Sanyboy

Biciclete...supertare

227 posts in this topic

salut!ma cam bate gindul sa ma apuc iar de mersul pe bicileta(tommytza stie ce spun daca se uita vreo 22-23de ani in urma)dar mai intii trebuie sa invat sa merg pe jos. adica volvo.....volvo...volvo....si ruginim cu totii.cu aceasta ocazie invit doritorii sa lasam masinile in binestiuta parcare si sa ne plimbam toata polivalenta simbata la 9 am. sunt acolo. daca vine cineva mai tirziu sunt in jurul lacului.cine este de acord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Matrixxx.

Mai toate bicicletele de acum sunt echipate shimano.

Tipic romanesc, vanzatorii nu iti spun si ca shimano, pentru MTB are 5 mari grupe de echipare.

La 500 de roni e o echipare mediocra. Poti cumpara, pentru oras e buna insa trebuie sa nu ai pretentii si sa te astepti ca uneori sa iti dea rateuri la schimbare.

Pe general sunt ok. Eu am tinut prima bicla 2 ani. Avea o echipare shimano mediocra si cu toate astea a mers. Trebuie sa fii mai atent cu ele, sa le menajezi.

Am facut cu ea maramuresul, cheile nerei si multe curse de o zi. Am castigat chiar si locul doi la un concurs. A fost ok.

Daca esti fara pretentii, merita.

Parerea mea personala este ca o bicla bunicica si cu care poti sa faci multi km pe zi, pe maidane si nu doar incepe de la 2000 de roni in sus.

Trebuie sa mai tii cont ca nu avem piste si zone intinse pe unde sa mergem cu ele. Chiar si prin parc avem probleme cu bordurile si trotuarele prost facute si de asta iti recomand roti groase. In felul asta protejezi. si bicla dar si fundul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Ma gindeam eu ca trebuie sa coste...dar 2000 de roni e mult pentru mine acum :) O sa mai am rabdare sau poate gasesc ceva SH mai buna decit cele mediocre din supermarket-uri. Poate citeva sugestii de nume/firma ar fi binevenite pentru un novice ca mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Matrixxx, Adi de la Mediaş (din linkul pus de ValiU) are bicle foarte ok, marea majoritate, deşi sunt sh pot fi folosite încă mulţi km fără alte investiţii decât cele făcute în consumabile.

Pe de altă parte, dacă doar vrei să te mişti prin oraş, eventual pădure, nu ai neapărată nevoie de MTB-uri scumpe. O bicicletă de oraş, sau un trecking sunt mai mult decât suficiente pentru mers o medie de 20km pe zi prin oraş. Îţi oferă şi viteză, şi confort de asemenea. Dacă apoi după ce te "dezmorţeşti" vrei şi altceva, vrei concursuri, vrei viteză pe şosea sau moloz prin păduri şi pe munţi... te poţi orienta la o bicicletă specializată dar pe care într-adevăr nu o vei găsi (cel mai probabil) sub 2000 de lei.

Sincer, ţi-aş recomanda pentru început să nu investeşti mai mult de 1000 de lei şi să iei în calcul mai mult confortul şi nu performanţele sportive.

De asemenea, pentru început, nu are rost să-ţi baţi capul cu versiunile de echipare de la Shimano, SRAM sau mai ştiu eu ce alte astfel de detalii. Idealul din punctul meu de vedere pentru oraş este o biclă de oraş, uşoară şi eventual cu 3-7 viteze în butuc. În Bucureşti nu prea ai nevoie de altceva.... ţi-o spune unu' care de vreo 5 ani de zile, în medie 9 luni pe an merge pe bicicletă (95% pe cursieră/biclă de oraş şi 5% pe MTB).

