mironb

Scrisoare deschisa - taxarea cultelor

104 posts in this topic

iata un exemplu excelent DE MANIPULARE PRIN OMISIUNE !

rand, asculta-ma: crede doar ce vezi !

Am cercetat destul de mult si inca mai cercetez... dar nu cred ca este locul istoriei mele aici... Omul este putin mai complex... crede ca ii este foame si actioneaza in consecinta chiar daca nu vede lucrul asta.

Daca preotia este considerata o meserie, ea va fi facuta contracost. Chiar daca este asimilata unei profesii liberale tot o sa aiba un tarif fixat de piata. Cand nu o sa mai aiba oameni care o sa o ceara, va fi abandonata.

Istoria ne arata ca orice preoti care nu au avut adepti au disparut, nu a fost nevoie de petitii si legi pentru asta. Daca nu e adevarat, sa-mi dai adresa un preot al lui Baal din Romania.

Preotii ortodocsi sunt sustinuti nu de stat, ci de cei care le cer serviciile.

Daca te-ai cununat religios, daca ti-ai dus copilul la popa. daca chemi popa la inmormantare esti unul dintre ei si trebuie sa il platesti pentru asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

religia inseamna sa te cunosti si sa te impaci cu tine insuti. dupa ce faci acest pas poti vedea lumea ce te inconjoara. dupa ce vezi lumea poti alege sa crezi in ceva (asta e credinta). dupa ce ai ales sa crezi in ceva iti formulezi niste reguli care te ajuta sa crezi in continuare in acel ceva (asta e morala). dupa ce ti-ai formulat aceste reguli trebuie sa le pui de acord cu societatea in care traiesti.

in trecut , ca si acum, religia era interzisa. era, si este prea periculoasa pentru ei...

Religia implica credinta anterioara... Din credinta deriva religia, care poate sa te ajute sa iti cultivi credinta sau poate sa ti-o deformeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rand : ai dreptate

iulirx : religia crestina a fost impusa cu sabia; de fapt orice biserica, deci si bor, cauta prin orice mijloace sa ajunga pe treptele cele mai inalte ale puterii si eventual sa conduca tara(ex iran); scopul oricarei organizatii, laica sau religioasa, este accesul la putere si chiar acapararea acesteia; daca in romania bor ar ajunge sa conduca, cum e in iran, metodele nu ar diferi prea mult fata de ce se intampla acolo, poti sa fii sigur de asta;

credinta fiecaruia dintre noi e ceva cu totul personal, daca acel cineva se simte bine in biserica, e treaba lui, nu il blamez, dar nu pot suporta nimicnicia preotilor, pusi pe capatuiala; ei aduc blamul asupra religiei, care s-a nascut din CREDINTA oamenilor in ceva mai presus de cunoastere si nu invers;

toate cele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tare! s-au certat pe religie  8)

@iulirx - eu cunosc un preot care te-ar putea convinge sa-ti schimbi parerea

@xydexter - 1.nici un preot nu sfinteste masini. 2. le binecuvanteaza 3. exista in evanghelia dupa matei un pasaj "si binecuvanteaza Tu Doamne corabia aceasta". stii de ce? ca asa mergea lumea pe atunci cu corabii. acum lumea merge cu masini. dar in functie de preot, unii schimba textul evangheliei iar altii nu.

e foarte tare. nu stiu cati de aici au citit cu adevarat Biblia, dar pe langa analist politic, selectioner de fotbal si mecanic auto vad ca se mai naste o bresa de priceputi. misticii  ;D

foarte tare subiectul  ;D ;D ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Religia e o conspiratie foarte interesanta si manipulata !

Cam atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tare! s-au certat pe religie  8)

@iulirx - eu cunosc un preot care te-ar putea convinge sa-ti schimbi parerea

@xydexter - 1.nici un preot nu sfinteste masini. 2. le binecuvanteaza 3. exista in evanghelia dupa matei un pasaj "si binecuvanteaza Tu Doamne corabia aceasta". stii de ce? ca asa mergea lumea pe atunci cu corabii. acum lumea merge cu masini. dar in functie de preot, unii schimba textul evangheliei iar altii nu.

e foarte tare. nu stiu cati de aici au citit cu adevarat Biblia, dar pe langa analist politic, selectioner de fotbal si mecanic auto vad ca se mai naste o bresa de priceputi. misticii  ;D

foarte tare subiectul  ;D ;D ;D ;D ;D

capitolul si versetul cu binecuvantarea corabiei te rog... dar NU EXISTA asa ceva in Biblie.

