DragosGD

Salutare !

37 posts in this topic

    Ma numesc Dragos. Locuiesc in USA dar sunt iubitor de volvo si sper sa fiu primit printre voi. Detin un Volvo S70 T5 varianta North America evident.  Am cumparat masina aici in Texas cu 70.000 mile la bord iar acum are in jur de 140.000. Timp de 4 ani am avut-o cu mine si in Romania (da, transportat-o peste ocean, o poveste mai lunga) iar acum inapoi in Texas.

    V-a fi un chat interesant deoarece sunt diferente de model intre pietele Europeana si cea Americana. 

Dragos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!

Si tie iti stau pozitiile aprinse tot timpul? 440-ul meu e din UK. Fostul proprietar a zis ca e "o chestie americana".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine v-am gasit Adrian.

Da stau aprinse, dar am posibilitatea sa le sting.  In switch-ul de lumini exista un mic surub care are trei pozitii.  Nu ma deranjeaza si l-am lasat pe DRL (Daytime Running Lights).  Din cate stiu in Canada este obligatoriu prin lege sa conduci cu luminile aprinse. 

In schimb in USA exista o alta lege care nu te lasa sa conduci pe drumurile publice cu mai mult de 4 lumini albe aprinse in acelasi timp. Mai exact, daca am luminile de ceata si faza scurta aprinse, si vreau sa aprind  si faza lunga, se sting automat luminile de ceata.  Probabil ca si tu ai acelasi optiune la 440 daca vine de pe piata americana.

Dragos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit!!!

citeva poze cu masinuta se poate?

cam la toate modelele de volvo exista drl; la unele mai noi se poate dezactiva, activa

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze...  3 fotografii de cand am cumparat masina in 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit! Frumoasa masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suuuuper ! Domnu' Dragos, se poate o rugaciune la matale ? Se mai gasesc pe-acolo... IEFTIN... semnale cum ai tu ? Clare si cu pozitia galbena in ele ? Ca as avea ceva "tunareala" de facut la baba mea. Mi-am pus si lupe si mi-ar mai trebui geamuri clare, dar numai de pe C70 din 2003-2004 as putea sa le iau si la noi e o galagie de bani unul.

Se poate o manuta de-ajutor ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Superba masinuta. Bine ai venit, virtual electronic ;D, printre noi.

Apropo, steagul din poze este cel Texan, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Suuuuper ! Domnu' Dragos, se poate o rugaciune la matale ? Se mai gasesc pe-acolo... IEFTIN... semnale cum ai tu ? Clare si cu pozitia galbena in ele ? Ca as avea ceva "tunareala" de facut la baba mea. Mi-am pus si lupe si mi-ar mai trebui geamuri clare, dar numai de pe C70 din 2003-2004 as putea sa le iau si la noi e o galagie de bani unul.

    Se poate o manuta de-ajutor ?!

Binenteles ca se poate, am sa incerc sa va ajut cu orice.

    Referitor la pozitiile cu insertie reflectorizanta galbena, toti americani le doresc pe cele albe si europenii pe cele galbene, toti vrem sa iesim din randul celor multi cu ceva deosebit. Aici le vad pe ebay in jur de $30 / bucata (20-25 plus transport).

    Nu este deajuns sa schimbi doar sticla la faruri, combinatia de lentila si oglinda este f importanta. Nu sunt expert dar am citit de aceasta problema pe unul din forumurile de pe aici.

    Va multumesc tuturor pentru urari si aprecieri. Am sa caut si alte poze si am sa le postez pe site. Am facut destule modificari la ea (mai mult cosmetice), dar incerc s-o tin cat se poate de mult in varianta de fabrica. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Superba masinuta. Bine ai venit, virtual electronic ;D, printre noi.

Apropo, steagul din poze este cel Texan, nu?

    Da, este steagul Texan.  Lone Star State, Statul singurei stele asa cum le place lor sa-si spuna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine v-am gasit Adrian.

Da stau aprinse, dar am posibilitatea sa le sting.  In switch-ul de lumini exista un mic surub care are trei pozitii.  Nu ma deranjeaza si l-am lasat pe DRL (Daytime Running Lights).  Din cate stiu in Canada este obligatoriu prin lege sa conduci cu luminile aprinse. 

In schimb in USA exista o alta lege care nu te lasa sa conduci pe drumurile publice cu mai mult de 4 lumini albe aprinse in acelasi timp. Mai exact, daca am luminile de ceata si faza scurta aprinse, si vreau sa aprind  si faza lunga, se sting automat luminile de ceata.  Probabil ca si tu ai acelasi optiune la 440 daca vine de pe piata americana.

Dragos.

Mie nu mi se sting pozitiile orice as face.

Am incercat sa aprind faza lunga + proiectoarele. Merg amandoua fara probleme.

Am observat chestia asta cum zici dumneata la un XC90 din 2001. Ala era adus din SUA. A mea e cu volan pe dreapta din Marea Britanie. Standarde diferite... maybe.

Sunt cowgirls pe acolo?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus lupe la faruri pe faza scurta, deci nu e o problema geamul... E doar chestie de estetica... Si de pret :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit pe forum, faina masina, sa o stapanesti sanatos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si  bun venit in club. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult ( sa ne anunti cand sarbatoreste 1.000.000 mile) Masina arata minunat.  :thumbsup2: :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc din nou tuturor pt urari si aprecieri.  Va anunt cand fac 1.000.000 !!!  Ha ha ha. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumoasa masina ;

so stapanesti sanatos ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne, frumoasa masina ai... Sa te bucuri alaturi de ea multi km !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uelcam in auar club! Sa o stapinesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc f mult pentru minunata primire.  Chiar sunteti o familie, bravo !

@DragosGD: Cand te intalnesti cu camarazii romani nu te injura ca tu ai arma si ei prastie ruseasca ?

De ce e luneta aia asa mare? Nu e mai sanatoasa un Barrett M107 .50 Cal ?

Cati oameni ai omorat?!

Vreau si eu o arma d'aia, trimiti in tara? Fac cu randul cu Roberto. Nu ne certam pe ea, suntem ca fratii, asa-i Roberto?  ::)

Please oh please!  :love8:

    Adrian, nu stiu daca intrebarile tale au fost serioase dar am sa-ti raspund.

    Am fost in romania la Mihail Kogalniceanu in 2008 intr-o aplicatie, unde ne-am intalnit pt schimb de experienta cu Armata Romana.  Camarazii romani considera armele lor superioare celor armatei americane, binenteles ca aceasi parere o au si americanii despre armele lor.  Parerea mea sincera este ca din punct de vedere tehnica, armata americana este peste multe armate ale altor state, inclusiv Romania. Este insa doar parerea mea, nu incerc sa conving pe nimeni ca este asa si respect punctul de vedere al altor persoane.

    Luneta este mare deoarece este Night Vision Sight, nu ai sa vezi asa ceva montat pe arma in timpul zilei.

    Depinde de aplicatie, nu putem compara M16 cu M82 (identic cu M107) !!!

    Nu am omorat pe nimeni.

    Am trimis deja una in tara, un RAP4 .43 Cal.  http://www.rap4.com/paintball/store/paintball-gunmarker-markers-c-21_158.html

    Si uite asa ...    ne vom cunoaste mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now