Ca recomandări de locuri unde poţi merge să vezi bicle, să testezi (mărimea şi felul în care te simţi sunt cele mai importante), ţi-aş recomanda (de prin bookmark-urile mele, într-o ordine aleatoare):

http://www.cityclete.ro/magazin-biciclete/category/biciclete-trekking/

http://www.ciclop.eu/produse/biciclete-second-hand/

http://www.biciclete-sh.ro/biciclete-de-oras.html

şi nu în ultimul rând, dacă ai timp îţi recomand o vizită pe lângă Mall-ul din Vitan, pe strada Brăiliţa (între Dudeşti şi Calea Vitan) la Gelu. Acolo găseşti multe biciclete aduse din Olanda, având diverse mărimi etc. Poţi aşa să-ţi dai seama ce ţi se potriveşte, să dai o tură cu fiecare etc. Preţurile-s decente şi la el. Când vin transporturile (200-300 bicicilete) găseşti la el şi biciclete aproape noi (atât cursiera mea Gazellecât şi MTB-ul sunt luate de la el). De asemenea, dacă nu ţi se pare ok, într-o săptămână poţi să o duci înapoi şi să-ţi iei alta (trebuie să-i ceri asta).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc foarte mult pentru sfaturile foarte utile ! Eu ma voi retrage acum din acest topic pina cind imi voi lua ceva, mai mult sau mai putin bun - si voi lasa profesionistii sa continue.

Zile frumoase va doresc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zile frumoase va doresc !

Florine, mai bine zile bune si fete frumoase :D :D :D.

Mai poti incerca la targ Vitan, sambata si duminica vine unu cu bicle aduse din afara, preturi de la 250 lei in sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Maine e prima evadare.

Pentru cine vrea sa vina

Mai jos e programul.

Eu sper sa ajung la sosire in 3 ore la Complexul Astoria din Snagov

http://1evadare.file...ea-2012-v41.jpg

13 mai, Duminica

7:30 – 9:00 – ridicarea pachetului de participare pentru cei din provincie, parcarea din fata Academiei de Poliție, Aleea Privighetorilor 1A, București

9:10 – 9:20 – incalzire cu cei de la Worldclass

9:30 – Poza de grup (critical mass picture).

9:40 – Chemarea la start;

9:50 – Valuri

9:59 – Numărătoarea inversă 10, 9, 8, 7, 6….3, 2,1

10:00 – Start

12:00 – Primele sosiri (Complexul Astoria din Snagov)

15:30 – Ultimile sosiri (încheierea timpului limită in conditii de uscat);

16:00 – Tombola 1

17:00 – Ceremonia de premiere

17:30 – Tombola 2 – premiile mari

Dar de asta ce ziceti? :P

post-135-0-32429200-1336845589_thumb.jpg

Nu se vede prea bine dar dati click. E ceva pe acolo :smile:

Edited by ValiU
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asadar, avem deja echipa de bike ! Foarte frumos.

ValiU al nostru a participat si s-a clasat mult mai bine decat anul trecut. Daca o tine tot asa, in doi-trei ani ajunge in primii zece !

Mai jos, cateva instantanee. De povestit, o sa va povesteasca el dupa ce i-or trece carceii... ^_^

post-677-0-79377900-1336925672_thumb.jpg

post-677-0-80523300-1336925705_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scapat de carcel. L-am dovedit.

Am ajuns acasa duoa o cursa frumoasa care m-a tinut in tensiune timp de doua ore si jumatate.

Foarte frumoasa cursa, m-am straduit sa imi mentin locul castigat din primii km. Nu am inca clasamentul dar pot sa sper la un loc in primul sfert al clasamentului ceea ce e multumitor pentru antrenamentul facut.

Pentru mai sus trebuie mult mai mult antrenament. Sa pedalezi timp de doua ore si jumatate cu o viteza medie de 21km/h... a fost un efort.

Locul intai dar la profesionisit a avut un timp de 1:45 ore...

Pe general, a fost frumos. Traseu cu vant, poteci arate, aglomeratie... frumos.

Multumesc celor care mi-au fost alaturi, Ina si Marius. Ati fost foarte draguti.

Asteptam pozele si clasamentul.

Revenim cu detalii. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Been there! Done that!.