Exista doar in biserica ortodoxa in Moliftelnic la "Randuieli si rugaciuni la felurite trebuinte"  o rugaciune "Rânduiala rugăciunii binecuvântării corabiei celei noi".

Dar ca si multe alte lucruri din ortodoxie, nu are sustinere biblica, este o chestie precrestina.

Dar cat timp sunt clienti pentru asta, la fel ca si la cununie, botez sau inmormantare o sa existe un tarif si pentru asta ;). Si cu petitia nu se rezolva nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

@emi-act : Cu doua persoane iti recomand sa nu te contrezi pe teme bisericesti... @roco si @rand :)

Atat sfat iti pot da  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ cand am auzit-o eu mi se parea ca citea din evanghelie. si am facut legatura logic. sau poate o stia pe de rost  ;). in orice caz, faptul ca preotul a iesit din biserica cu evanghelia in mana, cu busuioc sfintit si nu a luat in seama privirile si coatele pe care si le dadeau babele "cum face popa asa ceva", si a iesit in curtea bisericii si a zis o rugaciune la o honda super-sport in fata caruia statea unul imbrcata in extraterestru si nu m-a costat nici un ban, si nici nu mi-a cerut, atunci ma gandesc de doua ori inainte sa judec biserica. in orice padure exista si uscaturi. dar repet, o noua bresa. misticii  ;D

@rand - daca erai in bucuresti te scoteam la un suc pentru o discutie.  8).

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama ce imi plac mie discutiile astea :D...tre sa ma bag si eu:

1.eu sunt de parere si o spun cu suport biblic ca preoti si cei care oficiaza diferite acte religioase trebuiesc platiti intr-un fel sau altul( nu neaparat cum se procedeaza acum). suport Biblic pentru asta gasiti in 1Corinteni capitolul 9 ....acolo se explica foarte clar.

2. domnule iulix..dati-mi voie sa va spun ca daca e vorba sa vorbin din punctul de vedere al unui om care crede cu adevarat in Dumnezeu religia nu valoreaza 2 bani ruginiti( eu sunt botezat si fac parte dintr-un cult neoprotestant dar cand e vorba de credinta unui om nu ma uit la ce religie are ci la trairea si relatia lui personala cu Dumnezeu, spre exemplu am un fost coleg de liceu care s-a inscris la teologie la alba( ortodox) si pentru mine in multe lucruri baiatu e un exemplu)...nu religia care o avem ne mantuieste ci faptul ca credem cu adevarat sau nu credem in jertfa lui Isus si ca el e singurul mijloc prin care ajungem in cer.

3. religia e facuta pe baza unor convingeri personale ale unor persoane si ritualuri religioase sub o forma sau alta si toate astea constituie doctrina acelei religi. convingerile si ritualurile astea pot fi mai apropiate sau mai departate de ce ne cere defapt Dumnezeu.

in concluzie: daca vrea cineva sa se convinga de toate lucrurile astea ar fi cel mai bine sa citeasca cel putin noul testament si sa fie foarte atent pt ca sunt foarte usor de inteles.

acum ,rolul preotului si al pastorului( in cultele neoprotestante) e de a indruma si de a invata pe cei din jur,de a propovadui, de a mangaia, de a sfatui si in mare de a ajuta pe cei din jur ( enoriasi) sa treaca peste anumite probleme si sa inteleaga mai bine si mai usor ce cere defapt Dumnezeu de la noi.( asta din punct de vedere moral presupune si o traire exemplara, pe care Dumnezeu o cere de la fiecare dintre noi nu numai lor, dar avand in vedere ca ei ies mai usor in evidenta fiind conducatori religiosi,fete bisericesti, noi ii vedem mai usor ce fac si cum traiesc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai oamenilor, mai lasati-ma odata cu trairile exemplare, cu noi testamente (reeditate de n-spe ori) si cu isus, care e singurul mod de a ne ridica la cer.

