DragosGD

Functia "follow me home"

32 posts in this topic

    Exista aceasta funcie pe modelele S70 '99-'00 in Europa?  Masina mea este din '98 nu aveam aceasta functie, dar am schimbat releul la lumini si acum am si eu aceasta functie.  Cred ca se poate adauga si la seria 850.

    Cand opresc motoru si scot cheia din contact, daca trag de maneta din stanga pt faza lunga, se aprinde faza scurta pt cca 3o de secunde.  Poate puteti verifica si-mi spuneti si mie si eventual va trimit cateva relee in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Daca tragi cand este pe pozitia zero sau butonul trebuie sa ramana pe faza scurta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La renault megane, daca dai un blit, cu motorul oprit, ramane aprinsa faza scurta cateva zeci de secunde. "Follow me home" se numeste si acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maneta din stanga este de schimbat intre faza scurta si faza lunga, corect?  La fel este si cu follow me home.  Cu luminile stinse si cheia scoasa din contact tragi de maneta si ii dai drumul (ca si cum ai muta pe faza lunga). In momentul acela se aprind luminile fazei scurte si se sting singure dupa 30-60 de secunde. (nu mai stiu exact timpul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.am inteles acum despre ce este vorba. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu aceasta functie.Ramane faza scurta aprinsa cam 30 de secunde dupa care se stinge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de pe google...traducerea din germana lasa de dorit dar se intelege ceva.

"Hello, my review is for those of you who wish to implement follow-me-home function with your 850/V70.

Implement the following measures: a relay 104/108, the well-known Light Control Relay, top right of the engine compartment lid controls this - with a Torx - Screwdriver and remove the fuses + relay lie before you. There is 3 models: the green / yellow, the yellow and gray with yellow yellow green, the base I have found at - and this I did. I have in the bay the gray / yellow - is just a Plug & Play operation! This is in contrast to the other one connector more - as in Volvo's all pre-wired, installation is super easy! flap to monkey dead - Try it! after killing the ignition key pull the top-position and can simply pull the high beam lever back - you have now for 30 Sec. Light car finish - with lighting and can go home smiling."

Are si poza, pe care o atasez. Sint curios cum va merge.

post-495-12877885148597_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu chestia asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, acum sa vedem cine are de dat si cu ce pret (cine gaseste primul) releul cu nr. 9483309 - ca sa spuna si celorlalti "suferinzi" daca merge.

14 euro, la ei acolo. Aftermarket, conform cu OEM-ul (care e 108 euro !!) = OEM number(s)9459171, 9483309

http://automotive.overstockmarket.com/item/9459171-9483309/865

sau de pe ebay, cu 7 euro, complementarul lui - insa nu trimit decit in UK - poate ne spune Roberto mai multe...

http://cgi.ebay.co.uk/VOLVO-S70-V70-C70-LIGHT-CONTROL-RELAY-1998-2001_W0QQitemZ220550767539QQcategoryZ10432QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3911.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6518641786569255226

Hai, la vinatoare, ce mai stati ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu pe V asa ceva...se poate?Adica..se poate doar prin schimbarea releului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei cu S70-uri ne pot lamuri daca au implementata aceasta functie la masinile lor ? Amedeo, Midnight ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu va trimit unul, daca ma mai duc prin junk-yard si mai gasesc cate unul va pun la pachet.  Cu siguranta functioneaza si la modelele  <'99.

Cei cu S70-uri ne pot lamuri daca au implementata aceasta functie la masinile lor ? Amedeo, Midnight ?...

Eu am S70 din '98 si am schimbat releul iar acum am aceasta functie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau pe PM adresa mea, sa vedem cum merge. Sa-mi spui cit ma costa, te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu pe v40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit maine, si-o sa va spun, deoarece pana acum nu am verificat niciodata.

Eu tin farurile pe automat. Maine o sa incerc, si-o sa vad.

Va tin la curent. :]

Banuiesc ca daca e din '98 sa nu aiba, cu toate ca m-ar interesa si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate, am facut acum 5 minute o incercare :

- Motor oprit si comutatorul de lumini pe 0, dand  comanda  pentru faza lunga - luminile de intalnire se aprind si raman asa circa 25 secunde.

- Interesant !  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

fericitule  :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam asa ceva pe V... pe S nu am... Dar dragilor, pot intreba si eu la ce va foloseste !? Stati cumva la casa si va trebuie lumina sa bagati cheia in broasca ? Ca de fapt la asta se utilizeaza, sa lasi masina pe alee si sa-ti lumineze drumul pana la poarta, eventual daca nu esti prea beat, sa mai ai timp si sa descui usa...

My 2 cents.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice upgrade e bun, asa sint unii maniaci, nu se potolesc deloc  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii bun treaba asta "follow me home",o am si eu.Dar era mai interesant daca se aprindea atunci cand se deshidea/inchidea masina,cum se aprind la mercedes proiectoarele parca ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam asa ceva pe V... pe S nu am... Dar dragilor, pot intreba si eu la ce va foloseste !? Stati cumva la casa si va trebuie lumina sa bagati cheia in broasca ? Ca de fapt la asta se utilizeaza, sa lasi masina pe alee si sa-ti lumineze drumul pana la poarta, eventual daca nu esti prea beat, sa mai ai timp si sa descui usa...

My 2 cents.

    Sa vezi bordura dupa parcarea laterala eventual sa nu te lovesti in cuiul de remorca al celui din fata, sau pt simplul motiv ca exista ca functie si este pusa pe masina de catre producator. Ca si numarul de inmatriculare cu VLV, nu ne foloseste in mod special la nimic, dar ni-l dorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un buton galben pe telecomanda. Daca apas pe el se aprind niste lumini sub oglinzile laterale, pozitiile si luminile din interior. Stau asa cam 30 de secunde. Tot sa nu-ti rupi capul de bordura  :D O sa incerc si cu maneta

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Dar dragilor, pot intreba si eu la ce va foloseste !? Stati cumva la casa si va trebuie lumina sa bagati cheia in broasca ? Ca de fapt la asta se utilizeaza, sa lasi masina pe alee si sa-ti lumineze drumul pana la poarta, eventual daca nu esti prea beat, sa mai ai timp si sa descui usa...

My 2 cents.

Avand in vedere ca eu "stau la casa" si de la poarta pana la garaj am vreo 25-30 metri (de multe ori las masina afara peste noapte), precum si faptul ca din lene inca n-am reusit sa-mi montez o sursa de iluminat acolo, ma gandesc ca-mi va servi si functia asta atunci cand mai caut una alta prin garaj, in noptile de betie sau atunci cand nu folosesc cusca cainelui pe post de "domiciliu fortat".  :smile:

Pentru broasca portii, beneficiez de avantajul iluminatului stradal, fiind in secolul XXI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate masinile Volvo platforma P2 au aceasta functie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now