Pozele au început să curgă ... fain tricoul. Am văzut şi un concurent din Sinaia în tricoul Volvo Cannondale, nu ştiu dacă este de pe aici 'au ba.

Ai avut o medie foarte bună, eu am fost undeva la un 19,5... şi am pierdut în două rânduri timp preţios - a intrat o tanti în mine de mi-a declanşat crampe la ambele picioare... preţ de 15 minute am fost out of order total iar în următorii km am pedalat cu crampe, iar cu aproape 15 km înainte de final am dat aşa de bine într-un ciot de am băgat lanţul în axul de la monobloc. Ca să fie treaba treabă, s-a întâmplat pe o potecă unde nu încăpeau 2 bicle iar pe margine erau pe ambele părţi numai urzici.. în care am făcut eu pe mecanicul :) Toată distracţia asta m-a costat încă aproximativ 20 minute... până am reuşit să o pun pe picioare... Şi eu aştept clasamentul, probabil că-s în cea de-a doua jumătate... cu vreo 3 ore şi ceva.

În rest, despre traseu, cu excepţia porţiunilor în care m-am simţit ca-n maşină la prânz în Piaţa Romană... a fost superb... Uitasem cum arată o PE fără ploaie... (personal mi-am luat doza de ploaie dimineaţă când am plecat de acasă).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu crampe la unul din picioare. Tot de la cazatura unui concurent. La bariera.

Au cazut acolo in sant si eu am vrut sa trec printre copac si bariera. Am fortat sa trec si s-a terminat pentru un minut. Am pedalat uramtori 100 de metri cu un picior dar recunosc... am fortat si a trecut cat de cat ca sa pot termina si ultimii 10 km. Nu vroiam sa cred ca nu mai pot pedala.... am fortat, am injurat de durere si a trecut. Am pierdut 5 locuri acolo...

Mi-a mai cazut un tip in fata dar am reusit sa il evit in ultima clipa, m-am ciocnit cu un alt tip si am intrat amandoi intr-un copac, am dat si de doi mitocani care m-au amenintat ca o sa imi ia bicicleta si mi-o vor arunca in padure (unul din ei mi-a taiat la propriu roata din fata si l-a deranjat ca i-am atras atentia). Satisfactia a fost cand unul din ei a zburat in sant si acolo a ramas... dar astea sunt incidente minore la entuziasmul care a fost cand am vazut ca termin cei 55 km si inca mai aveam energie :).

La anul poate ne strangem si chiar facem echipa volvo :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si o poza cu mine printre miile de poze puse pentru moment.

post-135-0-00827600-1337063769_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare poza , ....bravo Vali, tine'o tot asa ; ar trebui sa fim mandri ca cineva ne reprezinta . Eu personal sunt mandru .

Felicitari :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare poza..

Da, am putea face o echipă... Nu ştiu dacă activează pe forum şi cel care mi-a aprins duminică dimineaţă toate beculeţele :) Un XC70 cu 5 bicle pe el... superbă imaginea... Acuma ştiu la ce maşină voi visa în nopţile cu lună plină :D

Din păcate mulţi au uitat de fair play (sau sunt din categoria bizonilor de felul lor ). Am văzut şi eu un nenea care pur şi simplu a împins de pe drum o tanti ca să treacă el primul, fără măcar să se uite înapoi în pădure la Băneasa. S-a lăsat (am înţeles de la un alt coleg de cursă) cu oase rupte şi ambulanţă. Presupun că individul a fost foarte mulţumit că a mai înaintat o poziţie...

Dar, revenind la noi... e important că am reuşit să ne atingem ţintele, e bine că suntem întregi şi că ne-am simţit bine (la final) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate lua o ranga, pusa pe undeva pe linga furca ? Pentru...astfel de bizoni ? Abia astept sa particip cindva >:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx : tu n-ai nevoie de ranga... Imi aduc aminte de seara de 04 septembrie 2010, la Izvorul Muresului. Nu stiu ce i-ai soptit la ureche lui nenea ala din restaurant care si-a permis sa dea muzica mai incet, dar a plecat ca un catelus cu coada intre picioare...cu bicepsi cu tot.