Hai ca iar mi-am stricat dimineata citind aberatiile astea care nu se mai termina odata, cu biserici si religii, zei/dumnezei si in special cu popii astia nesimtiti din toata istoria lor !

:puke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, la scoala si la doctor te duci dintr-o nevoie reala, de cunoastere, respectiv de insanatosire.Cele doua nu sunt indeplinite asa cum ar trebui in tara noastra, care n-are bani pentru spitale si scoli, dar are bani pentru catedrale cu restaurant si parcare la subsol.

Nevoia de biserica si popi este intretinuta de... biserica si popi. Este o nevoie artificiala, cum e cea de guma de mestecat fara zahar cu xylitol ( nu dau nume, orbit). Deci, care vreti sa mestecati orbit, mestecati pe banii vostri. Nu mi se pare corect ca eu si altii ca mine, care nu cred ca niste h2o dintr-un pamatuf de busuioc iti aduc cai-putere la masina si te feresc de ciocniri frontale/laterale chiar daca esti ranga de beat, sa va plateasca voua guma.

Si mai stiu ceva, un stat functioneaza in mare parte pe baza taxelor pe activitatile economice desfasurate in interiorul granitelor sale. Vanzarea de lumanari, cititul de molifte si alte "prestatii" sunt activitati economice, din moment ce genereaza profit. Si atunci de ce sa ma jupoaie statul numai pe mine si pe fraierii care se duc in 2 ianuarie la coada la fisc sa-si plateasca impozitele?

@emi-act, spor la mestecat si la plimbat cu corabia binecuvantata, nu sfintita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter, daca in momentul in care te-ai casatorit ai sarit episodul cu popa, daca atunci cand  o sa ai copii nu o sa-i duci la popa la 6 saptamani, atunci cand parintii tai o sa-si sfarseasca viata pe pamant o sa-i cobori in pamant fara asistenta preotului, atunci esti pe buna dreptate nedreptatit.

Daca macar odata in viata ai apelat la serviciile lui, plateste-l... pentru ca tu ai nevoie de el!

Deocamdata in Romania, ortodoxia este o nevoie reala chiar si pentru majoritatea ateilor. Sunt curios daca nu cumva chiar si Matrixxx in scarba lui milenara a apelat la serviciile unui nesimtit sa-i binecuvinteze casnicia sau copilasii ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost botezat fara sa-mi dau acceptul  :D, am fost dus cu forta de bunica-mea la biserica pana la 6 ani, nu sunt casatorit (inca) si nici n-o sa ma casatoresc (religios). Si da, ai dreptate, ortodoxia este o nevoie reala, dar generata de superstitii mostenite, unele chiar din perioada pre-crestina, cum ar fi de exemplu binecuvantatul (sa nu se supere iar emi) masinii, derivat din blagoslovirea arcului inainte de vanatoare de catre vraciul tribului. Daca Dumnezeu a creat toate lucrurile, vazute si nevazute, deci automat ele au fost create binecuvantate si sfinte prin lucrarea divina, (cei care ati citit Biblia stiti mai bine), cand au fost aceste lucruri "spurcate" si de ce este nevoie sa fie resfintite/binecuvantate? Ca sa aiba si manichiuristii ortodocsi de lucru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@RAND spune-mi te rog frumos dacă este normal să primeÈ™ti o chitanÈ›ă pe care sa scrie 50 RON când tu ai plătit 500 RON sau dacă este frumos ca in timpul slujbei de duminica să te plângi ca nu mai ai bani (din cauza crizei) să mobilezi cele 12 camere ale "vilei" din Domenii (un cartier select al BucureÈ™tiului) ?  Evident asta fiind "preotul" care mi-a botezat copilul, ma cununat si mi-a fost profesor de religie in clasa a 8 a deci as putea spune ca-l cunosc destul de bine È™i mai pot spune ca e "uns cu toate alifiile", se È™tie cu toată lumea (cu băieÈ›ii deÈ™tepÈ›i È™i nu numai) are o afacere care merge destul de bine È™i încă una in care îl slujeÈ™te pe BUNUÈšU sau numele LUI, afacere din care iarasi scoate bani, deci pana la urma un popa are voie sa calce lumea in picioare pt a ajunge bogat ?

