iancsi

Disc Ambreiaj

17 posts in this topic

Am o intrebare ce diametru are discul de ambreiaj la 1.6 diesel. Vreau sa cumpar  ferodouri inainte de a desface ambreiajul pentru a face ceva reparatii la el. Am nituit ferodouri acu vreo 2 ani si nu mai tin minte diametrele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa da catalogul:

Diametru [mm] 200 mm

Profil butuc roata 20X23

Numar dinti 20

post-2552-12877884628734_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult. Asa am tinut si eu minte dar am vrut sa fiu sigur.

Am patit o chestie interesanta. In timpul mersului a inceput sa tremure masina. Toata se scutura de parca avea epilepsie. Am apasat abreiajul am bagat scos din viteza am bagat iarasi si masina a recut de criza. M s/ aintamplat asta in decurs de vreo saptamana de 3 ori. Voi ce credeti ca este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca e din ambreaj; dar nu stiu exact daca din placa sau disc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu as zice ca sunt arcurile, rulmentul chitaie cand este uzat/fara vaselina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa nu as fi vrut sa schimb discul. Sa vad cand se va desface cum este. Te omoara si astia cu preturile la piese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un disc pentru modelul meu are un pret intre 250-500 lei. Orienteaza-te pe e-bay si vorbeste cu Roberto, poate iesi mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca toata povestea este din pompa de injectie. O voi verifica la un pompist sa vad ce are. Poate ii mai fac si un chip tunning  ;D8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost candva un kit Luk pe ebay cu tot cu placa presiune, disc, rulment ambreiaj, la 30 de lire dar nu l-a vrut nimeni  :D

Nu stiu daca ma e !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai postat intr-un topic din mai Roberto (este putin mai jos in pagina), cine stie daca o mai fi valabil. Oricum merita la banii aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai postat intr-un topic din mai Roberto (este putin mai jos in pagina), cine stie daca o mai fi valabil. Oricum merita la banii aia.

Din pacate nu mai e, mai sunt cateva kit-uri la pret de guma turbo dar pentru benzinare, 1.4, 1.7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era discul. Am vazut discul desfacut, arata chiar bine. Discul meu a fost pus invers si din aceasta cauza imi facea figuri. Intre timp s-a distrus si cauciucul de la cardan. Noroc ca am observat acum si nu mi s-a stricat in miljocul drumului. Revin dupa ce am reparat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ai bafta la surubarit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mare este gata. Ar mai trebui schimbate telescoaele. Aceasta investitie o aman deocamdata. Mai trebuie sa schimb capul hidraulic de la pompa de injectite. In rest am senzatia ca masinuta merge mai bine decat am luat/o.

Am scos scaunele si bancheta pentru o curatare demna de o inspectie a celor de la Politia Sanitara 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu uiti sa imprumuti un aspirator Rainbow macar, pentru acarieni  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now