On topic : Sa provoci caderea cuiva ( mai ales o femeie ) in padure si sa nu-i dai o mana de ajutor, mi se pare criminal. Ar trebui scris pe forumul actiunii si sa incercati sa-l identificati pe individ. Sa nu mai aiba dreptul de participare niciodata, cel putin la aceasta competitie.

In rest, ce sa zic, hai sa coagulam echipa aceea. Eu de la bun inceput ma declar, din motive obiective, doar suporter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx - mi-aduc aminte că în copilărie arma principală pe bicicletă era pompa :D schimbam cel puţin 3 pe lună.

@mariusdaniel - e puţin probabil să-l identifici, dar aşa cum a păţit-o cel care l-a ameninţat pe ValiU, probabil pentru toţi există o răsplată... mai devreme sau mai târziu.

Am descoperit şi eu o poză cu mine pe traseu :smile:

DSC_5429.jpg

Vali, cu siguranţă eşti şi tu în albumul acesta...

Pe de altă parte, am găsit şi un filmuleţ interesant făcut duminică

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hyyHQumbYmk#!

Edited by alex.burlacu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata

S-au afisat si rezultatele la concurs

Am terminat pe pozitia 302 la general si 123 la categoria de varsta

Stiu, par numere mari insa pentru mine e foarte bine. Mi-am depasit target-ul de pozitionare in prima jumatate. M-am incadrat chiar spre jumatatea primului sfert ceea ce e excelent.

Cateva poze si de la final. Multumesc fotografului :P

Cameramanul a fost luat prin surpindere si nu a facut fata vitezei mele OZeNeice :smile:

post-135-0-82815100-1337149424_thumb.jpg

post-135-0-32762800-1337149449_thumb.jpg

post-135-0-58649300-1337149563_thumb.jpg

post-135-0-09516400-1337149583_thumb.jpg

post-135-0-73172000-1337149610_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru TOT ce faceti !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maraton, Defileul Jiului

Am reusit si eu sa imi mai revin dupa super Maratonul din Defileul Jiului.

O cursa incredibila, superba, de nota 10. O cursa de MountainBike adevarat.

Cred ca mai sus de atat trece catre sport Extrem.

Am ajuns in defileu sambata pe la ora 3. Ne-am "cazat" la cort in curtea cabanei de la administratia parcului. Un loc foarte frumos doar ca erau mici amanunte, probleme. Erau vipere. (vezi poza de mai jos) Pe asta am salvat-o eu de la moarte sigura. Mai exact piciorul meu s-a oprit deasupra ei :P. :smile:

Ma intreb care pe care era daca o calcam.

Am dormit in cort, putin stresat pentru ca ele trag la caldura, iar caldura unde poate fi mai multa decat in sacii nostri de dormit.

Am trecut si noaptea chiar daca eram pe taramul viperelor si a ploilor.

A doua zi, vreme frumoasa, mai erau nori trecatori.

A inceput concursul. Eu, inscris pe traseul de 70 km.... E prima data cand ma arunc cu capul inainte insa.... mi-am zis 35 km urcare, 35 coborare. Ii fac eu. Ma mai odihnesc la coborare si se rezolva totul.

Hmmmmm cam naiv pot sa spun.

Am plecat pe traseu.

Dupa primul km, surpriza, apa si-a spus cuvantul. axul pedalier a inceput sa croncane, sa faca urat..... Grav, urma o pedalare cu chin... si chiar asa a si fost. Oboseala, axul stricat, m-au terminat.

Am urcat 10 km doar pe bicicleta, dupa un timp, puterile au inceput sa scada. Era clar, nu eram pregatit pentru urcare sustinuta. Am continuat traseul in speranta ca urmeaza coborarile pe care ma voi putea odihni.... Traseul superb, Drum forestier, peisaje superbe, Au inceput pantele si mai abrupte, desii era posibila urcare lor pe bicicleta, nu am reusit sa tin ritmul.