PS> ca să nu fie nici o îndoială mai trebuie spus ca pilotează un Range Sport .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca Dumnezeu a creat totul bun, sa nu uitam ca in creatia candva perfecta a intrat pacatul (adica neascultarea de Dumnezeu). De aceea asistam acuma la o degradare a societatii umane, la o involutie. Rolul preotului nu este cel de magician (3 cuvinte magice si raul dispare...) ci este cel de invatator, de indrumator al omului pacatos spre stare de om ascultator de Dumnezeu. Magia nu are de-a face cu Dumnezeu. Supranaturalul... da, dar isi are si el rolul binedefinit.

Pentru ca pacatul meu sau viata mea traita in ascultare de Dumnezeu influenteaza in primul rand societatea in care traiesc eu.

Dacă păcătuieÅŸti, ce rău ÃŽi faci Lui? Åži cînd păcatele Å£i se înmulÅ£esc, ce -I faci Lui?

Dacă eÅŸti drept, ce -I dai Lui? Ce primeÅŸte El din mîna ta?

Răutatea ta nu poate vătăma decît semenului tău, dreptatea ta nu foloseÅŸte decît fiului omului.

... dar deja deviez de la titlul petitiei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@RAND spune-mi te rog frumos dacă este normal să primeÈ™ti o chitanÈ›ă pe care sa scrie 50 RON când tu ai plătit 500 RON sau dacă este frumos ca in timpul slujbei de duminica să te plângi ca nu mai ai bani (din cauza crizei) să mobilezi cele 12 camere ale "vilei" din Domenii (un cartier select al BucureÈ™tiului) ?  Evident asta fiind "preotul" care mi-a botezat copilul, ma cununat si mi-a fost profesor de religie in clasa a 8 a deci as putea spune ca-l cunosc destul de bine È™i mai pot spune ca e "uns cu toate alifiile", se È™tie cu toată lumea (cu băieÈ›ii deÈ™tepÈ›i È™i nu numai) are o afacere care merge destul de bine È™i încă una in care îl slujeÈ™te pe BUNUÈšU sau numele LUI, afacere din care iarasi scoate bani, deci pana la urma un popa are voie sa calce lumea in picioare pt a ajunge bogat ?

PS> ca să nu fie nici o îndoială mai trebuie spus ca pilotează un Range Sport .  

Nu este corect, e o minciuna, si nu avem voie sa traim in minciuna. Dar  in acest caz nu vad de ce mai calci pe la acel om? Mie daca mi-ar face asa ceva, l-as lasa in .. plata Domnului :P.

Nimeni nu are voie sa calce lumea in picioare pentru nici un motiv, cu atat mai putin un asa zis preot.

Dar atata timp cat duminica de duminica o multime de oameni o sa il incurajeze in ceea ce face, el va continua sa traiasca asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banul parca era ochiul diavolului. In cazul asta, un preot care te pune in legatura cu Dumnezeu pretinde in schimbul acestui serviciu ochi de diavol?  :D

@rand care-i logica?

Dupa parerea mea un preot n-ar trebui sa accepte nimic in schimbul serviciilor sale.

PS: n-am apelat niciodata la serviciile vreunui preot si nici n-am s-o fac vreodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: n-am apelat niciodata la serviciile vreunui preot si nici n-am s-o fac vreodata.

Si uite  asa ne-am impacat :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parintelui nu ii este foame betty?

Tatal fostei mele prietene este preot paroh la un sat mic, iar preoteasa profesoara de religie si numai eu stiu discutiile pe tema lipsei banilor. Preotii au "salarii" FOARTE mici si culmea, ei trebuie sa plateasca o taxa lunara catre episcopie. Taxa depinde de numarul de enoriasi, oricum din cate am inteles minim este 300 de lei.

