Roberto

Am inchiriat o tornada !

23 posts in this topic

Mda, am avut si tornada in localitatea mea ( mai exact in satul apartinator de localitatea unde stau eu ), ceea ce nu s-a vazut aici decat pe Discovery !

A smuls o cruce cu Iisus de bronz de cel putin 700Kg si a aruncat-o la cativa metri.

De pe o hala cu flori ( sere ) a zburat acoperisuri de tabla si a smuls un perete intreg ( dap, perete ) + case fara acoperis.

Astazi 30 de grade :))

Nu va luati dupa ProTv ca aia habar nu au ce vorbesc.

Ia uite un clip

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/tornada-la-sanleni-arad-statuie-a-lui-isus-luata-pe-sus.html

Si inca un clip atasat facut de vecinul meu care sta langa mine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai lasa ca asta iarna toate viscolele si zapezile au fost la noi in est,sud-est centru,pe voi va cam ferit.Acum e si randul vostru :D

Bine ca nu ti s-a intamplat nimic tie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca au fost inundatii in vest acu vreo 2 ani nu ?

Eu dorm bine. Daca nu se sparge barajul Vidraru, nimic nu se poate intampla Pitestiului. Inundatii nu are cum, vant puternic nici atat. Abia ploua pe aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare filmuletul :D  Zici ca esti in Kansas ;D

Cu inundatiile nici la noi nu au fost niciodata probleme pentru sunt sus fata de Dunare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scump Domle inchiriatu'... scump... gasesc mai ieftin din state. Se gasesc si pe Ebay.com, transport gratuit.  ;D:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenele acestea extreme sunt la inceput si se vor agrava, din cauza incalzirii globale.

P.S. Bineinteles ca am scris o mare prostie. Si mai spun una: nu vrem sa ne schimbam comportamentul in a acorda naturii respectul cuvenit, facem totul cum ne place, nu ne intereseaza ca ne omoram copiii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toata lumea fuge din romania;

doar tornadele vor sa se mute la noi ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istoria se repeta, doar actorii sunt noi.(poanta e veche, prostu` e nou). Nu suntem prima generatie si nici ultima care se autodistruge. Io am incetat sa mai cred ca oamenii invata din greseli (ma refer la ansamblu populatiei, nu individual).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred in incalzirea globala. Chiar daca este intr-o oarecare masura nu este chiar asa cum incearca unii sa ne convinga.

Fenomene de minitornade au fost si inainte dar acum media este mult mai prezenta si se ocupa mai mult de ... "promovarea" lor :)

Acum ani buni in targu-jiu a dat o pala de vant puternica de-a luat tot acoperisul unui bloc si a aterizat peste un bulevard  (drum cu 4 benzi ) aterizand in fata blocului de vizavi :)) Nu va spun panica care s-a asternut printre soferi si pietoni :)))

ZAMBESC ca nu a fost nicio victima si nici daune materiale in afara acoperis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZAMBESC ca nu a fost nicio victima si nici daune materiale in afara acoperis

un final fericit, media a avut vreo implicare ??? ma indoiesc, a lipsit senzationalul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ridicat un camion de 7.5 t de fund si l-a trantit intr-o cupa de excavator  :D, azi am aflat.

Dap, e bine ca nu au fost victime, noroc ca nu a fost nimeni prin partea aia a localitatii in momentul ala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Firelight, cum poti afirma ca nu crezi in incalzirea globala? Ai comparat ce, cu ce? Uita-te la cifrele cu media temperaturilor anuale sa vezi ca batem record dupa record. Ce naiba, e mai mult decat evident!

Acu` 10 ani daca ii spunea-i profesorului de Geografie ca a fost o tornada in Arad, nu mai treceai clasa veci! Deci clima noastra se schimba, cum poti afirma ca nu crezi cand e vizibil "cu ochiul liber"? Si care fenomene de minitornade au mai fost inainte in Romania?

