Sanyboy

Biciclete...supertare

227 posts in this topic

@ValiU: La care traseu? La cel de 33 sau de 61 km?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul asta traseul lung o sa fie putin diferit, unii participanti de anul trecut s-au plans de dificultate. :sad3: Altii s-au ratacit cu GPS-ul pe ghidon. :) Distractie, ce mai. :)

Site-ul inca este in constructie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma incanta cel de 60 dar nu stiu daca am conditia fizica necesara. Am mai facut unul de 88 si a fost destul de greu.... Inca nu m-am hoatarat la care dintre ele m-as baga. Tind spre cel de 33...

O sa spun sigur dupa prima evadare din Bucuresti.

De saptamana viitoare vreau sa reiau iesirile de seara.. 25 km in forta.

Momentan merg pe cel de 33.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, până la Defileul Jiului şi PE, la Gârboavele merge cineva de pe aici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu intelegem intrebarea

:director: In afara de Prima Evadare si Defileul Jiului, la Garboavele merge cineva de aici? Acum ai inteles? :hammer: :hammer: :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, da, asta chiar e tare....

90% ma bag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nationala e pe 1 si 2 septembrie deci ar trebui sa pot.

Nu o sa bea foarte mult... pentru ca un concurs de genul asta, nu as vrea sa il ratez :P

E o provocare, o adevarata provocare.... Am facut in zona de munte 88 km in 18 ore, acolo o sa fie nisip, noroi...

costa cam mult dar.....

dar il vreau, vreau concursul asta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amicul care mi-a recomandat concursul participă la varianta moto. Spune că e un traseu superb, dar foarte, foarte greu. Trebuie luat în calcul şi faptul că fiecare-şi cară şi "casa" adică tot ce presupune supravieţuirea timp de trei zile. Nu e Ironman, dar e pe-aproape :D

După prima (şi de altfel ultima) tură cu bicla-n Deltă am avut nisip şi praf în gură o săptămână şi am peticit roţi cam la fiecare 5km (nu ştiam pe atunci de soluţii anti-pană).

Despre costuri... într-adevăr costă mult. Cred că e cel mai scump concurs pe anul ăsta. Dacă-mi intru cât de cât în formă sezonul ăsta cred că mă bag şi eu.

În altă ordine de idei, un calendar al competiţiilor de la noi, actualizat destul de bine e la http://www.ciclism.ro/competitii . Bani şi timp de antrenamente să fie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ce este dar ma tenteaza tare mult.

Iti testeaza capacitatile fizice si psihice...

De carat? Nu prea imi dau seama ce, vad ca ei se ocupa de asta sau asa inteleg din regulament. Sunt obisnuit insa si cu caratul.

Asa e, bani sa fie.

De

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, dupa parcurgerea a aproximativ 50 Km cu bicicleta, labradorul nostru de 8 luni nu vroia decat somn. Traseul a fost pe malul Muresului si desigur intr-un ritm usor.

post-50-0-64778800-1332608082_thumb.jpg

post-50-0-09826400-1332608162_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gyuri, erai rosu la fata de la pedalat sau de la soare? :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soarele desigur........si probabil tipa care statea toples la soare,cativa metri mai incolo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

si probabil tipa care statea toples la soare,cativa metri mai incolo !

Poze cu ea se poate? ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final mi-am luat si eu bicicleta mult dorita.

Urmeaza niste accesorii printre care se numara si un suport pentru transport.

Salutare! Ce echipare ai pe ea? Cati bani ai dat pe ea?

Pai si nu va laudati nimeni cu ce biciclete aveti. Eu am un Nicolai si o sa pun ceva poze cu el da sa caut prin calculator maine daca o sa am chef daca oi avea daca nu sa fac vreo 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine dar nu imi place pe sosea. E plictisitor.

flaviuss15

Pai cu bicicletele, ce sa ne laudam. Plus ca ne bat moderatorii si pe buna dreptate. Nu e club de bicle :P asa ca ne limitam la cateva discutii, pe unde, cand si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Ce echipare ai pe ea? Cati bani ai dat pe ea?

Pai si nu va laudati nimeni cu ce biciclete aveti. Eu am un Nicolai si o sa pun ceva poze cu el da sa caut prin calculator maine daca o sa am chef daca oi avea daca nu sa fac vreo 2.