Eu cand mi-am sfintit masina stiu ce a facut preotul cu aia 5 lei de i-am dat. L-am vazut. Si-a luat 2 paini si un bilet de autobuz.

Si vis-a-vis de chestia cu sfintirea masinii. Masina nu este ca o corbie? Adica te duce din punctul X in punctul Y? De ce sa nu fie sfintinta? Pentru ca Sfintii Parinti nu auzisera de masina si au facut slujba doar pentru corabii?

Sunt mandru de voi. Ati primit un cadou, si acum dati cu pietre in cel care v-a dat cadoul. Declinul moral ai societatii la apogeu... am ajuns sa dam cu pietre in Hristos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ati primit un cadou, si acum dati cu pietre in cel care v-a dat cadoul. Declinul moral ai societatii la apogeu... am ajuns sa dam cu pietre in Hristos."

Nu vad legatura intre a nu fi deacord cu atitudinea preotilor de a pretinde bani si Hristos.

"Parintelui nu ii este foame betty?" N-ar trebui sa-i treaca prin cap cuiva sa traiasca de pe urma religiei. Nici n-ar trebui sa existe ca si meserie. Esti credincios si vrei sa apropii si pe altii de Dumnezeu? Ok, o faci din placere, convingeri religiose etc. Dar nu ca sa castigi bani. Iti e foame? atunci practici (si) o meserie.

Nu inteleg de ce ca si credincios ai nevoie de un mijlocitor intre tine si Dumnezeu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banul parca era ochiul diavolului. In cazul asta, un preot care te pune in legatura cu Dumnezeu pretinde in schimbul acestui serviciu ochi de diavol?  :D

@rand care-i logica?

Dupa parerea mea un preot n-ar trebui sa accepte nimic in schimbul serviciilor sale.

PS: n-am apelat niciodata la serviciile vreunui preot si nici n-am s-o fac vreodata.

Din cate am aflat eu pana la 33 de ani, relatia omului cu Dumnezeu nu este mijlocita de alti oameni. Exista reguli ca in orice alta relatie, dar relatia cu Dumnezeul adevarat  nu este mediata de altcineva decat de Hristos. O lectura placuta pentru serile de vara ar fi Epistola catre Evrei.

Atata timp cat sunt oameni care sunt dispusi sa dea bani pt. ceva, invariabil, o sa fie oameni dispusi sa faca acel ceva pentru banii respectivi. Ortodoxia isi are partea ei de vina pentru starea generala a natiunii. SI o sa plateasca pentru asta la momentul potrivit.

Oamenii care nu cauta adevarul si traiesc in ignoranta isi au partea lor de vina... si platesc pentru asta

Pentru restul... a platit Hristos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parintelui nu ii este foame betty?

Tatal fostei mele prietene este preot paroh la un sat mic, iar preoteasa profesoara de religie si numai eu stiu discutiile pe tema lipsei banilor. Preotii au "salarii" FOARTE mici si culmea, ei trebuie sa plateasca o taxa lunara catre episcopie. Taxa depinde de numarul de enoriasi, oricum din cate am inteles minim este 300 de lei.

Eu cand mi-am sfintit masina stiu ce a facut preotul cu aia 5 lei de i-am dat. L-am vazut. Si-a luat 2 paini si un bilet de autobuz.

Si vis-a-vis de chestia cu sfintirea masinii. Masina nu este ca o corbie? Adica te duce din punctul X in punctul Y? De ce sa nu fie sfintinta? Pentru ca Sfintii Parinti nu auzisera de masina si au facut slujba doar pentru corabii?

Sunt mandru de voi. Ati primit un cadou, si acum dati cu pietre in cel care v-a dat cadoul. Declinul moral ai societatii la apogeu... am ajuns sa dam cu pietre in Hristos.

Mai Adriene. Popii sunt oameni ca tine si ca mine. Nu au nimic divin in ei. Unii au o chemare si au respectul meu. Majoritatea nu au nici o chemare si nu-l au. Dupa parerea ta...cam ce suma ar trebui sa castige un tip care nu produce mai nimic intr-o lume in care ateii sunt din ce in ce mai multi.Si a carui intreaga institutie se bazeaza pe niste povesti?