Cel mai vechi caz de tornada in Romania este din 1892, in Bucuresti. UNA. Urmatoarea este 2001. Deci, care tornade au fost inainte?

Uite aici istoricul tornadelor http://4.bp.blogspot.com/_yPmBD9xowYc/Rrr9rcyeCpI/AAAAAAAAAA0/eu_3B_sdTYw/s1600-h/tornade_in_romania_august2007.jpg si nu are nici o legatura cu prezenta MEDIA.

Mai departe, te rog sa incerci sa delimitezi clar cele 4 anotimpuri de anul trecut, specifice unei clime temperat continentale. O sa constati ca nu poti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, si era sa uit un lucru important. Contractarea termosferei.

Ei, vestea asta nu sună prea bine: NASA tocmai a anunÈ›at că termosfera Pământului (un strat superior al atmosferei) s-a prăbuÈ™it. Această contracÈ›ie a termosferei este cea mai mare observată în ultimii 43 de ani (probabil de când s-a început monitorizarea acestuia) È™i oamenii de È™tiinÈ›ă nu au nici o explicaÈ›ie. Mărturisesc că nu mă mai simt în siguranÈ›ă.

John Emmert, autorul articolului care anunÈ›ă descoperirea, confirmă:

„Ceva se întâmplă chiar acum È™i noi nu înÈ›elegem de ce.â€

Din ce È™tia până acum, termosfera se contractă destul de des, mai ales în perioadele de acalmie dintre furtunile solare. Dar magnitudinea ultimei contracÈ›ii a provocat confuzie printre oamenii de È™tiinÈ›ă, fiind de două sau trei ori mai mare decât orice activitate explicabilă.

Termosfera este situată la extremitatea atmosferei, aproape de locul unde Pământul întâlneÈ™te spaÈ›iul, aÈ™a că n-ar fi indicat să ne panicăm dar faptul că È™tiinÈ›a nu găseÈ™te o explicaÈ›ie mă pune pe gânduri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un final fericit, media a avut vreo implicare ??? ma indoiesc, a lipsit senzationalul...

doar media locala, dar fara senzational.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola nu am spus ca nu cred, ci ca nu este atat de grav precum nu se vinde-n presa.

Poate nu vom avea de suferit noi si nici copii copiilor nostri dar in viitorul indepartat sper sa fie cel putin la fel de bine ca acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu nu cred in incalzirea globala. "

"@parola nu am spus ca nu cred"

Io am facut comentariile in baza afirmatiilor tale. Afirmatia ta mi s-a parut clara, fara dubii. Pe urma ai negat. Nu stiu ce sa cred.

Eu nu ma informez din presa cand vine vorba de schimbari climatice. Satelitii metereologici NOAA (care sunt disponibili publicului larg) si portalurile de stiinta (national geographic).

Din pacate schimbarile au inceput acum si le simtim acum. Un factor important este poluarea, care nu are granite. Cel mai convingator in acest sens poate sa fie un medic endocrinolog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca un clip atasat facut de vecinul meu care sta langa mine

Hai că asta a fost bună.  :D

Nasol să-Å£i treacă o tornadă prin curte..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola corect ceea ce spui tu insa eu am mai spus asta apoi :)

Chiar daca este intr-o oarecare masura nu este chiar asa cum incearca unii sa ne convinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se prezinta datele conform realitatii iar media intotdeauna va avea o nota de exagerare, dar asta nu inseamna ca nu ramane adevarul din spatele exagerarilor.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai date si linkuri share with us, chiar as vrea sa citesc despre asta. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

google it, e foarte simplu. Ia uite numai una la liber: http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/get-file.php?report=global&file=glob&year=2010&month=6&ext=gif

Cauta climate monitoring sau http://gosic.org/datasets/ds_report.asp.    ...etc.

Evident ca in romana nu gasesti materiale documentate stiintific, ci numai pe la protv sau hotnews care sunt preluari ciudate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now