Bicicleta mea a fost facuta din piese in anul 2000-2001si avem asa:

cadru - magellan trial 2k1 (primul cadru de trial facut de cei de la magellan) culoare bleu;

ghidon - funn culoare portocaliu;

pipa - bike pozitive;

jante - vuelta airline 1 culoare verzi;

cauciucuri - hutcinson jumbo (cu balonul de 2,45)!

butuc spate - shimano silent clutch;

angrenaj - shimano alivio;

schimbator pinioane - shimano mega pulley (identic cu cel din foto);

rulment angrenaj - shimano

frane- manete + clesti shimano alivio;

saboti - acor rosii;

lant - sram'

pinioane - sram

Mai erau cuvete, spitele, potcoave frane, mansoanele, saua si tija de sa care nu mai tin minte de cine sunt facute ;D ;D ;D

post-1775-0-39440400-1332952220_thumb.jp

post-1775-0-87006100-1332952222_thumb.jp

post-1775-0-64276300-1332952223_thumb.jp

post-1775-0-25859500-1332952225_thumb.jp

post-1775-0-15625800-1332952226_thumb.jp

post-1775-0-07851900-1332952227_thumb.jp

post-1775-0-17069300-1332952228_thumb.jp

post-1775-0-83115700-1332952228_thumb.jp

post-1775-0-73398700-1332952235_thumb.jp

post-1775-0-37374500-1332952236_thumb.jp

post-1775-0-13756100-1332952237_thumb.jp

post-1775-0-92235200-1332952561_thumb.gi

post-1775-0-05843300-1332952564_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bicicleta bunicica, acu depinde si fiecare cat de pasionat este si cat de pretentios. La mine este echipata full XT frane Magura Louise, jante Mavic, cauciucuri Continental(nu mai stiu de care).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci cu o bicicleta.

Daca te limitezi la o plimbare de oras este suficienta o dotare shimano sub media lor de clasa. Ce rost are sa investesti in ea daca te limitezi la mersul pe trotuare. E suficient o bicicleta pana in 2000 de roni

Daca vrei sa faci o iesire pe munte, atunci se schimba treaba. E bine sa iti iei o bicicleta usoara cu cat mai multe pinioane si rapoarte cat mai diferite. Iti trebuie o suspensie buna, blocabila. Daca vrei si mai mult iti iei una cu dubla suspensie

Neaparat frane pe discuri mai ales daca o sa mergi pe drumuri noroiase sau ploaie.

Pentru mainile tale e bine sa ai frane hidraulice. O coborare pe forestiera plina de pietre la care trebuie sa tii frana apasata tot timpul te va rupe de degete/palme daca ai o frana pe cablu.

Cauciucurile e bine sa le iei in functie de ce vei face. Daca e uscat si drum rau, sunt bune niste cauciucuri cu balonul mare pentru a atenua din vibratii, daca ai noroi, e bun un cauciuc subtire care sa se incarce cat mai putin si sa stranga cat mai putin noroi la furca, e adevara, o sa ai crampoane mai mici dar... prefer un cauciuc care sa se curete singur decat unul care se va incarca pana se blocheaza roata.

O bicicleta buna pentru munte incepe de la 2000 de roni in sus.

Eu am o bicla Stevens cu dotare shimano deore, deci spre mediu. Desigur, frane hidraulice shimano pe discuri. Are 27 de viteze cu rapoarte bune.. Are in jur de 12 kg. Mai am un portbagaj solid pe care il montez pentru cazul in care nepotelul meu nu mai poate sa pedaleze sau il pun pentru ture lungi cand imi montez si cub-urile. Caucicuri continental, butuci shimano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre frane nu trebuie neaparat hidraulice, bineinteles daca sunt niste chinezarii pe cablu intradevar nu te tin alea in conditii mai deosebite, dar daca ai ceva LX sau XT si sabotii la fel faci fata cu succes si in conditii de ploaie sau noroi sau la fel pot fi pe disc tot cu cablu, care merg la fel de usor ca si alea hidraulice, dar la fel sunt si frane pe cerc tot hidraulice.

Referitor la pretul bicicletei iti poti lua una 500 de euro (2000 lei) cu echipare XT, furca Reba, frane Magura, care in magazin ar fi in jur de 1700-2000 de euro, acu tine doar de cumparator sa stie unde sa caute. Cele 27 de viteze de care vorbesti pot fi diferite in functie de ce masura ai la pinioane si la foi, adica astea se pot pune pe bicicleta in functie de ce doreste posesorul si de felul in care va merge cu ea pe sosea mai mult sau pe dealuri mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut doar niste recomandari pentru comfort. Fiecare alege ce vrea. Asa este, sunt bune toate franele doar ca eu am ridicat mai mult nivelul.

Am mers 3 ani cu bicla cu 800 roni care cantarea suficient si m-am descurcat foarte bine insa, totdeauna eram primul extenuat.

Pinioanele si foile clar se pot combina cum doreste fiecare. Eu spuneam doar de un standard. Nu toti stam sa le combinam :).

Oricum, e un sport frumos....asa caaaa... la cat mai multe coborari frumoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ca si sport e foarte frumos cel putin pentru mine, mie imi place foarte mult sa merg cu bicicleta, sunt si perioade cand fac 100 km zilnic, asta cel putin pentru mine e confortabil probabil sunt altii care bat si la 200. Deci eu in fiecare an astept sa vina vara sa plecam cu trupa in expeditii. La toti doresc la cat mai multe trasee frumoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now