alinpc23

radiator fisurat

13 posts in this topic

Am nevoie de niste sfaturi. Am observat ca imi lipseste antigel, apoi am observat fisura la radiator. Curge ca la o seringa cu ac.Ce sfaturi imi dati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu il duci la reparat ? La radiatorul meu s-a facut sudura in plastic pe o portiune de aprox 3 x 8 cm si am 4000 de km de atunci fara probleme.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau sa ma apuc sa-l demontez...a mai dat jos cineva radiatorul de apa?...imi poate zice cineva ceva ce poate sa ma ajute?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai descarca VADIS-ul si vei gasi acolo toate informatiile de care ai nevoie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat problema relativ simplu...mi-a adus cineva un tub cu o substanta...l-am zbatut bine...am lasat m asina sa se incalzeasca, l-am turnat tot in vasul de expansiune, am inchis vasul si am forjat masina 20 de minute prin oras cu caldura deschisa...rezultat satisfacator radiatorul nu mai curge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte curios daca la iarna o sa mai ai caldura in masina  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

tubul era  made in germany...si scria pe el ca se poate folosi si preventiv...si a costat 10 eu...maine o sa ma uit pe tub si am sa scriu exact cum se cheama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am folosit si eu acum 2 ani o solutie de genul asta, cu bune rezultate si nu am avut probleme cu caldura. Dar e o solutie provizorie, in timp, scurgerile vor reveni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca solutia aia o sa se plimbe prin tot circuitul de racire, si sa nu i se puna pata sa lipeasca (infunde) ce nu trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca solutia aia o sa se plimbe prin tot circuitul de racire, si sa nu i se puna pata sa lipeasca (infunde) ce nu trebuie.

Exact!Asa am patit eu la un Cielo la care aveam un por in radiator si mai rau am facut,pana la urma tot l-am schimbat... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma am luat radiator nou 190 eu...in 2 ore l-am montat...ma saturasem sa merg ca, camila :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma am luat radiator nou 190 eu...in 2 ore l-am montat...ma saturasem sa merg ca, camila :))

sint danut. sint nou pe aici. am un 460 din septembrie 2009. am luat radiator nou cu 600 ron. l-am schimbat cam in doua ore cu tot cu antigel 3 beri si vreo 5 curiosi. radiatorul e olandez dar iesirile pt. furtune sunt si pe dreapta si pe stinga. in functie de anul masinii. mai avea si doape + coliere ca sa astupi ce nu trebuia. e totul ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now