A fost o coborare printr-o vale. Scurta dar foarte abrupta (cred ca 60 de grade) am intalnit insa un grup mai amestecat care cobora pe langa bicicleta. A trebuit sa fac si eu acelasi lucru desii mi-ar fi placut sa cobor pe bicicleta.

Urcatul pe munte e cu totul altceva, alt ritm, alta respiratie, alti muschi, alt efort. Mi-a luat jumatate din forte

Am ajuns la prima coborare, prin padure, superba, viteza nebunie.... pana am reintrat in padure si am mai coborat ceva... Drumul forestier era varza. Pietroaie spalate, balti pana la jumatatea rotii, pietre in balta pe care nu le vedeai, franari multe.... Coborarea la fel de istovitoare ca si urcarea.

M-au depasit 4 fete ce e drept, pustoaice de pe la cluburi de ciclism....dar... era clar, eram varza. Bravo lor, bravo fetelor si fete frumoase.... dar au plecat repede. Una dintre ele m-a rugat sa ii dau apa pentru ca si-o terminase. I-am dat jumatate din apa mea. Oricum mai erau 5 km pana la prima alimentare.

Am coborat in continuare. Drumul la fel de greu. Ma dureau mainile pentru ca franarea, drumul foarte rau te istovea.

Am ajuns la prima alimentare. Ne-au asteptat cu tot ce aveam nevoie. Pregatire foarte buna din partea lor, de altfel, pe traseu treceau cu masinile... lucru foarte frumos tinand cont ca nu era semnal si nu puteai sa ii anunti daca s-ar fi intamplat ceva. De altfel si daca reuseai sa anunti, tot le-ar fi trebuit cel putin o ora sa ajunga la tine daca ar fi stat cine stie pe unde. Nota 10 pentru patrulare.

Pregatire buna din partea lor.

Am pecat mai departe, aceeasi coborare criminala.... dar superba, sa mergi cu 37 km/h pe forestiera printre bolovani, adrenalina curata.

Am ajuns la urmatoare urcare pe care am facut-o integral pe jos, cred ca 3-4 km.

La zona de bifurcatie, km 30, intre traseul lung de 70 km, cel la care ma inscrisasem, si traseul scurt de 38 de km eram deja extenuat. Urcam deja doar pe jos.... ceea ce nu era ok. Eram la cursa de biciclete si nu de catarat pe munte.

Aici m-am oprit sa analizez situatia. Trecusera 3 ore de la start, nu era rau insa, pana sus imi mai lua inca 3 ore iar resursele fizice mi se terminasera. Imi mai trebuiau inca doua ore sa cobor. Axul pedaliera croncanea si pedalelel parca erau de plumb. Poate de la ax, poate de la neputinta mea, ce mai conta.

Cu parere de rau, am hotarat sa renunt la urcarea pe traseul lung. Ar fi durat prea mult. Probabil ca faceam fata, nu renunt asa usor insa, am considerat ca deja devine un chin totul. Coborarile ma ingrozisera, nu erau deloc odihnitoare asa ca.... nu le puteam lua in calcul ca zona de odihna.

Am continuat pe traseul de 38 de km. Din acel moment eram descalificat. Asta e, m-am intins mai mult decat mi-a fost plapuma. Lipsa de experienta si-a spus cuvantul. Desii am mai fost pe munte cu bicicleta, si nu doar o data, traseul asta ma dovedise. Eram terminat.

Am mai urcat cativa km pe jos, apoi a inceput o coborare frumoasa, Peisaje superbe, pasuni frumoase....

Aici nu mai aveam putere sa fac poze, ma si demoralizasem, eram dezamagit ca a trebuit sa renunt.... asta e.

Apoi, a urmat distractia, daca coborarea anterioara a fost grea, ceea ce urma era deja catre extrem.

Drumul forestier era de-a dreptul impracticabil masinilor.

