catalinfcs86

propun un topic "anti-bisnitarii" de masini

43 posts in this topic

"Sorin Vasile are carnet de conducere de 34 de ani, a fost pilot de curse si instructor auto, iar masina pe care a cumparat-o cu 50.000 de euro avea doar 6.000 de kilometri. Cu toate acestea, dealerul l-a acuzat ca a ars ambreiajul pentru ca a mers cu piciorul pe pedala. Ca urmare, societatea l-a informat ca nu mai tine cont de garantia totala. socat, soferul profesionist ne-a declarat ca le-a tinut sefilor firmei un discurs de sase ore in care le-a explicat care este experienta sa in ale condusului, motiv pentru care defectarea ambreiajului nu avea cum sa se produca in modul prezentat de cei de la M Car Distribution SRL."

Eu zic ca avem probleme mai mari decat bisnitarii de masini.

Adriann esti offtopic .....si tare imi e ca ajungem cu discutia la raposata Madalina Manole  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi s-a dus o volanta in 3 zile TREI zile !

On Topic :

Sunt total de acord cu ideea topicului dar sunt putini care s-ar implica, ma refer la alte forumuri, etc si apoi....mentalitatea romanului nu prea o poti schimba !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am luat-o din Oradea de la un tip Ciprian care facea asta de vreo 2-3 ani.

masina am luat-o la 121.000 km acum are 145.000 km si am schimbat consumabile, atat

arata de 10.000 km ptr ca este adusa din Belgia si a fost f bine intretinuta

la cum am eu grija de ea cred ca la 200.000 km o sa-i dau km inapoi pe la 50.000 :D :D :Dde dragul ei asa sa ma laud la tara ca mi-am luat masina noua....:):):)

glumeam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma enerveaza rau bisnitarii astia de masini ! Nu au servici, nu platesc nici un fel de impozite sau taxe si "fac" Germania sau Franta o data pe luna, de unde aduc cate o masina ( in 90 % din  cazuri Passat sau BMW-eu ), pe care le proptesc pe trotuare cu afise pe ele "de vanzare". Nu am nimic cu cei care isi vand masina cu care au circulat o perioada ( ani de zile ), dar cred ca ar trebui sa se puna un impozit pe tranzactie ( actul de vanzare - cumparare ), dar nu in functie de suma declarata, caci ar fi penibil, astia ar zice ca dau masina cu 100 lei, ci in functie de capacitatea cilindrica, an de fabricatie, etc. Sa-i mai vedem daca le mai convine sa vanda de 10-15 ori pe an cate o masina ! Daca le convine, atunci ar castiga si bugetul ceva. La fel as face si cu samsarii de case si terenuri. Mai am o oftica si pe "românii" care-si inmatriculeaza masinile in Bulgaria. Eu pe astia i-as face direct cetateni bulgari si la castraveti cu ei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sa-i mai vedem daca le mai convine sa vanda de 10-15 ori pe an cate o masina ! Daca le convine, atunci ar castiga si bugetul ceva. La fel as face si cu samsarii de case si terenuri. Mai am o oftica si pe "românii" care-si inmatriculeaza masinile in Bulgaria. Eu pe astia i-as face direct cetateni bulgari si la castraveti cu ei !"

Ai zis bine pana intr un anumit punct!Astia pot sa vanda sute de masini,cel mai bine ar fi un impozit pe cate masini ai vandut,daca depasesti un numar de x masini in 6 luni sa platesti y bani ;D.

Referitor la cei care isi inscriu masina pe bulgaria nu am nimic,daca tu ai fi in locul lor si ai avea un volvo din 1998 cu motor de 2.5 Tdi ti ar face mare placere sa dai 3000 e / mai mult pe taxa in Ro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia care avem masinile inmatriculate pe BG,te-am invita sa cumperi putin din castravetii nostri.In alta ordine de idei,te-as ruga sa ne dai si noua un singur motiv pt care sa ne inmatriculam masinile in RO(si daca vrei,eu iti dau la schimb suficiente motive sa treci pe bg ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la cei care isi inscriu masina pe bulgaria nu am nimic,daca tu ai fi in locul lor si ai avea un volvo din 1998 cu motor de 2.5 Tdi ti ar face mare placere sa dai 3000 e / mai mult pe taxa in Ro?

Cine te-a pacalit ca impozitul in România este de 3.000 de Euro pe an ?

Pentru masina descrisa de tine, impozitul auto anual este de creste de la 30 de lei /200 cmc la 72 de lei /200 cmc.

