DragosGD

Salutare !

37 posts in this topic

Grea meserie, nu pot decât să-È›i urez să ieÈ™i la pensie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DragoGD: Majoritatea au fost in gluma.

Am vazut pe discovery ca ak-47 ar fi mai buna decat M16.

Din pacate in romania nu poti avea arme militare, munitie de razboi, amortizoare si alte dispozitive optice. In SUA ai dreptul la o semiautomata, am vazut pusti tragand cu AK-74.

Aici, ai voie BB-Gun =)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D Ma numesc Madalin am 19 ani sunt din Slobozia. Am un S40 din 2000 1.9d si pot sa spun k sunt foarte multumit de aceasta masina..in ciuda intretzinerii scumpe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Madalin si bine ai venit.

  Citeste regulamentul te rog ca risti sa ramai fara acces pe forum chiar de la inceput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DragoGD: Majoritatea au fost in gluma.

Am vazut pe discovery ca ak-47 ar fi mai buna decat M16.

Din pacate in romania nu poti avea arme militare, munitie de razboi, amortizoare si alte dispozitive optice. In SUA ai dreptul la o semiautomata, am vazut pusti tragand cu AK-74.

Aici, ai voie BB-Gun =)))

Dai omului un ciocan si vezi cum umbla dupa cuie..

Ai pus mina pe vreo arma sa vezi ce si cum?La indemina unii au masini.VEzi ce s-a intimplat la aeroport la Caransebes,azi.

Scuze de off topic Dragos. Sa te retragi la pensie sanatos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit si de la mine  :D

Aci se glumeste la greu, deh, suntem romani si  .... deci,  deosebiti,  ;D

Iti urez CpNmTbooo !  muuulti  si sa-ti traiasca maschina ai frumoasa foc  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai omului un ciocan si vezi cum umbla dupa cuie..

Ai pus mina pe vreo arma sa vezi ce si cum?La indemina unii au masini.VEzi ce s-a intimplat la aeroport la Caransebes,azi.

Da. Am tras si cu AK-47 si cu M16.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut DragosGD si bine ai venit virtual.

Frumoasa meserie si binenteles frumoasa masina, demna de invidiat.

In alta ordine de idei si cu scuzele de rigoare pentru toata lumea daca sunt of topic :

-"Luneta" respectiva, nu e cumva cam mare pentru un "sniper" ?

Intreb datorita faptului ca nu prea-mi vine a crede ca (virgula) calibrul armei permite o lovitura cu efectul scontat de un lunetist la bataia maxima a obiectivului. Mai degraba pare a fi un aparat de vizare/marcare a tintei pe timp de noapte. -Ma insel ?

-Din ce vad in imagine pare mai degraba o arma de observator, chiar daca dotarea acestuia ar trebui sa fie alta (optic vorbind).

Merci anticipat pentru raspunsul tau.

Da. Am tras si cu AK-47 si cu M16.

Salut Tizule, am o intrebare.

AK-ul 47 despre care faci vorbire :

-5.45  sau 7.62 ?

-Pat fix si maner la uluc ?

Sunt doar curios cu ce se mai trage in ultima vreme.

Merci si tie pentru raspunsul pertinent

Adi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Tizule, am o intrebare.

AK-ul 47 despre care faci vorbire :

-5.45  sau 7.62 ?

-Pat fix si maner la uluc ?

Sunt doar curios cu ce se mai trage in ultima vreme.

Merci si tie pentru raspunsul pertinent

Adi

Scuze... dar nu ma pricep :D

La mine in Pitesti e divizia de tanchisti.

Am fost la o demostratie a armatei si erau si americanii. Au lasat ziaristii sa traga cu armele. Am avut un prieten pe acolo si m-a bagat si pe mine.

Am tras cate 5 gloante cu fiecare arma.

AK-47 nu avea pat de lemn daca asta te referi. Se plia cumva pe arma, nu prea stiu sa-ti explic ca nu m-au lasat sa o frec prea mult. Era o tija cu un semicerc mai larg la cap.

Nu stiu ce calibru aveau ca nu m-au lasat sa iau cartusul acasa, cica dovada ca a fost tras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut DragosGD si bine ai venit virtual.

Frumoasa meserie si binenteles frumoasa masina, demna de invidiat.

In alta ordine de idei si cu scuzele de rigoare pentru toata lumea daca sunt of topic :

-"Luneta" respectiva, nu e cumva cam mare pentru un "sniper" ?

Intreb datorita faptului ca nu prea-mi vine a crede ca (virgula) calibrul armei permite o lovitura cu efectul scontat de un lunetist la bataia maxima a obiectivului. Mai degraba pare a fi un aparat de vizare/marcare a tintei pe timp de noapte. -Ma insel ?

-Din ce vad in imagine pare mai degraba o arma de observator, chiar daca dotarea acestuia ar trebui sa fie alta (optic vorbind).

Merci anticipat pentru raspunsul tau.

    Salutare! Nimic nu-i off topic, cu intrebari si raspunsuri ne cunoastem mai bine.

    Nu este luneta dedicata de sniper, cred insa ca poate fi folosita cu un oarecare succes.  Este luneta pt heavy weapons. Asa cum spui, poate fi si chiar este folosita cu mare succes si in observare si cautare, in conditii de intuneric total. Pt marcarea tintelor sunt alte dispozitive laser. 

    In fotografie m-am jucat si am pus sight-ul pe un M16A2 doar de fun, ca in filme, sa impresionez.  In combat nu cred ca gasesti combinatia asta niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut pe discovery ca ak-47 ar fi mai buna decat M16.

Ambele au plusuri si minusuri. Din propria mea experienta pot spune de ce imi place M16 pentru ca: 

M16 are recul mai mic si implicit mult mai acurata asupra tintei.

AK47 spre exemplu, in full automat doar primul glont este pe tinta, restul pe langa!!!

M16 este foarte versatil, o multitudine de sight-uri, lanterne, laser-uri si alti accesorii se pot monta direct pe arma cu usurinta. 

AK47 nu asa versatil, necesita o multitudine de adaptoare pt astfel de accesorii.

M16 mult mai usoara, ceea ce in combat cand ai arma cu tine 24/24 conteaza foarte mult !!!!

PS Multumesc din nou pentru urarile voastre de bun venit !  :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now