nu vede...cel putin pe traseul asta.

Insa mi-as da masina la schimb, oricand, pentru una ca asta:

dsc06787.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@swedespeed  Tu cumpara masina sticker-ele le pun eu gratis ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@swedespeed ori satzi schimbi stilul ori dute detz fa o diagnoza la motor. mi se pare totusi cam mult. crede-ma shi la noi in cj ii crunt cu orele de varf. ce sa mai spun ca noi avem shi dealuri :D. in fine, sa shtii ca nu o iert deloc. ii dau pe coaja de cate ori am ocazia. shi azi mia crescut consumul de la 6,4 la 6,5 :D. am facut consumul shi pe rezervor. acelasi. mergi pana la un service shi vezi carei faza.

in rest sa auzim numai de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor Credeam ca imi oferi un loc de munca sofer pe ambulanta. M-am linistit.

@mao Ma apropii acum de revizia de 20mii, si o sa le spun. Oricum, m-am suit intr-o Octavie 1.9, cu care se circula numai in oras, si m-am uitat la consumul ei mediu....12.5. Sincer, masina nu cred ca are nimic...pentru ca atunci cand merg in afara orasului nu sar de 5 la suta. Stiu Clujul, dar incearca sa iti imaginezi cum e sa mergi 20-25km, intr-o ora si 30-40 minute, si sa bagi a treia de maxim 3 ori. O fi Clujul aglomerat, dar in Bucuresti...s-a depasit orice fel de limita. Pleci dimineata...si la 8, soseaua musteste de masini, si troleele si autobuzele sunt GOALE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pe punctul de a cumpara un S40 1,6D am renuntat la peugeot 308 1.6 HDi, pentru problemele care le avea la volanta dubla, stiu ca pe volvo este acelasi motor, as avea cateva intrebari: au luat si volanta, a-ti avut probleme cu partea de volanta -disc ambreaj, pana acum, cat costa reviziile? Am facut un drive test cu un S40 motorizare 1.6 benzina, masina se comporta excelent dar motorul este cam lenes (senzatie data poate si datorita faptului ca sunt obisnuit cu disel am peugeot 206 1.4 HDI). Multumesc pentru raspunsuri. :-[

Eu am schimbat volanta si kitul de ambreiaj la un s40 2.0d. Am ramas cu un zgomot care se aude cand schimb vitezele plus ca am momente cand chiar agata maneta in viteza a doua.

Mentionez ca am facut reparatia la un service bosch din Iasi si nu la reprezentanta. Poate ca era mai bine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , as vrea sa ma lamuriti si pe mine care cunoasteti mai multe despre volvo sau care sunteti posesori de volvo ,, eu sunt un fan al marcii volvo si iubesc marca asta si imi doresc sami cumpar volvo,,, ceva din gama C30 ,S40 2000 sau S40 2005 . As vrea sa stiu motorul T4 cat de bun este ce consum are sau T5 tot asa , si care este mai de ales din modelele mentionate de mai sus ,. M-am saturat de cocalarii astia care se dau numai dupa bmw ,audi,mercedes,vw,renault,si alte marcii etc,, vreau ceva mai unicat cum este volvo eram si cu marca Saab dar ma nelinisteste consumu si intretinerea , iar volvo am mai vazut si imi plac motoarele T4 si T5 , ca ias termina pe astia cu masinile lor plictisitoare care ma enerveaza tot timpul cand trec prin oras...Va dati seama si voi si ganditiva cum va-ti simti cand cel din fata voastra are aceeasi masina ca a voastra cu aceeasi puterre si sa mai fie si de aceeasi culoare care sunt majoritatea de aceeasi culoare. Zicem de Logan ca va lua locul rablelor de 1310 berlina si camionetele Dacia , da de acord dar astea nu sau inmultit atat de mult incat ma plictisesc de ele,eu stau in Rm Valcea si aici sa cam dus Dacia si alte marcii, un volvo il vad la zile mari de Saab numai vb , iar marcile nemtesti cu cele frantuzesti,japoneze,italiene , niste masini care nu se compara cu cele suedeze,bine nu bag acum nemtii si japonezii ca au masini bune dar mam plictisit de imaginea lor ,,, asta este Romania voi fiti cu volvo si sper sami iau si eu cat de curand si sa ne intalnim sami spuneti parerea despre T4 si T5 ca sa stiu ce sami iau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now