Un drum rupt, abrupt, santuri, nisip, stanci, pietre..... O coborare tehnica, adevarata in toate sensurile.

Rotile derapau, mainile erau terminate (a trebuit sa ma opresc la un moment dat pentru ca nu mai puteam sa strang frana desii am frane hidraulice care merg usor).

Am coborat doar pe bicicleta, superb, te solicita maxim. Pantele abrupte de genul roata din spate blocata iar cea din fata era la limita blocarii.

Am avut cauciucuri foarte bune, au facut fata cu succes. E prima data cand fac derapari cu roata din fata si nu cad de pe bicicleta.

La unul din punctele de control am anuntat ca am abandonat la cursa lunga si sa nu ma mai astept cei din golul alpin.

Tot acolo mi-am scos si numarul. Nu vroiam sa induc pe nimeni in eroare asa ca l-am pus in rucsac

Eram unul din cei care abandonau

Am ajuns la finish dupa 4 ore si 16 minute. Atat mi-a luat sa fac traseul de 38 de km. Acolo le-am explicat care e situatia. I-am rugat inca o data sa anunte punctul de alimentare din golul alpin.

asa cum era de asteptat, am fost descalificat pentru schimbarea traseului in timpul cursei.

Cam asta a fost.

Un traseu superb de nota 10. O organizare buna. Un traseu adevarat, de mountainbike adevarat.

Repet, mai sus de atat, devine extrem.

De aici, am tras ceva concluzii.

Daca pana acum credeam ca am conditie fizica buna, acum pot spune ca am conditie fizica slaba. Stau prost la efortul mare sustinut..

La partea tehnica, stau foarte bine. Nu cad, cobor pe oriunde... ma mentin bine. Evit foarte bine, am reflexe.

Nu sunt prea vitezoman sau mai exact, nu duc totul catre extrem. Sunt poate prea prevazator insa unul din target-urile mele este sa ma intorc intreg asa ca s-ar explica...

In final, nu pot decat sa dau un 10 celor din defileul jiului. Felicitari si lui mironb. L-am cunoscut, e un tip foarte de treaba.

Imi pare rau ca nu am ajuns sus insa.... nu cred ca era cazul de data asta. Am considerat ca e mai bine asa. Am mai condus si 300 km inapoi, acasa

La anul am sa incerc sa atac iarasi traseul de 70 km. Asta doar in cazul in care reusesc sa imi ridic nivelul de rezistenta fizica. Daca nu, ne vedem tot la cel de 38 km.

Mai jos, doar cateva poze:

post-135-0-67887700-1337675766_thumb.jpg

post-135-0-94222500-1337676141_thumb.jpg

post-135-0-98257100-1337676172_thumb.jpg

post-135-0-35529200-1337676215_thumb.jpg

post-135-0-37329300-1337676228_thumb.jpg

post-135-0-18366300-1337676292_thumb.jpg

post-135-0-82313000-1337676327_thumb.jpg

post-135-0-70919100-1337676356_thumb.jpg

Daca o sa gasesc si poze de pe traseu, o sa le pun.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Vali!

Am citit cu sufletul la gura, chiar a fost palpitant. Vipere, dormit in cort, noroi, pante abrupte, bicicliste :P ... toate ingredientele unei aventuri in natura.

Te invidiez pentru curajul tau. Nu conteaza rezultatul sau descalificarea, ci faptul ca ai fost acolo, ai tras de tine, ti-ai dovedit ca poti sa participi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ValiU, BRAVO....BRAVO.....BRAVO, vad ca esti activ la sectorul ciclism si ca sa nu ma apuce invidia prea tare te rog mult cind mai ai astfel de activitati da-mi de veste. Nu am pregatirea fizica pentru asa ceva, dar cum a fost marea evadare cred ca reuseam sa termin cursa (sigur ultimul). Am timpul necesar cu ce sa ma misc dar se pare ca nu am informatia necesara, nu am venit la marea evadare crezand ca e vorba de ruta pe asfalt, si asta nu ma pasioneaza. Multumesc anticipat,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now