Din punctul meu de vedere e de ajuns ca li se da o casa si d-ale gurii. Un om care a ales aceasta cale nu trebuie sa se bucure de satisfactii materiale, pentru ca de aia a ales aceasta cale. Trebuie sa fie o cale a suferintei. Nu asa e prin cartile alea?

Mai nou a devenit o afacere de familie. Invariabil orice baiat de preot urmeaza aceeasi cale pentru a mosteni parohia respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am semnat si eu cu toate ca stiu ca este degeaba....

cunosc pe cineva de la ministerul cultelor care lucreaza la deconturi si se deconteaza miliarde numai pe anvelope si revizii mercedes, gresie, faianta, ciment tot ce trebuie ptr o casa si nu numai...

asta la indrumarea cuvioasa celor de mai sus(directori si secretari de stat)...

se fura in grup si astfel nu avem cum eradica acest furt...e ca si cum si-ar taia ei insisi veniturile in plus.....de ce sa faca asta?????

referitor la preoti pot sa spun ca exista preoti si popi...nu credeti in ei ci in ce zic ei si nici macar in tot ce zic...

si daca vreti sa gasiti si preoti adevarati mergeti prin manastiri din alea de munti si sa vedeti acolo credinta...nu dau nici un nume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce ca si credincios ai nevoie de un mijlocitor intre tine si Dumnezeu?

"Nu am nici aur, nici argint, nici inteligenta indeajuns pentru a va face intelepti. Altii va vor invata sa deveniti bogati, sa cistigati bani, sa va administrati afacerile, sa va organizati programul zilnic... Aceasta nu este misiunea mea. Eu sint aici pentru ca sa va invat sa deveniti buni, in numele lui Isus, si sa devin si eu bun impreuna cu voi. Religia mea nu are altceva sa va ofere. Adaug cu orgoliu: nimeni nu ar putea sa va dea ceva mai bun!" - Don Primo Mazzolari, preot italian.

Pentru ca noi nu stim sa comunicam cu Dumnezeu. Desi avem impresia ca stim.

Mai Sepukkule si betty, preotii prin hirotonie primesc harul lui Dumnezeu si dreptul de a propovadui cuvantul Lui. Si daca preotul e jigodie, harul tot il are. Parintele te invata ce e bine si ce e rau, ce ii este placut lui Dumnezeu si ce nu.

Parerea mea e ca preotul nu e calugar. Daca avea chef sa moara de foame prin pustietate, se calugarea. Preotul are familie, o sotie, 1-2-3 copii care trebuie sa manance. Nu preotia este calea suferintei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu am nici aur, nici argint, nici inteligenta indeajuns pentru a va face intelepti. Altii va vor invata sa deveniti bogati, sa cistigati bani, sa va administrati afacerile, sa va organizati programul zilnic... Aceasta nu este misiunea mea. Eu sint aici pentru ca sa va invat sa deveniti buni, in numele lui Isus, si sa devin si eu bun impreuna cu voi. Religia mea nu are altceva sa va ofere. Adaug cu orgoliu: nimeni nu ar putea sa va dea ceva mai bun!" - Don Primo Mazzolari, preot italian.

Pentru ca noi nu stim sa comunicam cu Dumnezeu. Desi avem impresia ca stim.

Mai Sepukkule si betty, preotii prin hirotonie primesc harul lui Dumnezeu si dreptul de a propovadui cuvantul Lui. Si daca preotul e jigodie, harul tot il are. Parintele te invata ce e bine si ce e rau, ce ii este placut lui Dumnezeu si ce nu.

Parerea mea e ca preotul nu e calugar. Daca avea chef sa moara de foame prin pustietate, se calugarea. Preotul are familie, o sotie, 1-2-3 copii care trebuie sa manance. Nu preotia este calea suferintei.

In ce consta exact aceasta hirotonie? Un fel de juramant? Cam ca ala cand te duci in armata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now