Astfel, impozitul pe an va fi de 900 lei ! Pana la 12.750 lei ( adica 3.000 de Euro ), cat ai spus tu, e diferenta mare. Mai precis, de 11.850 lei. Iti mai cumperi o masina la fel cu banii astia !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia care avem masinile inmatriculate pe BG,te-am invita sa cumperi putin din castravetii nostri.In alta ordine de idei,te-as ruga sa ne dai si noua un singur motiv pt care sa ne inmatriculam masinile in RO(si daca vrei,eu iti dau la schimb suficiente motive sa treci pe bg ;) )

Cum vrei tu, Dane, sa se schimbe ceva in bine in tara asta, daca nu contribui la buget nici macar cu impozitul pe avere ? Tu ajuti, de fapt, statul bulgar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine te-a pacalit ca impozitul in România este de 3.000 de Euro pe an ?

Pentru masina descrisa de tine, impozitul auto anual este de creste de la 30 de lei /200 cmc la 72 de lei /200 cmc.

Astfel, impozitul pe an va fi de 900 lei ! Pana la 12.750 lei ( adica 3.000 de Euro ), cat ai spus tu, e diferenta mare. Mai precis, de 11.850 lei. Iti mai cumperi o masina la fel cu banii astia !

Nu nu nu ma intelege gresit!Eu ziceam de taxa de prima inmatriculare,aia i problema in rest ,in mare parte e bine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariuse..tu intrun fel ai dreptate...crezi ca mie imi comvine sa le dau bani la nenorocitii aia de bulgari?NU!Mi-as dori sa platesc si eu un impozit anual(oricat ar fi el,in fct de cilindree)decat sa imbogatesc un stat strain.Doar ca...romania nu se satura doar cu impozit,nuuu,la noi mai trebuie si taxa de prima inmatriculare,si tot felul de alte taxe.Punete putin in locul meu:am 2 masini inmatriculate in BG.Pentru una din ele taxa era de 1300 E si pt cealalta taxa era de 3000E!In total 4300E(parca asa..nu mai tin minte sumele exacte dar erau peste 4000E).La bg m-a costat 1400E,total!!Ce ai fi ales?Prefer sa dau 1400 E la bg si sa mai bag in masini(sa le aranjez,sa fie sigure pe sosele.etc)restu de bani.Parerea mea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca i-o dai in fund la un XC90, bulgarii nici ca platesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta ai citit tu in stele sau cum ?  Interamerican/Grupama/Generali nu È™tiam ca sunt firme bulgăreÈ™ti care nu plătesc.

PS> dacă te lovesc eu È™i am asigurare CARPATICA crezi ca-È›i recuperezi dauna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca i-o dai in fund la un XC90, bulgarii nici ca platesc.

bun ca platesc romanii :smile: gen Carpatica si Astra daca nu ma insel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum sa zic..dar am avut numai interamerican si euroins pana acu..:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o cunostinta care are masina pe BG si a intrat intr-un opel astra parca, de la facut varzescu . si nu zici ca posesorul de astra avea 5000 euro in cont in mai putin de 7 zile ? de la asigurarea Bg. 

Pana si Bulgarii ne-au luat'o inainte cu vreo 30 ani  ... "ROManie" varza "ROManie" .....  ROM in ia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu cand am inmatriculat masina, am vrut sa o trec pe Bulgaria ca sa nu platesc 1000 de euro taxa. Mi-a zis cineva din Politie, de la tamponari usoare, sa nu fac asta, pentru ca daca fac accident din vina mea si pagubele sunt insemnate, bulgarii au obiceiul sa dea din umeri pentru ca o reparatie la noi in tara este posibil sa nu fie acoperita de asigurarea de acolo.

M-a mintit, va mint si eu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pana si Bulgarii ne-au luat'o inainte cu vreo 30 ani" Asta cam asa e. Problema pe care o vad eu la inmatricularea pe Bulgaria e ca masina nu e pe numele tau. Din cate stiu proprietarul bulgar iti face o imputernicire prin care ai dreptul sa-i folosesti masina. Eu cel putin nu m-as simti in siguranta stiind ca am platit o masina care oficial nu-i a mea.

Iar in legatura cu asigurarea, nu e mai multa alergatura in caz de accident daca firma nu-i din Romania? Cum face asiguratorul constatarea daunei? Au sucursale aici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty .  in tot ce ai zis tu acolo inlocuieste cuvantul "masina" cu cuvantul : "Numerele"  . Deci masina este a ta proprietate privata pe factura ce ti-o da Bulgarul (daca faci inmatricularea cu cine trebuie, ca nu oricine face actele cum trebuie) si numerele sunt ale lui pe numele lui iar procura atesta faptul ca proprietarul numereleor iti da voie sa umbli cu ele unde vrei tu atat timp cat se platesc toate taxele la timp.  si DA  au sucursale in Romania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now